Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 kwietnia 2024 r., imieniny Anzelma, BartoszaOkiem rzuciłam XXIII

Nastała odwilż. Powoli zaczynamy się budzić z zimowego snu. W naszych gazetkach jest tak, że albo piszą tak dużo ciekawych rzeczy, że brakuje miejsca, by upchnąć w jednej małej rubryce wszystkie komentarze, albo mocno trzeba szukać czegoś, do czego można się „przyczepić”. Tym razem miałam poważny problem.
W „Wyszkowiaku” ukazała się odpowiedź na list pani M. Gruchalskiej. Sprawę pani Moniki znamy z numeru 4 „Wyszkowiaka”. Przez 2 tygodnie pani Monika czekała na odpowiedź burmistrza, w końcu się doczekała. Niestety, to nie burmistrz do niej napisał, lecz Zdzisław Mikołajczyk. Urzędnicza pisanina jest nudna, jednak ostatnie zdanie listu jest interesujące „Podjęte przez nas czynności (przez urząd – przypis autora) przyniosły efekty w postaci poprawy jakości wykonywanych usług, w związku z czym mamy nadzieję, że zaistniałe niedogodności się nie powtórzą”. Dzisiaj śniegu praktycznie nie ma, gdyż nastąpiła odwilż. Jak jest odwilż, to firma odśnieżająca oraz lokalna władza mają spokój z zimowym odśnieżaniem dróg. My wtedy mamy czarne ulice. Skoro teraz ulice są czarne to znaczy, że jakość usług zdecydowanie się poprawiła. Jeśli śniegu w dalszym ciągu nie będzie, to jestem przekonana, że nie powtórzą się niedogodności, z jakimi przez dwa tygodnie mierzyli się mieszkańcy Wyszkowa.
***
Z powiatu płyną kolejne niepokojące informacje. W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Powiat zapłaci dwa razy za ten sam projekt drogi”. Chodzi o dokumentację projektową drogi Nowa Wieś-Porządzie. Powiat pierwszy raz zapłacił ponad 180 000 zł firmie Probud (zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego), drugi raz 137 760 zł – firmie, która wykonała drugi projekt na tę samą drogę. Dodałam kwoty do siebie i otrzymałam 319 485 zł – tyle kosztowała dokumentacja projektowa drogi. „Nowy Wyszkowiak” w artykule „Mniej pieniędzy, krótsza droga” napisał, że na remont tej drogi o długości ok. 10 km, powiat przeznaczy około 1,5 mln zł. Ponownie dokonałam prostych obliczeń i wyszło mi, że dokumentacja projektowa drogi stanowi 21 proc. wartości inwestycji. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że powiat może nie odzyskać należności wypłaconej firmie Probud.
***
W „Wyszkowiaku” przedstawiono nam kolejne informacje z ostatniej sesji Rady Powiatu. Znowu możemy poczytać o przepychankach, jakie miały miejsce w sprawie dotyczącej zmian w komisjach Rady. Pani Teresa Trzaska wyraziła chęć pracy w komisjach edukacji i zdrowia. Pan Waldemar Sobczak nie był jednak tym zachwycony. Powiedział „komisja to nie jest przysłowiowa piaskownica, gdzie leżą dwie najładniejsze zabawki”. Panu Sobczakowi należy się wyjątkowa nagroda za wyjątkową umiejętność wyszukiwania wyjątkowych porównań.
***
„Głos Wyszkowa” ogłosił, że liczbą tygodnia jest liczba 160 zł. Jest to koszt posypania 1 km dróg powiatowych mieszanką solno-piaskową. Kwota ta nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Myślałam, że koszty są zdecydowanie większe. Jednocześnie w rubryce „Trzy pytania do…” pan wicestarosta Z. Bocian mówi „Drogi muszą być przejezdne i bezpieczne w użytkowaniu (…)”. Szanowny panie, dobrze że pan o tym wie, szkoda jednak, że drogi nie były bezpieczne i nie były przejezdne. Jednocześnie według pana Bociana, zima zawsze przynosi niespodzianki. Ośmielam się z tym nie zgodzić. Zima w styczniu nie jest ani czymś dziwnym, ani niespodziewanym. Największą niespodzianką zimy może być to, że jej nie będzie. Niestety, nasze położenie geograficzne takiego komfortu nie przewiduje.
***
W gazetkach ukazały się relacje z uroczystości wyróżnienia najlepszych uczniów Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. Tytuł honorowego Przyjaciela Szkoły otrzymała przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, która funkcję tę sprawuje od listopada 2013 r. Szkoda, że żadna gazeta nie wyjaśniła czytelnikom za jakie wyjątkowe zasługi taki tytuł został przyznany pani Eli. Czy pani Piórkowska tytuł ten dostała za zasługi dla szkoły jako radna, czy jako przewodnicząca Rady? Kto o taki tytuł występuje – rada pedagogiczna, uczniowie czy może rodzice? I w końcu, czemu ma służyć tytuł honorowego Przyjaciela Szkoły?
***
Portal infowywszków poinformował nas, że poseł Bodio uratował węzeł w Knurowcu! Coś mi się wydaje, że węzeł uratowali mieszkańcy gminy Długosiodło, którzy nagłośnili sprawę tak mocno, że sprawa stała się medialna i sam poseł sprawą się zainteresował.
***
Pogrzebałam trochę na stronie W24. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, aby administrator strony komentował zamieszczane tam komentarze internautów. Po raz pierwszy zobaczyłam, aby komentarz niezgodny z regulaminem portalu był skreślony, a nie usunięty. Administrator strony poucza, poprawia i gani komentujących. Zachowuje się jak nauczyciel. Na stronie W24 poczułam się jak przy szkolnej tablicy.

Judyta
„Wyszkowiak” nr 7 z 18 lutego 2014 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta