Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Okiem rzuciłam XVIII

Postarałam się i znalazłam kilka ciekawych informacji, które przykuły mą uwagę. Niestety, gdyby nie sesje, na których radni do oczu sobie skaczą, nie byłoby czego czytać i nie byłoby o czym pisać.
„Głos” w pierwszym numerze tego roku napisał, że nie wiadomo czy na pewno, ale być może gmina Wyszków otrzyma dofinansowanie, którego miała nie dostać, na przebudowę ul. 11 Listopada w ramach tzw. „schetynówek”. Na powiatowo-miejskim spotkaniu wigilijnym wojewoda mazowiecki zdradził tajemnicę, jakoby rząd zwiększył limit wydatków na przebudowę dróg lokalnych w roku 2014. Bardzo się ucieszyłam, że jednak doczeka się remontu ul. 11 Listopada. Informacja wyczytana w „Głosie” przypomina mi jednak informację z typowo plotkarskiej gazety. Ktoś, coś powiedział, coś obiecał, coś powiedział w tajemnicy, nie wiadomo czy to prawda, ale trzeba o tym napisać. Czy dostaniemy obiecaną na inwestycję kasę nikt na razie nie wie. Wstrzymam się z ewentualnymi gratulacjami dla samorządowców do czasu, gdy zamiast plotki, otrzymamy potwierdzoną informację.
***
Wyjątkowo dużo atrakcji dostarczają nam ostatnio poczynania radnych powiatowych. Tuż przed sylwestrem odbyła się kolejna sesja rady powiatu. Na sesji dokonano wyboru drugiego wiceprzewodniczącego rady (jak wiadomo jeden przewodniczący już jest). Wybór wiceprzewodniczącego był chyba najważniejszym punktem obrad. Nie wiem, czy istnieje potrzeba posiadana dwóch wiceprzewodniczących w radzie powiatowej. Zaciekawiła mnie jednak dyskusja radnych nad osobą pana Wojciecha Kozona, który został kandydatem na tę funkcję. Powiatowa opozycja zamiast głosować „za” lub „przeciw” kandydatowi, zajęła się oceną jego kompetencji i znajomości przez niego przepisów prawa. Pana Z. Bocian broniąc kolegi powiedział „Przyjdzie czas, kiedy kolega radny zgłębi wiedzę z zakresu ustawy o samorządzie powiatowym i statutu powiatu. Na tym etapie nikt nie ma monopolu na wiedzę”. Zastanawiam się: na jakim etapie można mieć monopol na wiedzę?
***
Na tej samej sesji Rady Powiatu pani Urszula Mikołajczyk wygłosiła oświadczenie w związku z rozstrzygniętym konkursem na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Konkurs wygrała „Ważna Róża” i to ona przez najbliższe dwa lata będzie prowadziła ŚDS. Niestety, oferta złożona przez stowarzyszenie pani Urszuli Mikołajczyk „bitwę” o ŚDS przegrało. Tak się czasami zdarza, że przegrywamy i dlatego też zgadzam się ze słowami pana starosty B. Pągowskiego, że „(…) Porażkę trzeba przyjąć z godnością”.
***
W niebieskiej gazecie pojawiła się informacja o planach nowego systemu oświetlenia miasta. Chodzi głównie o unowocześnienie sterowania oświetleniem, będzie można światło wyłączyć późną nocą lub będzie można wyłączyć co drugą latarnię. Takie możliwości dadzą podobno gminie duże oszczędności. Wydaje mi się, że zamiast unowocześniać coś co funkcjonuje poprawnie, należy doświetlić przejścia dla pieszych, które w jesienno-zimowych szarugach są niewidoczne dla kierowców. W Wyszkowie jest wiele miejsc, które wymagają nie unowocześnienia, lecz doświetlenia. Wizje, marzenia i plany stały się podstawą funkcjonowania naszych samorządów. Od dłuższego czasu tym właśnie jesteśmy karmieni. Ja zaś czekam na działania naszych władz i na rezultaty tych działań.
***
„Wyszkowiak” przedstawił nam relację z ostatniej sesji miejskiej. Wtedy to miejscy rajcy uchwalali budżet gminy na 2014 rok. Dużo emocji było. Jedni radni krzyczeli, że skoro kredyty takie tanie, to należy je brać i za nie budować. Drudzy martwili się rosnącym zadłużeniem gminy. Jeszcze inni zastanawiali się, po co robić kolejne projekty, skoro są takie, które już od jakiegoś czasu czekają na realizację i może nadeszła pora, by je zacząć realizować. Jeden z radnych zaproponował nawet, by przeprowadzić sondaż społeczny, ankietę, by to mieszkańcy mogli zadecydować, które inwestycje należy realizować. Tak śmiała propozycja radnego spotkała się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem pani Elżbiety Piórkowskiej, która stwierdziła „To my jesteśmy przedstawicielami mieszkańców i myślę, że dokonujemy dobrych, mądrych, rozsądnych wyborów”. No cóż, szanowni Państwo, już sobie zadecydowaliśmy jakie inwestycje chcemy, a czego budować nie warto. Jak powiedział burmistrz „Demokracja zwyciężyła, większość radnych opowiedziała się za takim kształtem budżetu (…)” .

Judyta
„Wyszkowiak” nr 2 z 14 stycznia 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta