Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaOkiem rzuciłam CXXIV

„Wyszkowiak” przedstawił nam kalendarz imprez, który na 2016 r. przygotował Urząd Miejski (artykuł „Z dużym akcentem na wydarzenia sportowe”). Miłośnicy muzyki w czerwcu będą mogli pląsać w rytm muzyki disco polo w czasie Dni Wyszkowa, zaś w sierpniu będą słuchać czegoś bardziej spokojnego w trakcie Gali Operowo-Operetkowej na Mazowszu.
Wiele atrakcji czeka kochających sport, którzy będą mogli spalać kalorie podczas Maratonu Zumby lub Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Fani motocykli będą mogli uczestniczyć w Free Horses Wyszków Motoserce. Samorząd planuje również utworzenie strefy kibica w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej na placu w centrum miasta (tzw. placu ratuszowym między ul. 11 Listopada a Sowińskiego). W strefie kibica znajdzie się olbrzymi ekran LED oraz stoiska gastronomiczne. Moim zdaniem, strefa kibica powinna być zorganizowana w naszym miejskim parku, wśród zieleni i drzew. Zdecydowanie przyjemniej ogląd się mecz siedząc na trawie niż stercząc na rozgrzanym słońcem placyku wśród betonowych bloków.

Ważne i ważniejsze
W „Nowym Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Poczekamy… ale nie 5 lat”. Rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2, podczas posiedzenia komisji oświaty rady miejskiej wystąpili z wnioskiem o wybudowanie przy szkole nowej sali gimnastycznej. Rodzice twierdzą, że około 300 dzieci nie ma dostępu do sali gimnastycznej i od lat lekcje wychowania fizycznego odbywają się m. in. na szkolnym korytarzu. Rozumiem zdenerwowanie rodziców, którzy czynią starania, by ich dzieci mogły ćwiczyć w odpowiednich warunkach. Rzadko kiedy, ale tym razem muszę się zgodzić ze słowami zastępczyni burmistrza pani Anety Kowalewskiej, która przypomniała że oprócz szkół miejskich istnieją również szkoły wiejskie, które również nie posiadają sal gimnastycznych „Nie mamy prawa dzielić szkół na miejskie i wiejskie. Budżet oświatowy jest jeden. Rozumiem państwa potrzeby, jako miasto też mamy taką potrzebę. Ale musimy wziąć pod uwagę pewną gradację potrzeb. Od rodziców ZS na Polonezie usłyszałam dokładnie to samo, że już w tej chwili potrzebują hali sportowej, bo nie mają sali gimnastycznej. Rodzice z Leszczydołu Starego wnioskują od lat. Rybno skarży się, że wszędzie budujemy, a oni są na szarym końcu. I dla każdej szkoły jej potrzeba jest najważniejsza. Szarpanie za krótkiej kołdry nie jest proste. Poza tym powinniśmy być ostrożni w planowaniu przedsięwzięć oświatowych. Mówi się o likwidacji gimnazjów, a to zmieni sytuację szkół i będzie miało ogromny wpływ na decyzje lokalowe”. Jednocześnie nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem rodziców „Rozumiemy rodziców z innych szkół. Dziwimy się, że gmina nie buduje sal gimnastycznych cyklicznie. Kiedy gmina zbudowała ostatnią salę gimnastyczną? Z naszego punktu widzenia najpierw powinny być zaspokojone potrzeby naszych dzieci. A później powinniśmy inwestować w rozbudowę stadionu za kilkanaście milionów”. Nie potrafię powiedzieć, w jaki sposób należy stopniować, w której szkole sala jest najbardziej potrzebna. Nie wiem, które inwestycje należy prowadzić w pierwszej kolejności – te oświatowe (czyli sala gimnastyczna), czy te, które będą służyły wszystkim mieszkańcom Wyszkowa i okolic (czyli stadion miejski)?

Sprzeciw marszałka
W liście otwartym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził swój „Sprzeciw wobec rozbioru Mazowsza” („Wyszkowiak”). Pan Adam Struzik uważa m. in., że podział województwa mazowieckiego na Warszawę i pozostałą część Mazowsza spowoduje rewolucję dla wszystkich samorządów i mieszkańców Mazowsza oraz, że „ewentualna zmiana w podziale administracyjnym regionu spowoduje jego marginalizację i destabilizację”. Jako mieszkaniec województwa mazowieckiego nie uważam, aby podział województwa na Warszawę i pozostałą część wywołał u mnie jakąkolwiek rewolucję, nie czuję się z tego powodu zagrożona, niepewna czy zdezorientowana. Być może dlatego, że nie odczułam wielkiej zmiany, kiedy to w 1999 roku z mieszkanki województwa ostrołęckiego stałam się nagle mieszkanką województwa mazowieckiego. Zastanawiam się również, czy rewolucja, o której mówi pan Struzik dotyczy wszystkich samorządów. Moim zdaniem (chociaż być może się mylę), rewolucja dosięgnie jedynie samorządu województwa mazowieckiego, gdzie przeprowadzone zostaną nowe wybory do sejmiku i wybory prezydenckie. Samorządy gminne (np. gmina Wyszków) i powiatowe (np. powiat wyszkowski) mogą się czuć bezpieczne… do 2017 roku, kiedy to jesienią ponownie pójdziemy do urn wyborczych.

Judyta
"Wyszkowiak" nr 5 z 2 lutego 2016 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta