Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 lipca 2024 r., imieniny Kamila, SzymonaO co ta afera?

Minęły wybory do Parlamentu Europejskiego. Jedni wynikami wyborczymi mocno się rozczarowali, inni byli zachwyceni. Nasza lokalna prasa delikatnie je skomentowała. Na forach internetowych również był spokój, tak naprawdę powiało nudą.
Zdecydowanie większym zainteresowaniem jednego z lokalnych mediów cieszyły się prawybory do Parlamentu Europejskiego zorganizowane w ramach organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) projektu edukacyjnego „Młodzi głosują”.
Pierwszy raz o prawyborach organizowanych w I LO w Wyszkowie usłyszałam w 2010 r., kiedy miały miejsce prawybory prezydenckie. Wówczas to okazało się, że w I LO w Wyszkowie prawybory organizowane były już dużo wcześniej przez kółko historyczne i Samorząd Szkolny m.in. w 2005 r. – prawybory prezydenckie oraz w 2007 r. – prawybory do Parlamentu RP.
Prawybory organizowane przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej miały więc miejsce po raz drugi (jeśli odszukałam wszystkie informacje na ten temat). Jak podaje Fundacja CEO, „Młodzi głosują” jest akcją edukacyjną i obywatelską, której celem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym oraz zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Prawybory do Parlamentu Europejskiego zorganizowano 19 i 20 maja w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. W młodzieżowych wyborach bierze więc udział młodzież, która często nie ma jeszcze 18 lat i tym samym w „normalnych” nie może głosować. Akcja „Młodzi głosują” cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży. W tym roku wzięły w niej udział 3 wyszkowskie szkoły ponadgimnazjalne, tj. I LO, ZS nr 1 i ZS nr 2. Żadne z wyszkowskich gimnazjów nie pokusiło się o zorganizowanie u siebie prawyborów.
Oficjalne wyniki prawyborów ukazały się na stronie internetowej Fundacji CEO (http://www.ceo.org.pl ) po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które miały miejsce 25 maja. Wyniki prawyborów, które przeprowadzone zostały w szkołach na terenie kraju ukazywały się zdecydowanie wcześniej, tj. w dniach 20-22 maja. Chcąc być dokładną, odwiedziłam kilka stron internetowych takich szkół.
Wyniki prawyborów niejednego mogły zaskoczyć. Młodzież bowiem zagłosowała inaczej niż wyborcy, którzy 25 maja udali się do urn wyborczych.
Tak więc w gimnazjach największym poparciem cieszyła się Nowa Prawica JKM, potem Prawo i Sprawiedliwość, trzecie miejsce zajęła Europa Plus Twój Ruch, a ostatnim komitetem wyborczym, który przekroczył 5% próg wyborczy była Platforma Obywatelska RP.
Nieco inaczej zagłosowała młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, która udzieliła swojego poparcia dla Ruchu Narodowego, który przekroczył magiczny 5% próg wyborczy z wynikiem 6,9% głosów.
W skali kraju 5% próg wyborczy przekroczyło 5 komitetów wyborczych, tj. Nowa Prawica JKM 27,19% głosów, Prawo i Sprawiedliwość 21,64% głosów, Europa Plus Twój Ruch 13,56% głosów, Platforma Obywatelska RP 12,05% głosów oraz Ruch Narodowy 5,33% głosów.
Dlaczego o tym piszę?
Otóż kilka dni temu na stronie internetowej infowyszków ukazał się artykuł „Jak głosowała wyszkowska młodzież”. Autor artykułu podał oficjalne, krajowe wyniki młodzieżowych wyborów. O ile wyniki wyborów, które miały miejsce w gimnazjach są zgodne z wynikami zamieszczonymi na oficjalnej stronie Fundacji CEO, o tyle wyniki dotyczące głosowania w szkołach ponadgimnazjalnych zostały lekko zmienione. Infowyszków być może zapomniał, a być może zrobił to celowo i nie napisał, iż 5% próg wyborczy przekroczył również Ruch Narodowy.
Infowyszków przedstawił wyniki głosowania trzech wyszkowskich szkół, które brały udział w projekcie „Młodzi głosują”.
I tu ponownie niespodzianka!
Autor artykułu widocznie ma problem z prawidłowym odczytaniem wyników głosowania zamieszczonych na stronie Zespołu Szkół nr 2 w Wyszkowie. Otrzymaliśmy bowiem informację, iż 3 miejsce w wyborach zajął PSL, gdy tymczasem miejsce to należy się Europie Plus Twój Ruch.
Infowyszków mocno zainteresował się prawyborami zorganizowanymi w wyszkowskich szkołach ponadgimnazjalnych. Zadbał również o to, by szkoła nie prowadziła agitacji wyborczej. Stąd też zapewne zdecydowana reakcja redaktora infowyszków na informację, która znalazła się na portalu Facebook Młodzieży Wszechpolskiej. Otóż na portalu MW zamieszczono zdjęcie z nagłówkiem „Wyniki prawyborów do Parlamentu Europejskiego z dnia 20 maja 2014 r.”, które odbyły się w I LO. Zdjęcie zostało podpisane: „20 maja odbyły się prawybory do europarlamentu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Norwida w Wyszkowie. KWW Ruch Narodowy uzyskał 37 % głosów, górując nad innymi partiami. To ogromny lokalny sukces, w głównej mierze dzięki działalności naszej organizacji na płaszczyźnie społecznej. Idzie nowe pokolenie!” (https://pl-pl.facebook.com/MlodziezWszechpolskaWyszkow). Infowyszków zaniepokoił się „nielegalnymi”, politycznymi działaniami licealnej młodzieży. Obawia się, że do szkoły wdarła się polityka.
Ja jednak zastanawiam się, czy to jest polityka?
Uczniowie realizując projekt uczą się jak należy głosować. Poprzez głosowanie mają prawo wyrażania swoich poglądów, które powoli się w nich kształtują.
Czy my, dorośli, mamy prawo wpływać no to, w jaki sposób młodzież ma głosować? Czy mamy prawo denerwować się, że ich sympatie polityczne nie zawsze są zgodne z naszymi?
Infowyszków zaniepokoiła różnica w głosowaniu w poszczególnych wyszkowskich szkołach. W I LO młodzieżowe wybory wygrał Ruch Narodowy, w ZS nr 2 najwięcej głosów zebrała Nowa Prawica JKM, natomiast w ZS nr 1 pierwszy był PiS. Infowyszków napisał więc „Dlatego zastanowiła nas duża rozbieżność w wynikach akcji. Te z liceum różnią się od dwóch pozostałych wyszkowskich szkół. Nie są też zbieżne z wynikami ogólnokrajowymi. Ruch Narodowy w liceum zdecydowanie wygrał. W ZS nr 1 zajął trzecie miejsce od końca, a w ZS nr 2 był ostatni. Być może to zupełny przypadek. Być może nie.”
Moim zdaniem, różnice w głosowaniu nie są niczym dziwnym. Każdy głosuje jak chce. Dziwne by było, gdyby w każdej szkole wyniki były takie same. Jeśli z góry wiemy jak kto będzie głosował i kto wygra, to po co wybory?
Panu lub pani z infowyszków najwyraźniej nie podoba się wynik głosowania wyszkowskiej, licealnej młodzieży. Doszukuje się podstępu, być może nawet nieuczciwości w przebiegu głosowania na Ruch Narodowy. Odkrył więc nagle, że wyszkowskim kandydatem Ruchu Narodowego w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego był pan Piotr Głowacki, którego mama jest nauczycielką w I LO, a tata pisze felietony do „Wyszkowiaka”. Co jedno ma z drugim, nie bardzo rozumiem.
Podczas pisania felietonu natrafiłam na „Instrukcję dla uczniów i uczennic – Młodzi głosują 2014”, a w niej takie wyjaśnienie: „Jeśli zdecydujecie się upublicznić wyniki głosowania przed powszechnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (czyli przed 25 maja) musicie liczyć się ze zwiększonym zainteresowaniem mediów oraz lokalnej społeczności”.
Jak widać, nasz lokalny infowyszków mocno się zainteresował akcją „Młodzi głosują”. Szkoda tylko, że nie dotarł do informacji, iż prawybory w wyszkowskich szkołach odbywały się już wielokrotnie. Za każdym razem ich wyniki były publikowane na stornach internetowych szkół. Nigdy nikomu nie przeszkadzało to, że młodzież bierze udział w tego typu akcji. Nagle i niespodziewanie zaczęło komuś to przeszkadzać. Zastanawiam się tylko dlaczego?

Judyta
„Wyszkowiak” nr 23 z 10 czerwca 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta