Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2021 r., imieniny Bogusława, Bogumiły

Porozumienie jest świętością
Tak mówiła Jadwiga Pyt żądając w imieniu pielęgniarek zrealizowania obiecanych w czerwcu podwyżek

(Zam: 25.09.2015 r., godz. 08.36)
Foto
.
fot. Justyna Pochmara

W środę 23 września odbyła się sesja Rady Powiatu, na którą licznie przybyły pielęgniarki z wyszkowskiego szpitala. Nie otrzymały one pełnej kwoty podwyżki wywalczonej podczas czerwcowego strajku. Termin jej wypłaty za sierpień minął 10 września. Zaapelowały do radnych i Zarządu Powiatu o podjęcie działań, które doprowadzą do wypłacenia należnych pieniędzy.
Przypomnijmy, że podwyżka miała wynosić 700 zł, z czego 300 zł miało pochodzić z budżetu szpitala, a 400 zł gwarantował minister zdrowia. Niestety, jak podkreśla szefostwo szpitala, Marian Zembala nie podjął żadnych decyzji, które umożliwiałyby wypłacenie pielęgniarkom 400 zł. Dyrektor Cecylia Domżała poinformowała podczas sesji, że 104 pielęgniarki otrzymały już po 300 zł.
- Nie jesteśmy w stanie udźwignąć większej podwyżki niż 300 zł. Na tej kwocie negocjacje w czerwcu mogły się skończyć, ale minister powiedział, że będzie program podwyżek, a pieniądze w jego ramach miały być przekazane – podkreślił starosta Bogdan Pągowski. – Są szpitale w Polsce, które zastanawiają się nad obniżkami wynagrodzeń, by utrzymać miejsca pracy – zaznaczył.
Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek Anestezjologicznych Jadwiga Pyt podkreślała, że ministerstwo nie było stroną sporu zbiorowego i domagała się od dyrekcji realizacji czerwcowego porozumienia.
- Pan minister przyjechał zażegnać konflikt, uspokoić dyrekcję mówiąc, że pieniądze będą, ale nie ma to przełożenia na porozumienie. Te pieniądze trzeba natychmiast wypłacić – zaznaczyła. - Uchylenie się przez Cecylię Domżałę od skutków prawnych porozumienia nie znajduje, zdaniem pielęgniarek, podstaw prawnych i faktycznych – mówiła czytając oświadczenie w imieniu pielęgniarek. - Pracodawca doskonale był zorientowany w swoich możliwościach w zakresie sfinansowania podjętego zobowiązania. W czasie wspólnych rozmów przed zawarciem porozumienia nie przedstawił żadnych uwag ani zastrzeżeń.
Brak wypłaty wynagrodzenia zgodnie z porozumieniem postrajkowym to, zdaniem pielęgniarek, niedopełnienie przez dyrektora szpitala jego podstawowych obowiązków.
- Oczekujemy od Rady Powiatu i Zarządu Powiatu podjęcia w ramach swoich kompetencji skutecznych działań mających na celu wykonanie przez pracodawcę podstawowego obowiązku w zakresie wypłacenia pielęgniarkom zatrudnionym w SPZZOZ w Wyszkowie należnego wynagrodzenia z mocy porozumienia zawartego 20 czerwca 2015 r. – zaznaczyła J. Pyt.
Choć, jak informowała, kadrowe rozniosły po szpitalnych oddziałach pisma informujące o przyznaniu 300 zł, pracownice nie chciały dokumentów podpisywać.
- Koleżanki nie chcą się pogodzić, że otrzymają 300 zł jeśli mają gwarantowane na podstawie tego porozumienia 700 zł. Nikt nie jest w stanie teraz zapanować nad tym wszystkim. Jest podpisywane lista dotycząca wotum nieufności wobec dyrekcji, bo pani dyrektor nadużyła pracowniczego zaufania – zauważyła.
- Przybycie ministra na trwające negocjacje, kiedy byliśmy na etapie omawiania ostatniego punktu porozumienia, nie zależało ode mnie. Minister przybył, bo media nagłośniły fakt trwającego strajku w Wyszkowie. Włączył się w negocjacje – tłumaczyła Cecylia Domżała.
Poinformowała zebranych o podwyżkach w wyszkowskim szpitalu, które były przyznawane od 2009 r. Podkreśliła też, że większość z zapisów czerwcowego porozumienia została zrealizowana.
- Minister gościł podczas negocjacji. Była mowa, że 300 zł na podwyżki ma pochodzić z funduszy szpitala, 400 złotych z planowanych ministerialnych podwyżek. W chwili podpisywania porozumienia w Wyszkowie trwały rozmowy ministerstwa z ogólnopolskim związkiem pielęgniarek co do propozycji wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych – zauważyła dyrektor wyszkowskiego szpitala. - Czekałam na rozwiązania ze strony ministra zdrowia. Tak naprawdę podjęte zostały one dopiero dzisiaj w nocy.
C. Domżała zapewniała, że decyzje związane z zawartym na szczeblu centralnym porozumieniem będą realizowane.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu „Wyszkowiaka”
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara

Komentarze

Kto tu kręci?
Dodane przez Na władzę nie poradzę, w dniu 25.09.2015 r., godz. 09.28
Chwila - niech ktoś mi wytłumaczy - minister dogadał się ze starostą i dyrektorką - zażegnał konflikt. Podpisał porozumienie w nocy tuż przed społeczną radą o wypłacie dla pielęgniarek 400zł. Dlaczego Bogdan z Cecylią tak uparcie próbują dopiec tej grupie zawodowej? To moze szybka matematyka w takim razie - nagroda dla Domżały - 24000/200 pielęgniarek = 120zł/etat. Dymisja Pągowskiego i Domżały ~25.000/msc = 120zł/etat pielęgniarki Dymisja Pani dyrektor ekonomicznej - no bo chyba ona najbardziej odpowiada za finanse szpitala? kolejne 60zł/etat. Wypłata lekarzom wynagrodzenia zgodnie z wykonywanym zadaniem (bo przecież żaden medyk nie jest Bogiem i nie potrafi wykonywać 3 rzeczy naraz, za co bierze potrójną stawkę godzinową? Chyba, ze się mylę, ale to w takim razie kaplica przyszpitalna powinna być pod wezwaniem ojca dyrektora ordynatora) Reasumując, pieniądze są, tylko wydatkowane z pańskiego stołu wg złego algorytmu. Ale już niebawem stołki dla rodzin i pociotaków się skończą, a wtedy biada tym, którzy wypędzali z rokowań ludzi dobrej woli.
Dodane przez oko, w dniu 25.09.2015 r., godz. 10.08
Wypędzali i na ostatniej sesji zabronili pielęgniarkom filmować przebieg spotkania!
Odnośnie poprzedniej odpowiedzi
Dodane przez LEON, w dniu 25.09.2015 r., godz. 10.45
Kto tu nieuczciwie zarzuca komuś branie ?Tu chodzi o rzecz ważniejszą - o życie pacjentów również o godną pracę żeby pielęgniarki nie odstępowały od łóżek !
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 10.56
Najlepiej, to niech każdy pilnuje swojego łóżka.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 11.17
Poziom intelektu Bachańskiego widoczny na twarzy. Od razu widać, że to asior który wszystko ogarnia i ma pomysł na rozwiązanie problemu!
Tylko tyle też
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 11.19
Czy aż tyle ? w tej temacie ? i co władza ma do tego ?
Demokracja dla Wszystkich
Dodane przez Stowarzyszenie PEPISKO, w dniu 25.09.2015 r., godz. 12.46
Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem, który mogą Państwo znaleźć na Youtube wpisując tytuł: Furia Marii. Nieświadomym pozwoli on lepiej zrozumieć dylematy związane z prawem do videorejestracji. Polecamy.
Źródło światła
Dodane przez O GARY, w dniu 25.09.2015 r., godz. 13.01
Nauka jak widać nie idzie w las , wciąż żywa. Był las i nie ma nas , taka kolej rzeczy ale nie to nie u nas. TYle
Dodane przez Gdyby.., w dniu 25.09.2015 r., godz. 13.56
Gdyby pielęgniarki rządziły szpitalem to już byśmy dawno nie mieli szpitala w Wyszkowie. Eh...
Dodane przez Poza tym, w dniu 25.09.2015 r., godz. 13.58
Przecież minister się pogadał na szczeblu ogólnopolskim (wczoraj w nocy) i podwyżki będą, jak ktoś tego nie rozumie to już naprawdę są ciężkie przypadki.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 14.01
Z drugiej strony można powiedzieć, że naszym szpitalem rządzi nie kto inny jak pielęgniarka.
Ta ogólnie znana rzecz
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 14.21
była jasna dużo wczesniej.
Filmik Furia Marii
Dodane przez Jątek, w dniu 25.09.2015 r., godz. 14.25
Świetna rzecz. Tak się buduje społeczeństwo obywatelskie. Brawo dla Pana Mariusza Lewandowskiego.
Wielkiego ożywienia wśród...
Dodane przez Indyk, w dniu 25.09.2015 r., godz. 14.38
strajkujących nie widać. Ten komentarz uwłacza pielęgniarkom
nieudolność dyrekcji szpitala ewidentna
Dodane przez alutka, w dniu 25.09.2015 r., godz. 15.19
Jak się nie umie prowadzić dialogu społecznego ze związkami zawodowymi, to się nie umie i już. Szkoda, że nasz starosta tego nie widzi, na dodatek nagrody płaci. Szkoda gadać PSL nie wyciąga z tego co się stało wniosku
Alutko!
Dodane przez Anonim, w dniu 25.09.2015 r., godz. 15.30
PSL pewnie liczy się z takimi odpowiedziami i coś się zmieni w tej niezdrowej przeczież sytuacji również w PSL
do Pepisko
Dodane przez Siostra, w dniu 25.09.2015 r., godz. 16.06
Filmik o pani Marii zadedykować panu Jackowi Bachańskiemu
przesadzają
Dodane przez Janek, w dniu 25.09.2015 r., godz. 16.36
Pielęgniarki już przesadzają. Wszyscy, którzy śledzili strajk w czerwcu doskonale pamiętają, że Minister obiecał podwyżki w całym kraju od września i do porozumienia wpisano 700 zł a nie 300 zł. Pielęgniarki bardzo tracą na tym upieraniu się, że było inaczej (w moich skromnych oczach). Minister na czas nie dogadał się z ogólnopolskim związkiem i dopiero bodaj przedwczoraj zawarto w tej sprawie porozumienie i te 400 zł będzie. A opowiadanie bzdur, że jakieś pieniądze szpital dostał i nie wiadomo co z nimi zrobił to już kompletne bajki bez pokrycia, ale pielęgniarki (niestety namawiane przez polityków PIS i ich śladem) nie dbają o słowa i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za słowo. Żeby nie było Pani Dyrektor też popełniła z pewnością mnóstwo błędów, ale fakt jest taki, że na tle innych szpitali Nasz (celowo piszę Nasz jako mieszkaniec powiatu) wygląda naprawdę nieźle zarówno finansowo jak i leczniczo. Takie są fakty i wcale pielęgniarki gdzie indziej nie zarabiają więcej (z wyjątkiem Warszawy). Nie podoba mi się jak radny Sobczak i Żukowski robią politykę w sprawach, w których polityki nie ma w ogóle, a jest zarządzanie dużą organizacją i jej finansami oraz tym, by ten szpital dalej się rozwijał. Podoba mi się natomiast dystans i obiektywizm radnego Głowackiego, który się nie polaryzuje i staje ślepo po jednej stronie. Na tym forum każdy może wyrazić swoje zdanie i pamiętajmy o tym, żeby się szanować. Zarówno Pani Dyrektor jak i pielęgniarki mówią o szacunku i używają wiele pięknych słów, ale obu stronom można w tym zakresie wiele zarzucić.
Dodane przez Tadek, w dniu 25.09.2015 r., godz. 17.14
Okres przedwyborczy nie jest najlepszym do tego typu sporów. Wszyscy działają pod presją wyborów. Spójrzcie wszyscy na szpital jako nasze wspólne dobro. Ja uważam, że miesięczne zarobki lekarza w wysokości 70.000 zł. To przesada. Może tu jest pomysł na finansowe podreperowanie szpitala? Szpital to firma, na stanowiska lekarzy powinno się robić konkursy. Kryterium oczywiście pieniądze.
Dodane przez Rafał, w dniu 25.09.2015 r., godz. 17.19
Wg mnie skoro obiecali, to powinni sie wywiązać, a ewentualne roszczenia względem tego, że minister się nie dogadał jest to sprawa między derekcją, a ministerstwem. Skoro stoi niezle finansowo, to tymbardziej nie ma zadnych przeslanek, zeby nie wyplacac pieniedzy, ktore sa wywalczone. W ogole absurdem jest, ze doprowadzono do strajku, teraz tez jestesmy o krok od kolejnego buntu. Mam pytanie do Pana Pągowskiego, dlaczego Pan nie działa prewencyjnie, tylko nieudolnie gasi pożary w Powiecie? Dlaczego musiał interweniować Burmistrz, Minister i inni, zamiast Pan jako Starosta, czlowiek, pod ktory ten szpital podlega? Przez tyle lat biernie przyglądałem się tej nieudolności, ale to już jest szczyt! Z całym szacunkiem dla Pana jako człowieka, ale jako Starosta jest pan poniżej oczekiwań. Żeby Wyszków po raz kolejny stał się "bohaterem" przez waszą opieszałość i brak jakiegokolwiek przewidywania to jest skandal. O ile nie jestem zwolennikiem związków zawodowych, o tyle jestem za ludzką sprawiedliwością. Tym Paniom należy się wynagrodzenie za pracę jaką wykonują. Nie wyobrażam sobie, by pielęgniarki odeszły od łóżek, nie raz i nie dwa czekałem, aż na izbie przyjęć łaskawie pojawi się lekarz, a jak już się pojawił, to pojawiła się również obawa, czy może przebadać moje dziecko, czy może wezwać policję i przebadać doktora alkomatem.
Dodane przez ola, w dniu 25.09.2015 r., godz. 20.12
a może prof. Pawłowicz pomoże, taka okazja przeszła koło nosa, jak gościła w Wyszkowie, ale gdzieś ma tutaj biuro poselskie...podobno w ZDZ-cie? czy gdzieś tam...
Dodane przez rodzina na swoim, w dniu 26.09.2015 r., godz. 10.18
Tak to jest jak nieudacznicy rządzą szpitalem i powiatem. Aby sie obłowić:to i cel, zatrudnić rodziny: męża Leona Domżała, bratanka Pągowsiego Marszała, brata synowej Pągowskiego, rodzina na swoim t0 hasło PSL, które w Wyszkowie realizowane jest przez nieudolnego rolnika z Trzcianki i pielęgniarkę z Mazur - zawziętą złośliwą złą babę.
Dodane przez Abrams, w dniu 26.09.2015 r., godz. 11.58
Ja nie lubię jak wszyscy zajmują się wszystkim. Działkę wyszkowskiego szpitala obrabiają posłowie Czartoryski, Kowalczyk i Bodio. Pani Pawłowicz jest zbędna, więc się nie pcha. I bardzo dobrze.
Dodane przez ola, w dniu 26.09.2015 r., godz. 13.26
władza ( w kraju takim, jak np. Polska ) czy z lewa, czy z prawa nie jest po to, aby dawać, ale aby brać, z budżetu wspólnego - nie nazwałabym rządzonych szpitalem i powiatem nieudacznikami...a wręcz odwrotnie
Dodane przez Lila, w dniu 26.09.2015 r., godz. 18.24
Jak dlugo jeszcze bedzie motac Domzalowa z Pagowskim. Jasne jest,ze ten duet powinien kozy pasc,a nie panoszyc sie omijajac przepisy prawne a tym samym dzialaja na szkode nie tylko pracownikow ale tez szpitala. Robia wszystko,aby ziscic plany peeselu i przejac w ich wladanie szpital,jak to pewni ,,panowie" peeselu wczesniej ukratowali. Nie pozwolmy na ten szwindel,szpital jest nasz. Wiadomo ze wkrotce Domzalowa pozegna to slodkie eldorado.,a wtedy zapanuje normalnosc. Domzalowej i Pagowskiego nikt juz nie chce , otoczyli sie hanba i beztalenciem w zarzadzaniu. Dobrzy sa tylko we wzajemnym obdarowywaniu krociem pieniedzy.
Dodane przez Rolnik, w dniu 26.09.2015 r., godz. 18.47
To jaką wolelibyście opcję starostów Mroza, Sobczaka, Jastrzębskiego, Garbarczyk? Pągowski swoje robi.
do Rolnika
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2015 r., godz. 20.39
Dokładnie! Swoje, czyli osobiste, rodzinne i pslowskie. Nie panuje nad tym co się dzieje w starostwie i w szpitalu. Tyle "robi".
Ewa do rolnik
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2015 r., godz. 20.51
Wszystko jedno kto będzie starostą aby nie ten podporządkowany Domżałowej Pągowski.Ten facet robi co ona chce a powinno chyba do cholery odwrotnie.Lila BRAWO 10000000000 % racji.
Dodane przez Edi, w dniu 27.09.2015 r., godz. 00.22
Rolnik dobrze napisal. ,,Pagowski swoje robi". Dokladnie tylko swoje. Rzeczy wazne,praworzadnosc, obiektywizm i logika - sa mu obce. Skumali sie z Domzalowa ( bo i intelekt ten sam) i zachowuja sie tak jakby urzad byl ich wlasnoscia,zapominajac,ze to my jestesmy ich zywicielami. Niech ich oczy poniosa i nie robia dalej dranstwa.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.09.2015 r., godz. 14.10
Tacy to trzymają się koryta jak rzep psiego ogona, albo jak pchła krwiopijca psiego karku.
Droga Ewo !
Dodane przez Anonim, w dniu 28.09.2015 r., godz. 10.09
No , nie jest tak jak myślisz! Starostą , burmistrzem powinna być osoba, która ma już siedlisko !
Dodane przez Murem, w dniu 28.09.2015 r., godz. 14.46
Pomyslec,ze przez takich nieudacznikow,pozbawionych szacunku do prawa,do zobowiazan ktore wczesniej podpisali,zbiera sie Rada,oczywiscie nie za darmo tylko za diety i bije piane jak tu zrobic,zeby znowu motac,klamac przekrecajac fakty. Nie ma watpliwosci,ze duet klakierow Domzala,Pagowski powinni byc wywezieni transportem,bo sami tego cieplutkiego gniazdka nie opuszcza. Honor,poszanowanie osobiste,madrosc zyciowa,prawdomownosc i szacunek do tego co sie robi,niestety temu duetowi jest obcym. Sa poprostu zalosni.
Do muru
Dodane przez Anonim, w dniu 28.09.2015 r., godz. 15.11
Czep się płota !

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl