Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, KrystynyOkiem rzuciłam XLIV

O fontannie i nie tylko… Niebieska gazeta dokonała analizy rekrutacji do I klas szkół ponadgimnazjalnych (artykuł „I prawie po rekrutacji…”). Zgodnie z przewidywaniami nie miały problemu z naborem nowych uczniów duże szkoły typu I LO, ZS nr 1, ZS nr 2 czy CKU.
W szkole zawodowej w ZS w Długosiodle chęć nauki wyraziło 16 uczniów. Nie ma natomiast zainteresowania nauką w ZS w Zabrodziu, gdzie do liceum zgłosił się 1 chętny, do technikum 3, a do zawodówki 6. Czy dla 6 osób zostanie uruchomiona I klasa szkoły zasadniczej? Myślę, że nie. Nabór do szkoły w Zabrodziu z roku na rok jest coraz mniejszy. Analizując dane z poprzednich lat należy stwierdzić, że decyzja o likwidacji szkoły dawno już powinna być podjęta.
***
Po raz kolejny, tym razem w „Głosie Wyszkowa”, przeczytałam dane dotyczące wyników matur, które zapewne nikogo nie cieszą. Jak zwykle największą zdawalnością matur może pochwalić się I LO. Gorzej matury poszły w CKU i ZS nr 1. Najgorzej jednak sprawy się mają w ZS nr 2 w Wyszkowie. W szkółce na 111 zdających maturę, jedynie 31 osób poradziło sobie z egzaminem dojrzałości. Pomyślałam, że najwyższy czas zainteresować się dlaczego młodzież kończąca tę właśnie szkołę „wykazuje” tak niski poziom wiedzy. Gdzie szukać winnego – wśród uczniów, czy wśród nauczycieli?
***
„Nowy Wyszkowiak” przedstawił projekt zagospodarowania placu Wyzwolenia (artykuł „Nowe, ładne oblicze placu Wyzwolenia”). Dwa miesiące temu gazetki informowały nas o zamiarze jego przebudowy. Dowiedziałam się wówczas, że być może w Wyszkowie przybędzie dodatkowa fontanna. Wtedy też pozwoliłam sobie zażartować, że być może w Wyszkowie pojawi się Multimedialny Park Fontann podobny do tego, jaki mamy w stolicy (nr 21/2014 „Wyszkowiaka”). Patrząc na przedstawiony projekt śmiem twierdzić, że niewiele się pomyliłam. Na placu Wyzwolenia będziemy podziwiać podświetlany plac wodny, po którym będziemy biegać w upalne dni (być może to rekompensata za plażę, której nie mamy) oraz będziemy chodzić po drewnianym pomoście. Zdziwiłam się, że ktoś wpadł na pomysł wybudowania pomostu w centrum miasta, na kostce brukowej lub trawniku. Do tej pory byłam przekonana, że pomosty buduje się głównie nad wodą (nad jeziorem lub stawem).
***
Wszystkie gazetki poruszyły sprawę wyremontowanej fontanny przy ul. Sowińskiego. Teraz zamiast amorków mamy podświetlany minibasenik. Czy jest pięknie? Moim skromnym zdaniem, ładne to nie jest i nie wiadomo, do czego taka fontanna ma służyć. Nie da się przy niej usiąść i spokojnie pogadać, gdyż znajduje się za blisko ruchliwej ulicy. Moczyć w niej nóg też pewnie nie można, a tym bardziej nie można po niej brodzić. Być może służy tylko do patrzenia.
***
„Wyszkowiak” przedstawił informację dotyczącą oświadczeń majątkowych. Tym razem poczytać możemy o zarobkach prezesów miejskich spółek (artykuł „Ile zarabia szefostwo miejskich spółek? Niektórzy więcej od wiceburmistrza”). Dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się informacje dotyczące cudzych wynagrodzeń. Nikogo więc nie dziwi, że i tym razem na internetowym forum gazety zawrzało. Internauci szybciutko podzielili i pomnożyli przedstawione kwoty, i nie kryli oburzenia i zdziwienia wysokością pensji, jakie otrzymują prezesi i wiceprezesi PWiK, WTBS czy PEC. Niemałym zainteresowaniem cieszą się również wyceny posiadanych przez niektórych nieruchomości. Pomyślałam, że niejeden z nas z chęcią przyjąłby propozycję objęcia prezesury w którejś z ww. spółek. Co prawda trzeba się wówczas liczyć z tym, że niemalże wszyscy będą o nas źle pisali, wiele osób będzie się interesowało wszystkim co robimy, ale kasa jaką będziemy mieli możliwość zarobić, w pełni zrekompensuje doświadczone krzywdy.
***
Po raz drugi Stowarzyszenie „Pepisko” i Hufiec ZHP Wyszków , współpracujący tym razem także ze stowarzyszeniem „Alternator”, zorganizowali rajd na orientację „Szwenda”. W tym roku wzięło w nim udział blisko 100 osób. Muszę przyznać, że pomysł pana Bogdana Osika i pana Marka Filipowicza na przegonienie ludzi z mapą w ręku po wertepach powiatu wyszkowskiego jest jak najbardziej trafiony.
***
W minionym tygodniu dużo atrakcji dostarczył nam wicestarosta Zdzisław Bocian. Najpierw w „Okiem rzuciłam” dokonałam swojej obiektywnej oceny tego, co mówił. Potem jednak stwierdziłam, że w tak małej rubryczce mam za mało miejsca na szczegółowe opisanie jego wyjątkowych zasług dla powiatu wyszkowskiego. Pomyślałam więc, że za tydzień napiszę o tym felieton.

Judyta
„Wyszkowiak” nr 28 z 15 lipca 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta