Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 września 2023 r., imieniny Gerarda, TeodoraBezpiecznie na motocyklu – 5 zasad, które musisz znać

(Zam: 17.04.2023 r., godz. 19.06)

Jazda motocyklem dostarcza wielu emocji. Dla pasjonatów jest ucieczką od codzienności i powiewem wolności. Aby była w pełni satysfakcjonująca, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Dzięki temu wsiądziesz na jednoślad tyle razy, ile zechcesz. Sprawdź, jak sprawić, by jazda motocyklem po Wyszkowie (i nie tylko) była bezpieczna.

5 sposobów na bezpieczną jazdę motocyklem w Wyszkowie

Bezpieczna jazda ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia motocyklisty, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policyjne statystyki są nieubłagane. Zgodnie z nimi w 2020 roku motocykliści byli sprawcami 929 wypadków, a ofiarami aż 1923 zdarzeń. Poniższe zasady pomogą ograniczyć ryzyko związane z kolizjami i innymi niespodziewanymi zdarzeniami, a także sprawić, by wynikające z nich konsekwencje były mniej dotkliwe.

1. Dokładny przegląd pojazdu

Zaczynając sezon, czyli z reguły wraz z początkiem wiosny, dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu. Najlepiej udać się w tym celu do mechanika. Ten skontroluje kondycję poszczególnych podzespołów, w tym w szczególności hamulców, które muszą działać niezawodnie, aby jazda była bezpieczna.

Jeśli jakiekolwiek usterki zostaną wykryte, powstrzymaj się od jazdy aż do czasu ich usunięcia. Niesprawne mechanizmy, pozornie niemające kluczowego znaczenia dla bezpieczeństwa, mogą stanowić problem podczas omijania przeszkód czy odzyskiwania równowagi na jednośladzie.

2. Ubezpieczenie motocykla

Zgodnie z polskim porządkiem prawnym każdy właściciel motocykla musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. W przypadku skutera czy niewielkiego motocykla koszt polisy będzie wynosił około 100 złotych. Modele o większej mocy lub sportowe będą wymagały większego nakładu finansowego.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę Tobie i innym uczestnikom ruchu. W razie wypadku gwarantuje rekompensatę poniesionych szkód. Co więcej, Ciebie, jako właściciela jednośladu, chroni przed odpowiedzialnością, jeśli to Ty będziesz sprawcą kolizji.

Jeśli chcesz kupić dobrą ochronę, sprawdź ubezpieczenie motocykla w porównywarce rankomat.pl i wybierz konkretną opcję dla siebie. Uwzględnij przy tym parametry pojazdu, swoje założenia budżetowe i oczekiwania. OC możesz kupić w pakiecie z AC, które będzie chroniło Cię np. na wypadek uszkodzenia czy kradzieży motocykla (w zależności od warunków zawartych w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym).

Jakie ubezpieczenie dodatkowe wybrać?

Poza OC i AC warto rozważyć również:
- assistance dla motocykla — zapewnia pomoc techniczną, medyczną, informacyjną i wsparcie w podróży dla motocyklisty i pasażera (jeśli wynika to z treści polisy);
- NNW — polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków umożliwia wypłacenie świadczeń zdrowotnych dla poszkodowanych w wypadku.

Ubezpieczenia najlepiej kupować w pakietach. Wybierając konkretną polisę, sprawdź OWU (ogólne warunki umowy) i dopasuj je do swoich potrzeb oraz założeń budżetowych.

3. Jazda zgodnie z przepisami i ze zdrowym rozsądkiem

Poruszając się motocyklem, zwracaj uwagę na ograniczenia dotyczące prędkości, ale także znaki ostrzegające np. przed zakrętami, niekorzystnymi warunkami na drodze czy możliwością kolizji ze zwierzętami. Zawsze jedź zgodnie z przepisami. To zminimalizuje ryzyko wypadku, a także uchroni Cię przed mandatem i punktami karnymi.

Pamiętaj jednak, że przepisy to nie wszystko. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Czasem warunki atmosferyczne sprawiają, że należy zredukować prędkość nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do tej dopuszczalnej w danym terenie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie tylko mgła czy opady deszczu są niebezpieczne. Niekiedy intensywne oddziaływanie promieni słonecznych stanowi jeszcze większe zagrożenie niż wilgoć bądź przymrozek.

4. Ograniczone zaufanie na drodze

Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie należy o niej zapominać. Pamiętaj, że nawet jeśli zwracasz uwagę na przepisy i dostosowujesz prędkość do warunków, pozostali kierowcy czy piesi niekoniecznie mogą w danym momencie również się do tego stosować.

Istnieje szansa, że spotkasz pijanego kierowcę lub osobę, która wyżej niż własne życie ceni brawurę. W takiej sytuacji ograniczone zaufanie pozwoli w porę reagować na niespodziewane sytuacje i uniknąć np. niebezpiecznego zderzenia.

Jeśli z kolei zauważysz kierowcę, który zachowuje się w nieodpowiedzialny sposób i można mieć podejrzenie, że jest pod wpływem substancji odurzających, reaguj. Wezwij policję, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, w tym także pieszych, którzy mogą nie być świadomi zagrożenia.

5. Znaj swoje granice i ograniczenia motocykla

Na drodze ważna jest świadomość istnienia ograniczeń: tych wynikających z przepisów, warunków atmosferycznych, ale nie tylko. Pamiętaj o ograniczeniach wynikających z Twoich umiejętności, a także ze stanu technicznego, mocy czy wieku swojego motocykla. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko niepożądanych zdarzeń.

Jazda motocyklem to doświadczenie, które dostarcza wiele pozytywnych bodźców i daje poczucie wolności. Pamiętaj jednak, że tylko bezpieczne poruszanie się po drodze chroni przed utratą zdrowia i życia. Powyższe zasady pomogą Ci ograniczyć ryzyko niepożądanych zdarzeń i w pełni oddać się swojej pasji.Materiał zewnętrzny

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta