Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

W świecie poezji Herberta

(Zam: 14.10.2021 r., godz. 13.54)
  • Program "Siódmy anioł" program powstał w 2007 r., ale pomimo upływu lat wciąż jest prezentowany, cieszy się zainteresowaniem i przychylnością wśród widzów. W ostatnim czasie grany był m.in. podczas corocznego festiwalu Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w Kołobrzegu.
    Program "Siódmy anioł" program powstał w 2007 r., ale pomimo upływu lat wciąż jest prezentowany, cieszy się zainteresowaniem i przychylnością wśród widzów. W ostatnim czasie grany był m.in. podczas corocznego festiwalu Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w Kołobrzegu.
Niebawem, 29 października 97 rocznica urodzin wybitnego poety Zbigniewa Herberta. Z tej okazji warto wybrać się na koncert „Siódmy anioł”, który 22 października odbędzie się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.

Zbigniew Herbert był wielokrotnym kandydatem do Nagrody Nobla. Odebrał prestiżową Nagrodę Kościelskich. Jak informuje Narodowe Centrum Kultury „Przełomem był „Pan Cogito” z 1974 r. Tytułowy bohater, alter-ego poety, prezentował pełen godności klasycyzujący sceptycyzm wobec komunistycznej rzeczywistości. Tę postawę kontynuował w wydanym w podziemiu „Raporcie z oblężonego Miasta” (1983), napisanym po wprowadzeniu stanu wojennego. Poeta pointował swoje estetyczne i polityczne wybory z 70-tych, gdy zaangażował się w działalność opozycji i sygnował protesty przeciwko cenzurze oraz wpisaniu do konstytucji przewodniej roli PZPR i sojuszu z ZSSR. Po 1989 r. uczestniczył w tworzenie intelektualnego zaplecza prawicy. Krytykował ustalenia  Okrągłego Stołu. Godził się ze światem w „Epilogu burzy” wydanym w 1998 r. Opublikował również zbiór esejów „Martwa natura z wędzidłem” o sztuce niderlandzkiej, „Labirynt nad morzem” oraz dramaty „Jaskinia poetów” i „Lalek”. (źródło nck.pl).

Świat poezji Herberta 22 października w „Hutniku” przywoła pieśniarka, kompozytorka, polonistka, interpretatorka piosenki poetyckiej związana z Teatrem Hybrydy Dominika Świątek. Na fortepianie akompaniował jej będzie Jakub Mędrzycki. Wstęp na koncert wolny. Początek o godz. 19.00
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl