Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 maja 2022 r., imieniny Iwony, KryspinaDo wyborów w szerokiej koalicji

(Zam: 10.05.2022 r., godz. 11.17)

Szef regionu Platformy Obywatelskiej, wieloletni samorządowiec z Legionowa Jan Grabiec oraz sekretarz regionu Wiesław Raboszuk gościli 9 maja w Wyszkowie. Spotkanie odbyło się w Gościńcu pod Jesionem.

Wśród obecnych był także dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Mariusz Popielarz. Spotkanie poprowadził Marek Siekierski.
- Sytuacja w Polsce nie napawa optymizmem - w badaniach socjologicznych większość Polaków uważa, że będzie gorzej. Po to jest polityka, by poprawiać sytuację, by żyło się lepiej, a nie tylko opowiadać, co chce się robić. Cieszę się, że w powiecie legionowskim ludzie dobrze wspominają czasy mojego starostowania. Co to za poseł, burmistrz, jak ludzie mają go dość i uważają, że nie reprezentuje ich interesów - stwierdził poseł Jan Grabiec. - Mamy takie czasy, że widzimy, jak ważne jest zakorzenienie Polski na Zachodzie. Ukraina była częścią ZSRR, PRL też nie była niezawisła. Dziś Putin nie ukrywa, że chciałby odtworzyć imperium rosyjskie, czy to nawiązując do czasów carskich, czy Związku Radzieckiego. Rosja to kraj wielkich różnic społecznych, a pomysłem na jej istnienie ma być jej wielkość i budzenie postrachu. Takie sny o potędze powodują, że giną niewinne osoby. My jesteśmy w NATO, UE, jesteśmy częścią najsilniejszego na świecie sojuszu obronnego i silnej organizacji gospodarczej. W sensie gospodarczym jesteśmy jako UE jednym organizmem, jesteśmy po stokroć silniejsi niż Ukraińcy. Pojawiają się jednak pomysły na osłabienie UE i NATO, np. Marine Le Pen mówiła o wyjściu ze struktur dowódczych NATO, a niektóre ugrupowania włoskie mówią o konieczności o rozwiązania Unii.

Zdaniem Jana Grabca, sojusze dają Polsce poczucie bezpieczeństwa, choć przyszłość nie wcale pewna.
- W Polsce są politycy chcący rozluźnienia stosunków z UE, myślą o swoim interesie, a nie interesie Polski. W latach 50. XX w. integracja europejska była pomysłem na to, by w Niemczech nie odrodził się imperializm. To było połączenie państw poprzez wspólnotę węgla i stali, żeby nie opłacało się prowadzić wojny między sobą. I przez wiele lat wojny nie było. Ukraina pokazuje, że nic nie jest dane raz na zawsze - stwierdził gość. - Jednym z celów podstawowych Platformy Obywatelskiej jest sięgnięcie po władzę w Polsce w szerszej koalicji, aby silna obecność w UE i NATO nie była kwestionowana. Nie można mówić w UE „dajcie pieniądze i bezpieczeństwo”, a z drugiej strony mowić, że to są okupanci. Naszym podstawowym celem jest mocna obecność Polski w strukturach UE i NATO, która teraz jest zagrożona.

Jak zaznaczył poseł, drugim celem PO jest gospodarka.
- Powoli wchodzimy w kryzys - drożyzna, inflacja, raty kredytów, słaba perspektywa podwyżek pensji. To dopiero początek - spokojne czasy na przynajmniej kilka lat skończyły się, ale z kryzysu można wyjść wzmocnionym - zauważył. - W latach 2008-2009 nastąpił największy kryzys po II wojnie światowej, który dotknął Europę, ale Polska była zieloną wyspą. Dziś kryzys nas nie ominie. Jest zagrożeniem dla milinów Polaków, którego musimy uniknąć.
Według gościa, w Polsce proces odchodzenia od niskiej inflacji zaczął się prawie rok temu. Jak zauważył, na wysokiej inflacji korzysta budżet państwa kosztem obywateli.
- Błędy procentują, zwłaszcza w kryzysie jest ważne, by władza była odpowiedzialna. Nie można rządzić kosztem najmniej zarabiających, dlatego Donald Tusk mówi o podwyżkach w budżetówce, bo nie można oczekiwać od ludzi, że będą pracować mając 3-procentowe podwyżki wynagrodzeń, kiedy inflacja wynosi 12 proc. - stwierdził Jan Grabiec. - W najbliższych miesiącach będziemy przedstawiać rozwiązania w konkretnych sprawach.

Wiesław Raboszuk mówił o wstrzymaniu pieniędzy z Unii Europejskiej, które miały być przeznaczone między innymi na programy regionalne.
- Nie są załatwione sprawy praworządności, więc Komisja Europejska nie chce się zgodzić na zatwierdzenie programów. Komisja liczy, że może w końcu ktoś w Polsce się opamięta. Jest tak mocno promowany przez rząd Krajowy Program Odbudowy, samorządy przygotowały projekty, ale nie są realizowane, bo nie są uruchomione środki. Jeśli chodzi o perspektywę finansową, to są to ogromne pieniądze, na które czekamy - stwierdził Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Mazowsze jest na cenzurowanym, bo w samorządzie rządzi koalicja PO i PSL. To stoi kością w gardle rządowi. Im chodzi o to, by realizować zachcianki własnych polityków, który budują port lotniczy w Radomiu, czy elektrownię w Ostrołęce.

Wiesław Raboszuk mówił też o perspektywie najbliższych wyborów parlamentarnych i samorządowych.
- Na mnie spoczywa obowiązek skoordynowania przyszłych wyborów, chcemy by były uczciwe - stwierdził. - Chcielibyśmy państwa namówić do przyłączenia się do ruchu obrony uczciwych wyborów.
Według Jana Grabca, objazd Donalda Tuska po Polsce to inicjatywa, za którą powinni iść inni przedstawiciele partii.
- Wracamy do idei klubów obywatelskich, wyjazdów posłów w teren. Nie chodzi o to, by raz na 4 lata ktoś przyjechał, ale o stały kontakt z wyborcami - stwierdził.
Według niego, Platforma Obywatelska chce uczestniczyć w wyborach w szerszej koalicji ugrupowań, które łączy przywiązanie do UE, praworządności, wolności mediów i in.
J.P.
Komentarze

Dodane przez gs, w dniu 10.05.2022 r., godz. 14.15
Odnoszę wrażenie, że lokalizacja spotkania nie była trafiona. Widać to po frekwencji.
Dodane przez anonim, w dniu 10.05.2022 r., godz. 15.34
To Mróz przeszedł też do Hołowni ?
mieszkaniec
Dodane przez do gs, w dniu 10.05.2022 r., godz. 18.06
Pod Jesionem kojarzy się z weselami i stypami - frekwencja na poziomie 20 osób to stypa wyszkowskiej PO. Tylko sztandaru nie wyprowadzili
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 10.05.2022 r., godz. 22.01
mamo, ale siara
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 11.05.2022 r., godz. 02.50
pozdrawiam śliczną panią Mariolkę
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 11.05.2022 r., godz. 12.57
Tłumy jak na spotkaniu z Tuskiem.
Dodane przez Anonim, w dniu 12.05.2022 r., godz. 10.58
Dziwie sie ze ktokolwiek slucha i w cokolwiek wierzy PIS PO jak cala Europa jedno Zlo Ani Holownia ani inna nowa tearz nic nie zmieni to tylko zmiana aktora
Dodane przez roms, w dniu 13.05.2022 r., godz. 10.03
Skomentowałbym, ale szacunek dla słowa drukowanego nie pozwala.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl