Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

PiS zbojkotował wybory w radzie

(Zam: 06.10.2021 r., godz. 17.04)
  • Sesja odbyła się stacjonarnie w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik"
    Sesja odbyła się stacjonarnie w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik"
Radni opozycyjni nie wzięli udziału w głosowaniu nad odwołaniem i wyborem wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz składów komisji. Zgłaszali za to liczne zastrzeżenia do treści dokumentów i systemu do głosowania.

Podobnie jak przy odwołaniu i wyborze przewodniczącego Rady Powiatu tak i 6 października podczas sesji radni PiS postanowili nieułatwiać sprawy nowej koalicji zawiązanej w radzie. Choć koalicjanci mieli pewną większość, by wybrać nowego wiceprzewodniczącego rady (Tadeusz Kuchta) i składy oraz przewodniczących komisji, z powodu przedłużających się dyskusji sesja trwała 3,5 godz.

Nie zagłosowali
- Klub PiS utracił zdolność koalicyjną, czego następstwem była zmiana przewodniczącego Rady Powiatu i kolejną konsekwencją jest wniosek 11 radnych o zmianę wiceprzewodniczącego rady (do tej pory funkcję tę pełniła Ewa Bartosiewicz - przyp. red.) - w imieniu wnioskodawców uzasadniał Adam Mróz.
- Odnoszę wrażenie, że projekt uchwały w sprawie odwołania wiceprzewodniczącej został przygotowany pospiesznie i na kolanie. Brak jest merytorycznego uzasadnienia. Statut mówi, że do projektu dołącza się uzasadnienie zawierające wskazanie potrzeby podjęcia uchwały. Nic takiego nie ma - zabrał głos Waldemar Sobczak. - Gdzie w projekcie jest uzasadnienie dotyczące wskazania potrzeby podjęcia uchwały? Jest tylko przywołana podstawa prawna. Czy zabrakło wnioskodawcom odwagi wpisania uzasadnienia, jak w przypadku odwołania przewodniczącego? Czy smutna lekcja z poprzedniej sesji wzbudziła refleksje? A może radna okazała się złą wiceprzewodniczącą? A ja sądzę, że lepszej w tej sali nie znajdziemy.
Prawnik przysłuchujący się obradom Piotr Zdziebłowski odnosząc się do zarzutów W. Sobczaka nie stwierdził uchybień prawnych.
- Wiceprzewodnicząca ma wykształcenie prawnicze, dała się poznać jako kompetentna, elokwentna, merytoryczna radna, jej odwołanie będzie ze szkodą dla Rady Powiatu - stwierdziła Teresa Czajkowska.
- Dzisiejszy wniosek nie powinien trafić pod obrady rady, bo z ustawy o samorządzie powiatowym wynika, że projekt uchwały powinien być podpisany przez 1/4 radnych, a uchwała jest podpisana jedynie przez sekretarza powiatu i radcę prawnego - zabrała głos Ewa Bartosiewicz.
- W artykule, który pani przytoczyła jest mowa o wniosku, a wniosek został podpisany przez co najmniej 1/4 ustawowego składu rady - zaznaczył prawnik.
- Mam podobne wątpliwości, co pani radna. Nie chciałbym, by w głosowaniu był projekt uchwały noszący mankament prawny - zaznaczył W. Sobczak.
- Projekt uchwały nie został przygotowany rzetelnie - dodała E. Bartosiewicz.
8 radnych opozycji gremialnie oświadczyło, że odmawia udziału w głosowaniu.
Podobnie jak przy odwołaniu Ewy Bartosiewicz tak przy powołaniu na jej miejsce Tadeusza Kuchty 11 osób zagłosowało za uchwałą (wymagana minimalna większość wynosiła 10), 8 nie wzięło udziału w głosowaniu (nie pobrali kart). Głosowanie, zgodnie z wymogami ustawy, było tajne.
Pod protokołem komisji skrutacyjnej przeprowadzającej głosowanie (liczącej karty) nie podpisała się Iwona Wyszyńska. Podpisali się Paweł Deluga i Adam Turek.

Kwestie techniczne
- Tablety ulegają awarii, wnioskuję do przewodniczącego o przerwę i naprawienie urządzeń, bo są trudności w głosowaniu - stwierdził W. Sobczak.
- Wielu radnych zgłasza różne usterki związane z tabletem - zwróciła uwagę Ewa Bartosiewicz.
- U mnie się wszystko wyświetla - stwierdził B. Pągowski, który przypomniał, że na sesji dotyczącej odwołania i wyboru nowego przewodniczącego rady opozycja również zgłaszała zastrzeżenia, a na sesji „niewyborczej” już nie miała uwag do urządzeń.
Tego typu przepychanki między odsuniętym od władzy w powiecie PiS-em a nową koalicją trwały, z przerwami, przez całą sesję.
- Sesja została przygotowana pospiesznie i na kolanie, siedzimy 3 godziny i nadal są mankamenty. Prosiłbym, by następnym razem sesja była przygotowana jak za poprzedniego przewodniczącego - stwierdził W. Sobczak.
- Sprawy techniczne były i pewnie będą. Nie ma się co chwalić co było poprzednio. System jest jaki jest - zapłaciliśmy za niego i teraz musimy się z nim męczyć. Zalecałbym odrobinę spokoju i wyrozumiałości - stwierdził Bogdan Pągowski.
- Tyle pracujemy w tym systemie i jakoś to tej pory nie było problemu - uznał Adam Mróz.
- Może ktoś się do systemu włamuje - insynuował W. Sobczak.
W jednym z głosowań nad wyborem przewodniczącego komisji zdrowia w programie pojawił się głos (na niebieskim polu), którego nie można było przypisać ani do głosów za, ani przeciw, ani wstrzymujących się.
Zdaniem prawnika, ten jeden głos i tak nie przesądziłby o wyniku głosowania.
- Nam radnym należą się wyjaśnienia, czy to jest za, czy przeciw, czy głos wstrzymujący. Ta sytuacja pokazuje ułomność tego systemu - zaznaczyła E. Bartosiewicz.
- Niektórzy z państwa nie traktują obrad poważnie. E-sesja to jedno z wiodących oprogramowań na rynku, firma dostarcza je do wielu instytucji - zabrał głos wicestarosta Leszek Marszał. - Chętnie zrobimy ponowne szkolenia dla radnych, oprogramowanie zainstalujemy na tabletach, laptopach, by jeszcze raz przećwiczyć wszelkie kwestie - dodał. - Proponuję po prostu powtórzenie głosowania.
- Radni nie potrzebują szkolenia, system jest ułomny i sesja została przygotowana w sposób ułomny - skwitowała Ewa Bartosiewicz.
- Zróbmy głosowanie jeszcze raz. Nie przeciągajmy sprawy, to wszystko zaczyna być już niepoważne - zabrał głos Paweł Deluga.
Po przerwie prawnik wytłumaczył uchybienie w systemie błędem ludzkim, powtórzono głosowanie. Wynik był taki sam, jak w innych głosowaniach za 11, nie biorący udziału w głosowaniu - 8.
- Chciałabym, by kolejna uchwała była dobrze przygotowana - zabrała głos Ewa Bartosiewicz.
- Myślę, że będziecie zaskarżać tę uchwałę, służby wojewody ocenią, a pani uwagi, pani exprzewodnicząca, są nie na miejscu - uznał przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Pągowski.

Nowe komisje
Do komisji rewizyjnej większość radnych wybrała Sławomira Pędzicha (przewodniczący komisji), Renatę Rębałę, Katarzynę Wysocką, Piotra Wykowskiego.
Nowy skład komisji wniosków i petycji: Wojciech Kozon (przewodniczący), Adam Mróz, Adam Turek, Iwona Wyszyńska.
Komisja budżetu, rozwoju gospodarczego i rolnictwa: Adam Mróz (przewodniczący), Waldemar Sobczak, Bogdan Pągowski, Justyna Garbarczyk, Bogusław Frąckiewicz.
Komisja zdrowia i pomocy społecznej: Katarzyna Wysocka (przewodnicząca), Teresa Czajkowska, Agnieszka Ołdak-Prokop, Sławomir Pędzich, Renata Rębała, Wojciech Kozon.
Komisja edukacji kultury i sportu: Adam Turek (przewodniczący), Marzena Dyl, Paweł Deluga, Ewa Bartosiewicz, Piotr Wykowski, Tadeusz Kuchta, Iwona Wyszyńska.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Krystyna, w dniu 06.10.2021 r., godz. 21.28
I tak to nic nie da. Nic i nikt nie powstrzyma nadchodzących zmian. I bardzo dobrze, czekamy na kolejne posunięcia. Oby tak dalej Nowa Rado,
Mały książe
Dodane przez Neo, w dniu 06.10.2021 r., godz. 22.51
Miałeś książe złoty róg został Ci się jeno sznur. Radni PiS zamiast z godnością przyjąć to co przygotowała jak to jest określane w kręgach parlamentarnych mianem "demokratycznej większości" większość rady powiatu serwują kolejny odcinek cyrku na kółkach nie mogąc pogodzić się ze stratą swoich stanowisk. Wypowiedzi radnej Bartosiewicz świadczą nie tylko o braku klasy ale i wiedzy. Pani mecenas powinna zrobić solidną powtórkę bo to wstyd. A co do reszty to żal patrzeć. Przypominam że radny obecny na sesji ma trzy możliwości: być za, przeciw i wstrzymać się od głosu. To co zaprezentowali radni PiS to jest może do przyjęcia w Afryce SubSaharyjskie ale nie w Europie. Ależ żenada. Ja bym sprawdził czy można im potrącić diety.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.10.2021 r., godz. 07.37
Pani Justyno Garbarczyk, Pani Marzeno Dyl, w żadnym przypadku nie odwołujcie starosty Żukowskiego, żeby został nowym marszał, ucho i długopis nowosa. To byłaby już całkowita tragedia dla Wyszkowa. Pani Justyna powinna bardziej to zrozumieć bo jest z Wyszkowa. PSL powinien tez bardziej przemyśleć swoją strategię, z dwójki komitetów większym złem są komitety nowosa niż PiS. Dziwię się, że największa partia w powiecie chce wybierać tak słabą osobę i za nią umierać.
Dodane przez 123, w dniu 07.10.2021 r., godz. 07.55
A kiedy zmiana Starosty ?
Dodane przez anonim, w dniu 07.10.2021 r., godz. 11.01
Nowosiel upokarza PSL, niby rządzą ale niewiele mają do powiedzenia. Tam gdzie starosta Żukowski tam zarząd. Nie lubię PiS ale zabawiają się z totalniakami od Nowosiela i PSL znakomicie. Kogo ma Nowosiel w starostwie z naszej gminy. Radny Wykowski i Frąckiewicz oraz bez mandatu wyborczego Marszał. Radny Wykowski to nie wiadomo kogo reprezentuje, pewnie tych biegaczy z abstrakcyjnego fudbolu amerykańskiego, piłka nożna w Wyszkowie zdycha bo władcy w Wyszkowie mają inną zabawkę. Miał radny zająć się uchwałą o ochronie klimatu i od 3 lat nic w tej sprawie. Frąckiewicza to całkowicie nie znam, kiedyś wyczytałem, że to bezrobotny, którego wrzucono do zarządu Powiatu. Jakie ma wykształcenie i co robi może ktoś napisze. Marszał to można poematy pisać o jego braku umiejętności, Żukowski powinien zabrać mu pieczątkę i telefon, niech siedzi i łapie muchy. Zapomniałem o pomocnikach, dyrektorku Deludze i naczelniku Mrozie. Z raportu stworzonego przez gminę to podobno Mrozu nie wybudował ani metra nowych dróg w zeszłym roku a w radzie powiatu zrobili go przewodniczącym komisji budżetu, rozwoju gospodarczego, już widzę ten rozwój. Czy mu za mało kasy podatników, za naczelnikowanie już przepłacamy, za kierownikowanie żonki to jeszcze rzucił się na dodatkową kasę za przewodniczenie komisji. Tacy wszyscy demokraci a 8-mio osobowy klub PiS (2/5 wszystkich radnych) nie ma żadnego przewodniczącego komisji. Postkomuna w Wyszkowie trzyma się dobrze.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.10.2021 r., godz. 13.21
Żukowski powinien Marszałowi? A kim jest ten Żukowski, jakie ma doświadczenie i wykształcenie (kiedy i gdzie zrobione)?
Dodane przez Do anonim, w dniu 07.10.2021 r., godz. 13.21
Pani Teresooooooooooo spuści Pani powietrze.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.10.2021 r., godz. 19.14
Frackiewicz radny gminy od 2002 do 2006, od 2006 do dzisiaj radny powiatu, sołtys wsi Drogoszewo od 1999 do dzisiaj, własna działalność gospodarcza, tyle wiem, bo jest na b i p w zarządzie powiatu od 2014
Dodane przez Anonim, w dniu 08.10.2021 r., godz. 08.00
Postkomuna to chyba Justyna, od Oleksego, co już nikt nie pamięta, a kto rozwalił Przymierze dla Wyszkowa
Brak perspektyw.
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 08.10.2021 r., godz. 10.33
Postkomuna to nie tylko ludzie ale i sposób myślenia oraz działania. To niszczenie niezależności, wolności, walka z nimi na wszelkie sposoby, montowanie w nich agentów, przekupywanie, oferowanie posadek, zlecenia dla swoich i inne konfitury, monitorowanie mediów itp. My tu rządzimy. Ta władza jest słaba więc jak grzyby po deszczu powstają wydziały do spraw wizerunku i są w różnych jednostkach zatrudniane są osoby od pijaru. Nie trudno rozróżnić kto jest w tej postkomunie pierwszym sekretarzem a kto osobą wynajętą, którą bez szkody można zwolnić a jak będzie się rzucać to jeszcze upokorzyć. Kto jest na chwilę do epizodów a kto ma haki i płynie w górnym nurcie. Ta władza upadnie, wcześniej czy później, ale szkody, które poczyniła w urbanistyce, sporcie, kulturze i sztuce, w braku rozwoju gospodarczego itd są nieodwracalne i będą obniżać komfort życia w Wyszkowie i spowodują migrację z naszego miasta następnych pokoleń, w następnych latach. Tylko nieliczni, niekiedy nieśmiało media, alarmują, że sprawy idą w złym kierunku.
Dodane przez obserwująca, w dniu 08.10.2021 r., godz. 11.43
Nikt się chyba nie spodziewał, że Nowosielski tak upokorzy Sobczaka. Koledzy z PISu, a tak go rozegrał. Zastąpił go Pągowskim, którego nawet w PSlu nie trawią. No i Kuchta za Bartosiewicz. To Ci zmiana. Ale Zukowski został. Czyli PSL obszedł się smakiem po stołku Starosty. Czy Marszał byłby dobrym Starostą - na pewno lojalnym wobec Nowosielskiego, któremu wszystko zawdzięcza od referenta od promocji po Wicestarostę. Ale jak posłuchać Sesji poza pouczaniem innych niewiele ma do zaoferowania. Należy tez pamiętać jak Pagowski wyrzucał ludzi jak został starostą. Dlatego należy oceniać całościowo, nie tylko przez pryzmat obecnej władzy. I tak najwięcej osób zwolnił Nowosielski. Patrz Pani Kozon.
Frąckiewicz
Dodane przez Janek, w dniu 08.10.2021 r., godz. 19.43
Frąckiewicz jest Dozorcą w DPS Brańszczyk od niedawna czyli nie jest bezrobotny i nie prowadzi działalności gospodarczej.
takie miasto
Dodane przez Ex pedagog, w dniu 09.10.2021 r., godz. 09.00
Czy w tym mieście /czyt. Grajdole/ kiedykolwiek będzie normalnie. Wstyd panowie bezradni. Takiej bylejakości władzy jak obecnie ......... A my za nasze pieniądze musimy "KOCHAĆ WYSZKÓW"
Dodane przez PUTIN, w dniu 10.10.2021 r., godz. 08.23
PIS...............TO JEDYNA POLSKA PARTIA...............................
Dodane przez Krystyna, w dniu 10.10.2021 r., godz. 12.39
Myślę, że przed zmianą stanowisk ( co wkrótce nastąpi), w jednostkach podległych Starostwu, odbędą się odpowiednie kontrole?
Sen o Wyszkowie
Dodane przez Raz sierpem raz młotem, w dniu 11.10.2021 r., godz. 11.31
Trzecia osoba w Powiecie, członek zarządu Rady Powiatu z ramienia Nowosa, Frąckiewicz, jest dozorcą czyli tak potocznie cieciem. Nie lekarzem, architektem, analitykiem, inżynierem, ekonomistą czy nawet politologiem, to co wy chcecie wysokich lotów polityki samorządowej w Wyszkowie. A PiS w Wyszkowie ? Kim z zawodu był Waldek, kim jest Zaremba ? Dlatego polityka wyszkowska polega na gierkach, podstawianiu nogi, wycinaniu z swoich szeregów niepokornych i trochę mądrzejszych, szachują się, cieszą z wpadek konkurenta, blokują środki finansowe, żeby tylko konkurencja na tym nie zyskała itd. podobnie zbudowane są urzędy, bierni, mierni, podporządkowani, trzymający język za zębami. Normalsi są zniesmaczeni patologią władzy, ale władza nic sobie z tego nie robi. Czy będzie rządził Nowos czy Waldek to i tak podobnie uprawiają politykę, kombinując przez całą kadencję. PSL nie dużo lepsze skoro wybrało za koalicjanta gorsze zło czyli partyjki Nowosa. Nowos teraz uprawia nowy sport czyli obsadza swoimi urzędy, instytucje, spółki komunalne itd osobami, które będą robić mu kampanię wyborczą do Sejmu, jemu i jego nowej partyjce Hołownia 2050. Ma już prezesa z Brańszczyka w PWiK, teraz dyrektorem WTBS została osoba z Zabrodzia, jeszcze dwa lata to wiele stanowisk do obsadzenia przez odkrycia towarzyskie z terenu powiatu. Sukcesu zapewne nie będzie bo przyszedł Tusk i będzie w wyborach do Sejmu PiS i antyPiS czyli PO (KO), Lewica, PSL, Hołownia 2050, razem pod wodzą Tuska. Tak chce Wyborcza, Niemcy i UE a jak nie to sami niepokornych zniszczą. Też odżył Mrozu bo jak będą układać listy koalicyjne to Adaś może pomóc, za odpowiednią liczbę stanowisk w samorządzie. Jak ktoś mówi, że jeden drugiego upokorzył to możemy się tylko smucić, że konflikty z Warszawy przenieśli do samorządu wyszkowskiego, sztucznie bo czas zacząć głosować na perełki z naszego terenu czyli radnych z Adamem Szczerbą na czele a w powiecie na Justynę Garbarczyk bo na razie innej opcji nie ma. Krystyna jaka zmiana stanowisk przecież wszystko obsadzał Nowos a jak PiS to za aprobatą Nowosa. Odpowiednie kontrole - jeszcze coś wyjdzie na koalicję i padnie też na pieszczocha Wyszkowa i zmniejszy jego szanse na posła. Teraz po odcięciu od naszego powiatu gminy Tłuszcz i miasta Tłuszcz, gminy Klembów, gminy Dąbrówka, gminy Obryte i gminy Zatory to nasz rejon jest cieniem dawnej strefy działania i obecnie nawet Kalinowski nie dostałby się do Sejmu jakby pierwszy raz startował a co mówić o takim Nowosie. Głosujmy na PiS dopóki będzie koalicją partii na prawicy w tym Solidarna Polska z Ziobrą na czele i Republikanami z Bielanem i Markiem Jakubiakiem na czele. 24 kandydaci na liście wyborczej to zawsze kogoś się wybierze. Jeśli nie będzie koalicji środowisk prawicowych, jak to jest np. w Wyszkowie, to przyjdzie głosować na opcję sprzeciwu czyli na Konfederację. Dobrze, że są jeszcze opcje i możliwości.
Dodane przez observer, w dniu 11.10.2021 r., godz. 11.51
Radni PiS (ZGP) zbojkotowali głosowanie (czyli pracę) w radzie ale pieniądze za ową "pracę" wezmą bez zmrużenia oka. Bo przecież jak powiedziała Beata S. - "(...) te pieniądze się im należą".
Dodane przez anonim, w dniu 11.10.2021 r., godz. 23.08
Ci politycy samorządowi PiS, PSL, PO i skupieni wokół Nowosielskiego to paździerz a ich uprawianie polityki to obciach. .
Dodane przez 123, w dniu 12.10.2021 r., godz. 10.23
Garbarczykiem brakująca „12” w układance Nowosa, kupiona przez PIS, ma być ich kandydatem na Burmistrza.
mam pytanie do pisowców
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 14.10.2021 r., godz. 11.20
Od czasu, gdy wasz minister Tchórzewski z pisu zawierzył polską energetykę Matce Boskiej ceny prądu wzrosły o ponad 30%. Czy ja, jako ateista mógłbym płacić po starej cenie?
Dodane przez wyborca, w dniu 14.10.2021 r., godz. 13.26
Panie Marku, nie. To jest kara za lewków w całej Europie, zwolennik Tchórzewskiego.
Dodane przez do ME, w dniu 14.10.2021 r., godz. 18.03
Matka za ciebie płaci Panie.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.10.2021 r., godz. 19.59
Echlej nie jest ateista, wierzy Tuska.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 14.10.2021 r., godz. 20.01
Podobno mają teraz zawierzyć Matce Boskiej kredyty mieszkaniowe, prawda to? Tak dla kolegi pytam...
Dodane przez Krystyna, w dniu 16.10.2021 r., godz. 20.59
W związku ze zmianami personalnymi, tegoroczne święta będą obfite w prezenty co dla niektórych, na życzenia noworoczne też się załapią ........... to tak na odchodne.
Dodane przez Oto oto, w dniu 17.10.2021 r., godz. 19.56
To mówicie, że ten Marek co najlepiej wszystko wie to przez mamę utrzymywany. Niemożliwe, a taki najmądrzejszy w ocenach innych.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl