Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaCo się dzieje z OC w przypadku kradzieży auta?

(Zam: 05.10.2022 r., godz. 15.33)

  • Foto: pexels

W Polsce co roku kradzieży ulegają tysiące samochodów, zwłaszcza modele nowsze, znanych marek. Kradzież jest bardzo nieprzyjemną sytuacją, tak samo, jak obowiązek zapłaty składek ubezpieczenia OC pomimo utraty auta. Z tego względu niezbędną czynnością po kradzieży pojazdu, jest jego wyrejestrowanie.Kradzież auta a polisa
Aby zabezpieczyć się w razie kradzieży pojazdu, warto wybrać odpowiednią polisę. Wybór dobrej oferty zakładu ubezpieczeń jest też istotny dla osób, które już raz straciły samochód i chcą ubezpieczyć nowy. Z pomocą przychodzi wtedy kalkulator OC, dzięki któremu w ciągu kilku chwil można zapoznać się z najtańszym OC, AC i Assistance. Porównywarka błyskawicznie przygotowuje zestawienie najlepszych na rynku ofert, biorąc pod uwagę wpisane przez użytkownika informacje. Chcąc uzyskać pełne odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu, należy spełnić pewne wymagania. Co ważne, w tym wypadku samo OC nie wystarczy, gdyż niezbędne jest rozszerzenie polisy o AC.

Co zrobić, w przypadku kradzieży pojazdu?
Pierwszym krokiem właściciela utraconego samochodu, jest zgłoszenie jego faktu kradzieży na policję. Trzeba to zrobić niezwłocznie, po zauważeniu zniknięcia pojazdu. Funkcjonariusze zabezpieczą ślady pozostawione w miejscu kradzieży i rozpoczną swoje dochodzenie. Niekiedy policjanci docierają do osób, które widziały zdarzenie, co okazuje się pomocne w dotarciu do złodziei. Dopiero po zgłoszeniu sprawy na policję, można zastanowić się, co w takim razie z OC i czy należy się nam odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Co się dzieje z OC w przypadku kradzieży auta?
Po kradzieży pojazdu należy go wyrejestrować, aby polisa OC się nie odnowiła. Do tego celu należy złożyć komplet dokumentów, z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu oraz policyjnym potwierdzeniem w wydziale komunikacji urzędu gminy, w którym auto było zarejestrowane. Tego rodzaju wniosek można złożyć po umorzeniu postępowania przez policję, jak i wcześniej. Jeśli chodzi o towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym było wykupione ubezpieczenie OC, trzeba dostarczyć do niego zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Dopiero wtedy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC zostanie rozwiązana i zakład zwróci nam pieniądze, za niewykorzystany czas trwania polisy.

Warto pamiętać, iż odszkodowanie za kradzież samochodu przysługuje tylko, jeśli wcześniej mieliśmy wykupione AC, czyli autocasco. Jeśli jest ono wykupione, wówczas ubezpieczycielowi należy dostarczyć komplet kluczyków oraz dokumenty pojazdu. W przypadku ich braku nie dojdzie do wypłaty odszkodowania. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą utrudniać sam proces wypłaty odszkodowania lub też zaniżać jego wartość. Kwota odszkodowania może być bardzo wysoka, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe, ekskluzywne modele samochodów. Ubezpieczyciel będzie chciał sprawdzić, czy do kradzieży auta nie doszło czasem przez rażące niedbalstwo jego właściciela (otwarte drzwi, okna, zostawienie kluczyków w środku, wyłączony system zabezpieczeń antykradzieżowych).

W jaki sposób wyrejestrować pojazd?
W razie kradzieży samochodu istnieje możliwość jego wyrejestrowania. W tym celu właściciel pojazdu musi złożyć stosowny wniosek, jak i złożyć dodatkowo oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania. Dokument należy dostarczyć do starostwa powiatowego. W miastach na prawach powiatu takie uprawienia posiada prezydent miasta, a więc wyrejestrować pojazd można w urzędzie obsługującym ten organ. Wniosek trzeba przygotować na specjalnym formularzu i dołączyć do niego:
- dowód rejestracyjny,
- oświadczenie złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań;
- zaświadczenie z policji, potwierdzające fakt zgłoszenia kradzieży.
Aby uniknąć kradzieży pojazdu i spraw związanych z jego ubezpieczeniem, warto zachować pewne środki ostrożności. Nie należy w nim zostawiać drogich sprzętów, dokumentów, portfela, jak i kluczyków. Warto zainwestować w odpowiednie systemy antykradzieżowe, jak i zawsze pamiętać, o dokładnym zamykaniu okien i drzwi samochodu.Materiał promocyjny

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 06.10.2022 r., godz. 07.08
przechodzi? ;)
Dodane przez Ted, w dniu 06.10.2022 r., godz. 12.10
Przechodzi, na złodzieja.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl