Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyKaligrafia – dlaczego warto rozpocząć przygodę z tą sztuką?

(Zam: 21.08.2023 r., godz. 07.31)

Kaligrafia to niezwykłe hobby wszechstronnie rozwijające zdolności manualne i pozwalające na głęboki relaks. Sporą satysfakcją są również efekty własnych działań. Poznaj argumenty zachęcające do rozpoczęcia przygody z kaligrafią!
Historia kaligrafii sięga wiele tysięcy lat wstecz i jeszcze do XV wieku była jedyną metodą utrwalania tekstów dla potomności. Czy kaligrafia jest jeszcze modna, na czym dokładnie polega oraz jakie są jej największe zalety? Przeczytaj poniższy artykuł!

Na czym dokładnie polega kaligrafia?


Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania z wykorzystaniem zdobionych artystycznie liter. Pisać możesz na różnych materiałach – papierze, tkaninie, szkle, ceramice czy drewnie. Aby pismo było jeszcze bardziej estetyczne i unikalne, warto posługiwać się specjalistycznymi narzędziami, np. pędzelkami czy pisakami ze ściętą końcówką. Jednak na początku w zupełności wystarczy klasyczny cienkopis.

Dlaczego warto spróbować kaligrafii?


Przede wszystkim kaligrafia uczy pięknego pisania – efekty własnej pracy są wyjątkowo satysfakcjonujące i napawają dumą. Aby było to możliwe, należy ćwiczyć zdolności manualne i precyzję. Zdobędziesz nowe umiejętności i zainwestujesz w samorozwój. Kaligrafia wpływa również na sferę psychiczną i emocjonalną:
- uczy pokory i cierpliwości – rezultaty nie są idealne od razu, lecz wymagają czasu;
- pozwala na relaks – skupienie się na jednej czynności pomaga zapomnieć o problemach dnia codziennego;
- kształtuje samodyscyplinę – nie ma tu miejsca na złość czy momenty lenistwa;
- wspiera koncentrację.
To idealna aktywność dla każdego, kto ceni sobie sztukę w różnej formie oraz prace artystyczne. Sprawdzi się także w przypadku introwertyków oraz osób ceniących sobie bierne, spokojne hobby. Niekiedy ze względów zdrowotnych uprawianie sportów i aktywności ruchowych nie jest możliwe – wówczas warto wypróbować kaligrafowanie!
Na koniec warto wspomnieć, że jest to hobby niewymagające większych nakładów finansowych, co dla wielu osób ma spore znaczenie. Wystarczy, że kupisz blok techniczny, rysunkowy lub kołonotatnik, a także zestaw odpowiednich pisaków. Teraz potrzebujesz już tylko odrobiny miejsca i własnego zaangażowania.

Kaligrafia – jak zacząć?


Na samym początku kup niezbędne akcesoria, czyli papier i pisaki. Jeśli poważnie myślisz o kaligrafii, zaopatrz się w pióro ze stalówką. Do wyboru masz stalówki:
- ostre – idealne do kaligrafii nowoczesnej i kursywy angielskiej;
- ścięte – idealne do kaligrafii w stylu gotyckim oraz tworzenia minuskuł czy uncjałów;
- twarde – umożliwiają pisanie bardzo cienkimi i jednolitymi liniami;
- elastyczne – umożliwiają pisanie raz cienką, raz grubą linią.
Kupujesz pióro? Nie zapomnij o zapasie atramentu! Teraz czas na praktykę – kaligrafii możesz nauczyć się samodzielnie (np. wzorując się na przykładach ozdobnych tekstów lub korzystając z licznych rad w internecie), jednak lepszą opcją jest uczestnictwo w warsztacie lub kursie. Po przyswojeniu podstaw pod okiem specjalisty, możesz ćwiczyć pisanie w domu.

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta