Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2022 r., imieniny Krystyny, SabinyMural w rocznicę odzyskania niepodległości

(Zam: 11.11.2022 r., godz. 20.08)

W Narodowe Święto Niepodległości w Rybienku Leśnym odsłonięto mural upamiętniający patrona miejscowej szkoły - Stanisława Wróbla „Jaskółkę”.

Uroczystość odbyła się 11 listopada w ramach gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła się od mszy w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego.

Po wspólnej modlitwie na ścianie szkoły odsłonięto mural, który powstał w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Autorem projektu muralu jest dr Przemysław Klimek - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonawcą firma Wallart – Murale Artystyczne i Reklamowe. Projekt zrealizowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Patriotycznym „Macierz”.

Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Gości witał dyrektor Paweł Deluga.
- Historia muralu była skomplikowana, jego powstanie kosztowało nas dużo pracy. Praktycznie dwa lata staraliśmy się o jego namalowanie - podkreślił dziękując wszystkim zaangażowanym w projekt.
- Kiedy rok temu uroczyście nadawaliśmy imię Stanisława Wróbla „Jaskółki” Szkole Podstawowej nr 3 w Wyszkowie, słowo „wojna” miało w Europie wymiar historyczny. Siatki maskujące, mundury, uzbrojenie – kojarzyły się raczej z nauką w klasach mundurowych, niż otaczającą rzeczywistością. O patronie tej szkoły, Stanisławie Wróblu, mówiliśmy pięknie podsumowując te wystąpienia: nigdy więcej wojny… - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Tymczasem dziś słowo „niepodległość” zyskuje zupełnie nowe znaczenie. W obliczu toczącej się od dziewięciu miesięcy za naszą granicą wojny ten piękny mural, który dziś odsłaniamy, też zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Przez lata żyliśmy w poczuciu bezpieczeństwa, w świadomości, że po całym barbarzyństwie minionych wojen Europa nie będzie krainą, w której młodzi mężczyźni, jak nasz „Jaskółka”, będą musieli bronić swoich granic, swojej niepodległości. A jednak…tak niedaleko stąd młodzi Ukraińcy porzucają uniwersytety i stają do zbrojnej walki.

Andrzej Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic przypomniał historię Stanisława Wróbla i jego upamiętnienie na terenie Wyszkowa. Z prelekcją historyczną wystąpił prezes stowarzyszenia Macierz i Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Sylwester Raniszewski, który również podziękował osobom wspierającym projekt powstania muralu.

W części artystycznej wystąpili uczniowie szkoły i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie.
W ramach uroczystości odbył się Bieg Tropem Wilczym i Bieg Jaskółki. O tym w oddzielnej relacji.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl