Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 lipca 2024 r., imieniny Kamila, SzymonaIleż to pokoleń …

„Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy zamiast być mądrzejszy przez szkołę” – pisał Cyprian Kamil Norwid wiele lat temu… Nie myśląc nawet, że stanie się kiedyś patronem szkoły. Cyprian Kamil Norwid nie przypuszczał, że będzie cytowany podczas uroczystości w liceum jego imienia. I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie zorganizowało wspaniałą uroczystość z okazji stulecia swojego istnienia.
Jakież to było stulecie: zabory, pierwsza wojna światowa, wojna z bolszewikami 1920 r., Bitwa Warszawska – najjaśniejsza karta wyszkowskiej historii, opisana przez Stefana Żeromskiego w dziele „Na probostwie w Wyszkowie”. Później okrutna druga wojna światowa, wkroczenie Armii Czerwonej do miasta. Po wojnie okres zniewolenia komunistycznego. Wyszkowskie Liceum imienia Norwida przetrwało te wszystkie burze i trwało przez sto lat wychowując tysiące absolwentów i abiturientów. W okresie komunistycznym nie można było uczyć o udziale Wyszkowa w kampanii roku 1920. Nie można było nawet wspominać o dziele Żeromskiego opisującym wyszkowskie przypadki. To dzieło zakazane dla uczniów Liceum dwadzieścia razy zostało wydane w podziemnych drukarniach tajnego obiegu. Wyszkowskie wydarzenia roku dwudziestego dodawały otuchy opozycji komunistycznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dzieło to drukował potajemnie również prezydent Bronisław Komorowski, który do dziś ciepło wspomina czasy opozycyjnej walki, z wielką radością słucham o tych czasach przy każdym spotkaniu z prezydentem.
Dzisiaj już uczniowie wyszkowskich szkół mogą uczyć się o zasługach swoich ojców dla Wyszkowa i Polski. Dziś w wyszkowskim liceum można czytać Żeromskiego i wspominać warszawską wiktorię roku dwudziestego. Dziś świętujemy dwudziestopięciolecie Polskiej wolności… Dzisiejszy kształt Polski, to, że mamy wolność, to zasługa poprzednich pokoleń. Dzisiejszy Wyszków, dzisiejsze liceum to zasługa pokoleń nauczycieli i uczniów, którzy przez sto lat związani byli ze szkołą. Sto lat liceum to również harcerstwo, jakże ważne dla naszego miasta. Te sto lat to także harcerze i instruktorzy, w tym harcmistrz Andrzej Zaorski, upamiętniony tablicą w wyszkowskim liceum. Ja również jestem harcmistrzem i, podobnie jak Andrzej Zaorski, również byłem komendantem Hufca. Dziś jestem wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Harcerstwa, służę swoim wsparciem wszystkim wyszkowskim harcerzom i uczniom. Z okazji jubileuszu stulecia I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie oddaję hołd wszystkim dawnym nauczycielom, pracownikom i absolwentom szkoły. Przez te sto lat liceum wykształciło ponad siedem tysięcy absolwentów kształtując całe pokolenia wyszkowian. Obecnym pracownikom i uczniom życzę kolejnych setek lat tak wspaniałej historii. Gratuluję wszystkim organizatorom i uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia i dziękuję za zaangażowanie.
Ja, niestety nie miałem szansy uczyć się w tej szkole. Z Wyszkowem związałem się już jako dorosły człowiek, trafiłem tu po moich studiach doktoranckich. Mam jednak wielką nadzieje, że mój urodzony trzy tygodnie temu syn znajdzie wykształcenie w tym liceum, szkole o pięknej tradycji, pięknej historii… Wielki szacunek i podziękowania dla młodzieży przygotowującej uroczystość, podczas której przepięknie przedstawiono przeszłość szkoły. Warto pielęgnować pamięć o przeszłości, warto podtrzymywać wspaniałą tradycję. Pamiętajmy o przeszłości, bo jak pisał Norwid, „Przeszłość to jest dziś tylko cokolwiek dalej”.

B. Bodio
„Wyszkowiak” nr 39 z 30 września 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta