Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 maja 2024 r., imieniny Heleny, JuliiI kto za to wszystko zapłaci?

Za co...? Za stadiony, za autostrady, za drogi. Kto ma plan na utrzymanie nowych obiektów? Czy pójdziemy śladem Grecji i zmarnujemy szansę, którą sobie daliśmy? A może tym razem będzie wprost przeciwnie...?
Za nami największe wydarzenie ostatnich lat – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mistrzostwa udane pod wieloma względami. Wystawiliśmy bardzo dobrą drużynę, która ma potencjał. Wielki potencjał. Nasi kibice (i nie mówię tu o kibolach), stanęli na wysokości zadania i pokazali Europie, jak się tworzy prawdziwą atmosferę (warszawska strefa kibica, gol Lewandowskiego, Tytoń broniący karnego). Te momenty na długo zostaną w pamięci. Tak samo jak widok setek i tysięcy samochodów z biało-czerwonymi flagami.
Niestety, równie długo będziemy zadawać sobie pytanie: kto za to wszystko zapłaci? A jest za co płacić. Same inwestycje drogowe związane z Euro 2012 to prawie 70 mld złotych. Koszt wybudowania drogi to tylko połowa wydatków. Drugie 50 proc. pochłania jej utrzymanie i konserwacja. Warto wiedzieć, że budżet na drogi został już wykorzystany niemal w całości. I co teraz? Co, jeżeli asfalt zacznie pękać? Jeżeli pobocza się obsuną? Skąd wziąć środki finansowe, skoro ich już nie ma? Czy ktoś o tym pomyślał? Ponadto nie możemy zapomnieć o tym, że drogi tak naprawdę nie są gotowe. Są przejezdne. Do ich wykończenia potrzeba jeszcze wiele czasu i środków finansowych. Od dróg gorzej wypadły tylko koleje. Fakt, zmodernizowano kilka dworców, ale nie zdążono z zaplanowaną przebudową linii kolejowych. Wstyd!
Po ostatnich doniesieniach medialnych nachodzi mnie refleksja, czy warto było budować stadion narodowy. Czy warto było wydawać prawie 2 miliardy złotych? Fakt, na Euro się przydał, ale co dalej? W jaki sposób stadion zarobi na swoje utrzymanie? A kwota jest niemała: to około 30 milionów rocznie. I zarówno ministerstwo sportu, jaki i Polski Związek Piłki Nożnej powinni dokładać wszelkich starań, abyśmy nie skończyli jak Portugalia, która organizowała mistrzostwa Europy w 2008 roku. Z 10 stadionów, które zostały wówczas wybudowane, tylko 3 były w stanie na siebie zarobić i nie przynosić strat. Należy więc maksymalnie wykorzystać stadion i jego możliwości. Jednak czy PZPN przyczyni się do prawidłowego wykorzystania stadionu? Czy też wygrają układy i układziki tam panujące i Polska reprezentacja będzie rozgrywać mecze na małych, starych, nieremontowanych stadionach? O sytuacji panującej w PZPN-ie mówi się od dawna. Sęk w tym, że tylko się mówi i nic ponadto. Żaden z poprzednich rządów, czy też resortów nawet palcem nie kiwnął, aby uzdrowić polską piłkę, a nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się tam poprawić (prezes Lato ogłosił, że będzie kandydował w kolejnych wyborach).
Warto sobie postawić pytanie: czy Euro to faktycznie wielka klapa?
Otóż nie. Pomijając nieudolne planowanie rządu i jeszcze bardziej nieudolną realizację tego planu uważam, że Euro się nam udało. Kibice dojechali na czas. Każdy miał gdzie spać. Nie dochodziło do większych incydentów. Fani piłki nożnej bawili się w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zagraniczne media (poza nielicznymi wyjątkami), chwaliły Polskę i Polaków za udaną organizację tej imprezy.
Mam jednak cichą nadzieję, że kiedyś nastąpi taki moment, że polski rząd zrealizuje zakładane plany terminowo i zgodnie z obietnicami... Wszak nie możemy w nieskończoność śpiewać „Polacy nic się nie stało...”
B. Bodio

„Wyszkowiak” nr 28 z 10 lipca 2012 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta