Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 września 2023 r., imieniny Hieronima, WeryWyszków liderem?

Podczas niedawnych „podsumowań” w związku z dziesięcioleciem naszej obecności w Unii Europejskiej w gazetach „Nowy Wyszkowiak” oraz „Głos Wyszkowa” ukazały się artykuły o tym jak „Unia nam daje …” . Tzn. jaki to mamy wspaniały okres funkcjonowania naszego państwa i narodu, a także lokalnych społeczności, ponieważ dostajemy od UE jakieś niewyobrażalne dotacje, które stymulują nasz rozwój.
Wobec jednostronności i propagandowego charakteru tych materiałów prasowych napisałem felieton „Radośnie budujemy Eurokołchoz” odnoszący się jednak głównie do ogólnopolskich aspektów naszej obecności w UE. Oczywiście ważny jest również, a być może w prasie lokalnej ważniejszy, wątek lokalny. Otóż w wymienionych wyżej pseudopodsumowaniach brylował okrutnie nasz wspaniały burmistrz. Nasza gmina wg niego zdobywa fundusze, realizuje projekty i w ogóle wspaniale sobie radzi. Otóż prawda jest taka, że radzi sobie w tych sprawach bardzo kiepsko. Piszę o tym od dawna w moich felietonach, a także w dyskusjach na forum „Wyszkowiaka”. Żeby nie być gołosłownym – zwracałem na to uwagę w felietonach „Czytając wyszkowska prasę” z 22 stycznia 2013 i „Sok o smaku malinowym” z 17 września 2013. Jeden z naszych wspaniałych burmistrzów próbował nawet bezczelnie okłamywać wyszkowian, że jesteśmy liderem w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych!!! Wystarczy jednak wejść w Internet, poświęcić trochę czasu na poszukiwania, żeby szybko stwierdzić, że to nieprawda. Bowiem od lat pozyskujemy wielokrotnie mniej niż liderzy. Zwrócił na to niedawno uwagę w wywiadzie na łamach naszego tygodnika radny Adam Szczerba, który jako jedyny z radnych ma odwagę czasem powiedzieć odrobinę prawdy. W ostatnim „Wyszkowiaku” ukazały się natomiast materiały, z których wynika, że pomimo kiepskich wyników naszej gminy w przeszłości w rankingach lądujemy ostatnio jeszcze niżej. Ciekawe, kiedy osiągniemy dno?
Kiedy przed ostatnimi wyborami samorządowymi pan burmistrz Mróz opowiadał wyszkowskiemu ludowi bajeczki o tym, ze Wyszków jest liderem, to pan burmistrz Nowosielski dyskretnie milczał. Nasza wspaniała prasa natomiast zamieszczała te wypowiedzi skwapliwie. Taką wiedzę objawioną skapującą z ust burmistrza należy bowiem niezwłocznie przekazać dalej i upublicznić. Nie sprawdzając oczywiście jej prawdziwości, bo przecież nie od tego jest prasa. Każdy może sobie przecież sprawdzić. Dziś, kiedy te bajeczki nie są w stanie się obronić, pan burmistrz Nowosielski przejmuje inicjatywę i w materiale prasowym z „Wyszkowiaka” wyjaśnia, że fundusze należy pozyskiwać z umiarem oraz, że dużo pozyskują gminy zapóźnione w rozwoju. Wydaje mi się jednak, że to niestety… kolejne bajeczki. Dobrym przykładem będzie tu gmina Grodzisk Mazowiecki. Twierdzenie, że to gmina opóźniona w rozwoju zakrawałoby na żart. Od lat jest bowiem w wielu poważnych rankingach gmin bardzo wysoko. Na poziomach dla naszej gminy, niestety niedostępnych. A w ubiegłym roku zrealizowała w swoim budżecie ponad 11 mln zł z funduszy unijnych, w tym ponad 10 mln zł na inwestycje. Tymczasem w naszym budżecie rocznym nie spotkałem nigdy sum z zewnętrznych funduszy większych niż ok. 3 mln zł. Sądzę również, że należałoby dobrze przyjrzeć się temu, co się stało z pieniędzmi z UE na III i IV etap obwodnicy śródmiejskiej, które przepadły. To sprawa wymagająca wg mnie poważnej analizy. Pan burmistrz w artykule z „Wyszkowiaka” zatytułowanym „Pozyskiwanie z umiarem” twierdzi, że stało się to bez winy osób odpowiedzialnych za to w naszej gminie (zgadnij kotku, o kim mowa?). Wydaje się jednak na podstawie tego przypadku, że gmina Wyszków, rządzona od ponad 10 lat przez burmistrza Nowosielskiego jest liderem, ale w traceniu szans na potencjalne środki inwestycyjne z zewnątrz.

Marek Głowacki
„Wyszkowiak” nr 25 z 24 czerwca 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta