Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Popularne wędrowanie

(Zam: 11.10.2021 r., godz. 09.35)

„Wędruj z nami lasami, polami i maszeruj bez końca, bez celu. A gdy spotkasz przygodę, wtedy szybko się dowiesz, że tak warto na luzie czasem żyć!” – taka harcerska piosenka przyświecała naszym zuchom i harcerzom przez ostatnie kilka miesięcy. Od marca do września tego roku realizowaliśmy 
w wyszkowskim hufcu projekt pod hasłem „Popularne wędrowanie”.

Zaczęło się od niewinnego pomysłu: a może zdobędziemy Odznaki Turystyki Pieszej PTTK oraz Siedmiomilowe Buty? Tę pierwszą może zdobyć każdy, kto ukończył 8 lat i pokonał odpowiednią liczbę kilometrów (zależnie od stopnia odznaki) na terenie kraju. Stopień popularny wymaga pokonania pieszo 60 kilometrów, po niepowtarzających się trasach. Ta druga przeznaczona jest tylko dla najmłodszych: zdobyć ją mogą ośmio-, dziewięcio- i dziesięciolatkowie. Odznaka jest ustanowiona w dwóch stopniach, które należy zdobywać kolejno:
- I stopień (Srebrne Buty) - za pokonanie 30 kilometrów;
- II stopień (Złote Buty) - dla posiadaczy odznaki I stopnia za zdobycie 50 kilometrów (kilometry z pierwszego stopnia nie sumują się z drugim).

Tym samym śmiałkowie - zuchy, harcerze, a także instruktorzy naszego Hufca - przystąpili do zdobywania odznak. Podczas kilku wędrówek pokonywali kolejne kilometry. Każda wędrówka została wzbogacona wątkiem fabularnym: a to harcerze dowiedzieli się, co w lesie piszczy, czego nie robić podczas burzy i jak przygotować się do leśnej wyprawy; a to zuchy wcieliły się w Zawiszaków (najmłodszą grupę wiekową Szarych Szeregów, czyli wojennego harcerstwa), poznając lepiej bohatera naszego hufca. Była wędrówka poświęcona skautowemu programowi Leave No Trace, który sprzyja odpowiedzialnemu korzystaniu z dobrodziejstw natury tak, by zostawić jak najmniejszy tytułowy ślad swojej obecności. Było też zuchowe spotkanie z drapieżnym ptakiem i sokolnikiem - kto z was może pochwalić się, że odważył się pogłaskać jastrzębia? Bo zuchy owszem! Na wakacje przygotowane zostały trasy Rodzinnej Imprezy na Orientację, w ramach której na wędrówkę mogły wyruszyć całe rodziny - dla zainteresowanych i chętnych mapy są nadal dostępne na stronie www.wyszkow.zhp.pl.

Jak widać emocji i przygód było co niemiara. Zdobytych kilometrów również - niektórzy nie przywiązują się zbytnio do wskazówek mapy i wędrują, gdzie ich dusza poniesie, tym samym pokonując dłuższą trasę niż przewidziano. Ostatecznie każdy odpowiednio zdeterminowany uczestnik pokonał wymagane kilometry pieszych tras, co skutkowało zdobyciem upragnionej odznaki! Teraz zuchy i harcerze mogą pochwalić się dowodem wytrwałości i, być może, już planują kolejne wyprawy. W końcu wiele odznak jeszcze przed nimi!
Projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego w zakresie turystyki i krajoznawstwa, sfinansowanego przez Powiat Wyszkowski.
Komenda Hufca ZHP Wyszków


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl