Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiOkiem rzuciłam VII

Dzień Edukacji Narodowej minął. Jak zwykle obchodzony był hucznie. Starosta dziękował nauczycielom za pracę na uroczystości zorganizowanej w I LO w Wyszkowie. Burmistrz w Gościńcu pod Jesionem nagrody wręczał nauczycielom.
Znamy tych, którzy nagrody z rąk starosty otrzymali. Czytam i nawet już się nie dziwię, że po raz kolejny te same osoby zostały wyróżnione. Wiadomo, że każdy dyrektor otrzyma nagrodę starosty. Nawet pisać już tego nie trzeba. Kopiuj-wklej wystarczy robić i połowa listy tych, którzy zostali wyróżnieni, jest gotowa. Nie wiem, dlaczego każdy dyrektor co roku nagrodę musi otrzymać. Szkoda, że tak niewielu zwykłych nauczycieli zasługuje na uwagę władz powiatowych.
***
W gazecie nibyinstrukcja się pojawiła, jak młodzież alkohol może kupić. Zamysł redakcji zapewne był inny i być może ktoś inny w prawidłowy sposób artykuł odczyta. Pokazano nam spryt młodzieży, która pełnoletnia nie jest, a która alkohol na dowód osobisty w sklepie kupuje. Do tej pory nie wiedziałam, że wystarczy datę urodzenia paluchem zasłonić i wyskokowy napój bez trudu można nabyć, będąc małoletnim. „Instrukcja” mnie zaskoczyła. Zaskoczyło mnie również to, że nikt na dziennikarską prowokację się nie pokusił, by udowodnić, jak łatwo małolat w sklepie wódeczkę może nabyć. Zaskoczyło mnie, że jak zwykle policja na sygnały mieszkańców o łamaniu prawa obowiązującego czeka, lecz sama niewiele robi w kwestii łapania małolatów kupujących i pijących alkohol. Czy łatwo może kupić alkohol osoba nieletnia? Łatwo, wystarczy odwiedzić nocne sklepy w Wyszkowie późnym wieczorem.
***
Pan Mikołajczyk będzie miał teraz niezwykle ważne zadanie. Z firmą, która będzie się zimą zajmowała odśnieżaniem miasta naszego, dokona objazdu dróg. Topografia Wyszkowa niezwykle jest skomplikowana, więc nie dziwota, że ubiegłoroczna zima wywołała sporo zamieszania u sprzątaczy ulic ze śniegu. Zresztą śnieg padał jak wściekły, to i firma mogła w zamieci się pogubić. Tegoroczne długoterminowe prognozy pogody raz na wiosnę w zimie wskazują, raz obiecują nam syberyjskie mrozy. Pan Mikołajczyk od ruskich przyjaciół sprzęcik powinien pożyczyć, by odganiać znad Wyszkowa śniegowe chmury. Nikt wtedy nie będzie narzekać na zaspy w mieście. W roku wyborczym szalenie ważnym jest, by mieszkańców nie drażnić i nie prowokować do dyskusji na żaden drażliwy temat.
***
Do kolejnej edycji „Supertalentów Wyszkowa” zgłaszać można swoich kandydatów. Kategorii 6 mamy – taniec, śpiew, chóry, gra na instrumentach, recytacja i inne. Tak jak 5 pierwszych kategorii jest teoretycznie zrozumiałych, tak nie bardzo wiem co może oznaczać kategoria szósta. Nie wiem, czy w zakresie ignorancji, bezczelności, strachu, drażliwości i lekceważenia wyborców swoich można zgłaszać kandydatów z grona władz powiatowych i gminnych? Czy zakres, o którym wspomniałam mieści się w kategorii „inne”?
***
Przy Geodetów robotnicy usuwający awarię, w wykopie na dwa metry pracowali. Kostka wisi, brak zabezpieczeń prowadzonych robót, wielu obserwatorów z rękami w kieszeni. Nikt z nadzorujących nie widzi problemu nieprzestrzegania podstawowych przepisów bhp. „Przyzwyczajenia i wygoda robią swoje” tłumaczy wiceprezes PWiK. Czyżby o swoich przyzwyczajeniach mówił tak odważnie w wywiadzie dla „Wyszkowiaka”? Pogdybać można trochę i zastanowić się, co by było, gdyby jednak wypadek jakiś w trakcie usuwania awarii się przydarzył. Kto ponosiłby odpowiedzialność za wypadek? Kto ewentualnie by wypłacił odszkodowanie? Czy firmy ubezpieczeniowe nie zaczęłyby dochodzić, jak zabezpieczone zostało miejsce usuwania awarii? Pytań zapewne wiele jeszcze zadać można. Dobrze, że nic złego się nie przytrafiło, bo gdybania w konkretne pytania by się zamieniły.
***
A w Rybienku Leśnym i Drogoszewie źle zabezpieczona inwestycja jest prowadzona. Głębokie wykopy w trakcie remontu drogi nie są oznakowane. Ludzie jeżdżą, dzieci chodzą, mieszkańcy boją się, że brak odpowiedniego zabezpieczenia budowy może do tragedii doprowadzić. Urzędnicy odpowiedzialność za bałagan przy pracach drogowych odpychają od siebie i winę zrzucają na inwestora. Ten przekazał, tamten widział i uwagę zwrócił, nieoznakowane wykopy jak nie w tym, to w innym miejscu straszyć nas będą dalej. Skąd zwykły mieszkaniec powiatu naszego ma wiedzieć, do kogo udać się należy, gdy w takim przypadku skargę chce złożyć?
***
Woźne skargę na dyrektora ZS w Wyszkowie na ręce burmistrza złożyły. Pan Szczerba zlecił woźnym segregację śmieci wyprodukowanych przez firmę sprzątającą. Skoro firma sprzątająca za sprzątanie ma płacone, to być może segregacją śmieci również powinna się zająć. Skoro na ekologię tak mocny nacisk dzisiaj jest kładziony, to być może dzieci nie tylko w teorii, ale również w praktyce powinny nauczyć się, jak prawidłowo segregacja powinna być przeprowadzana. Kolorowe pojemniki w szkole ustawić należy i uczyć dzieci, gdzie szkło, gdzie puszkę, a gdzie zwykły papierek po kanapce wyrzucić należy. A może zamiast szukać oszczędności i składać deklarację na odbiór segregowanych śmieci, odbiór niesegregowanych śmieci należało w gminie zgłosić. Rozwiązań zapewne jest wiele. Nie bardzo trafionym jest ten, gdzie woźna musi przebierać śmieci.

Judyta
„Wyszkowiak” nr 43 z 22 października 2013 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta