Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 lipca 2024 r., imieniny Jakuba, KrzysztofaOkiem rzuciłam LXXII

Najpierw troszkę o kulturze …
Z zaskoczeniem przeczytałam informację z „Głosu Wyszkowa” („Kowalski powołany na siedem lat”). Pan Mariusz Kowalski od trzech lat jest dyrektorem WOK „Hutnik”. Burmistrz zdecydował, że tę zaszczytną funkcję pan Mariusz będzie pełnił przez kolejne siedem lat, tj. do 2022 roku.
Daleka jestem od oceny pracy pana Mariusza, bo nie znam go i nie mam pojęcia jakim jest pracownikiem. Niestety, nie wiem również jakimi nadzwyczajnymi zasługami na rzecz wyszkowskiej kultury może się pochwalić pan Mariusz. Z jednej strony decyzja burmistrza jest zaskakująca, z drugiej zaś strony cieszę się, że odgórnie jest określony maksymalny czas takiego powołania. W przeciwnym razie zachodziłaby obawa, że funkcja dyrektora WOK „Hutnik” przyznana by została dożywotnio. Wówczas to śmiało można by powiedzieć, że z zawodu jest się dyrektorem.
***
Również w „Głosie Wyszkowa” ukazał się artykuł „O co wnioskowaliśmy do kalendarza imprez?”. Artykuł przeczytałam z wielką uwagą, lecz niestety w dalszym ciągu nie wiem o wprowadzenie jakich imprez do gminnego kalendarza imprez wnioskowały organizacje pozarządowe. Czyżby propozycje organizacji były tajemnicą? Dlaczego mieszkańcom Wyszkowa gazetka nie przedstawiła pełnej informacji kto o co wnioskował? Czy naprawdę stawiamy głównie na znane i sprawdzone wydarzenia? Jeśli tak, to z całą stanowczością stwierdzam, że do Wyszkowa wkradł się marazm.
***
Wśród powiatowych radnych od lat trwają dyskusje nad zasadnością dalszego funkcjonowania Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie. W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Powiatowe wydarzenia w 2015 r.” z którego dowiedziałam się jakie to imprezki w 2015 r. będą organizowane przez ów Ośrodek. Cóż, moim skromnym zdaniem POKiS nie ma zbyt wiele do zaoferowania. W kalendarzu imprez organizowanych przez POKiS znalazło się bowiem uwaga… 16 imprez! (imprezka nr 17 może się odbędzie, a może nie, na razie nie wiadomo). Doprawdy, mamy w czym wybierać i przebierać. Zainteresowało mnie, ile kosztuje utrzymanie tak prężnie działającego POKiS-u. W BIP powiatu, w uchwale budżetowej na 2015 r. wyczytałam, że na funkcjonowanie POKiS-u zaplanowano 323 000 zł. Zastanawiam się czy jest to dużo, czy też mało? Moim zdaniem, radni powiatowi (V już kadencji) idąc śladem swoich kolegów radnych poprzednich kadencji, powinni zainteresować się, czy na tak skromną działalność POKiS-u należy przeznaczać tak duże pieniądze.

…troszkę o nauczycielach ….
W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli nie ma”. Czytając informację o nauczycielskich zarobkach zwykły Kowalski może pomyśleć, nauczycielom jest ciągle mało. Przecież niejeden z nas chciałby mieć pensję 5 000 zł, czyli pensję nauczyciela dyplomowanego z tytułem mgr i z przygotowaniem pedagogicznym. Niestety, pensje nauczycieli wyglądają zgoła inaczej. Pisząc tego rodzaju artykuł warto by podać zarobki brutto i netto, czyli te, które nauczyciele faktycznie dostają „na rękę”. Być może wtedy nie byłoby niezdrowych emocji wokół zarobków nauczycielskich.

Na koniec o medalu, czyli też o kulturze
„Nowy Wyszkowiak” zainteresował się „Czy medal Za zasługi dla Gminy Wyszków jest potrzebny?”. Przed jubileuszem 510-lecia nadania praw miejskich dla Wyszkowa postanowiono, że nasze miasto powinno mieć odznakę honorową. Odznaka będzie przyznawana dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla gminy Wyszków. Od 5 lat miejscy urzędnicy walczą z przeciwnościami jakie napotykają, by odznaka powstała. Najpierw kancelaria Prezydenta RP miała uwagi do projektu medalu. Potem Komisja Heraldyczna miała uwagi do opisu medal oraz do tego jak ma być noszony. Przyznam, że dawno zapomniałam o staraniach, by miasto miało taką odznakę honorową. Radny miejski pan Wojciech Rojek, przewodniczący komisji promocji i kultury też o pomyśle zapomniał, być może wcale o nim nie wiedział, a już na pewno był zaskoczony pytaniem dziennikarki, która zapytała go o medal. Pan Wojciech stwierdził, że zasłużone dla gminy osoby otrzymują tytuł honorowego obywatela, ale sprawę na pewno przedstawi na komisji. Ciekawa jestem, czy pozostali miejscy radni oraz mieszkańcy Wyszkowa pamiętają o inicjatywie sprzed 5 lat?

Judyta
„Wyszkowiak” nr 5 z 3 lutego 2015 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta