Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyHistorie opowiedziane ceramiką

(Zam: 01.04.2022 r., godz. 09.06)

Wystawa ceramiki odnosząca do świata przyrody i relacji człowieka z naturą dostępna jest w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Autorką prac jest Wanda Wolf.

Wernisaż odbył się 30 marca z udziałem artystki. Przedstawiła ją instruktor plastyki w WOK „Hutnik” Irena Filipowicz.
- Nie jest to wystawa stricte dekoracyjna, ma swoje przesłanie, mówi m.in. o hodowlach, fermach, w których nie dba się o dobrostan zwierząt. Spalone fragmenty nawiązują do wypalania lasów tropikalnych, w których człowiek chce pozyskiwać tereny pod uprawy czy budowle - stwierdziła Irena Filipowicz. - Chciałabym byście oglądając tę wystawę nawiązali z nią relację, stworzyli własną opowieść, niekoniecznie ptasią.
- To, co chciałam podkreślić to rola człowieka. Aktorami są ptaki, ale my jako ludzie mamy największy wpływ na otocznie, na to, co zepsuliśmy, na to, co chcemy naprawić. Każdy z was oglądając będzie miał własne odczucia i wnioski, zachęcam do rozmawiania o tych pracach - dodała Wanda Wolf.
Autorka tak pisze o swojej wystawie „Ptasie historie” to próba zmierzenia się z bardzo ważnymi dla mnie tematami w relacji człowiek-natura. Wszechobecność człowieka i jego ingerencja w doskonałość natury. Oczywiście zdaję sobie sprawę jak rozległy jest to temat, ale jestem przekonana, że trzeba go poruszać. Użyłam ptaków jako głównych aktorów, ponieważ to one najbardziej kojarzą mi się z wolnością, swobodą, przestrzenią. Wystawa składa się z kilku punktów, a każdy z nich porusza inny temat:
- wypalanie lasów tropikalnych w celu pozyskania gruntów pod uprawy
- potworne warunki panujące w ogromnych fermach i innych obiektach przemysłowej hodowli zwierząt
- dostosowywanie zwierząt do gustu człowieka, ignorowanie ich naturalnych potrzeb, pseudohodowle
- „ostatnia deska…” jedynym dobrym rozwiązaniem według mnie jest wspólne działanie wszystkich, dla których ważne jest dobro natury.
Wykorzystała porcelanę jako główne tworzywo - wymagające, nieco kapryśne i niechętnie poddające się woli człowieka, lecz dające ogromne możliwości, które próbowałam wykorzystać na miarę swoich umiejętności. Chciałabym, aby zetknięcie z tą wystawą wyzwoliło w widzu potrzebę opowiedzenia własnej „ptasiej historii”.
Wystawę „Prasie historie” można oglądać w WOK „Hutnik” do 24 kwietnia.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl