Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Rekreacja i wspomnienie dawnego Wyszkowa

(Zam: 16.09.2021 r., godz. 10.03)

Tężnia solankowa, makieta przedwojennej szkoły, remont alejek, wspomnienie dawnych zakładów pracy - wyszkowski park niebawem przejdzie kolejne zmiany. Burmistrz, przedstawiciele firm i stowarzyszenia absolwentów liceum podpisali symboliczne porozumienie o współpracy przy realizacji projektu.

15 września w parku odbyła się konferencja prasowa - zaprezentowano założenia projektu, na który gmina Wyszków pozyskała 800 tys. zł zewnętrznego dofinansowania (całkowita wartość zadania oceniana jest na 1,2 mln zł). W ramach projektu park został na trzy sfery. Strefa gospodarcza to m.in. odnowienie starego murku (stoi od strony ul. Kościuszki) i posadowieniena nim tablic dotyczących historii wyszkowskiego przemysłu (huta szkła, browar, FSO-ZZN Wyszków, Wyszkowska Fabryka Mebli).Wzdłuż alejek usytuowane zostaną nieduże rzeźby wiewiórek z brązu (każda z nich będzie miała charakterystyczny element związany z historycznymi przedsiębiorstwami).

Firmy Ardagh Glass i Quad Graphics będą uczestniczyły w realizacji projektu. Ardagh Glass wykona elementy małej architektury nawiązujące do przedmiotu jej działalności. Quad Graphics odpowiedzialny będzie za opracowanie materiałów informacyjnych na tablice i do zaplanowanego infokiosku. Podczas konferencji gościli przedstawiciele obu firm - dyrektor zakładu Ardagh Glass w Wyszkowie Jerzy Żołyniak oraz wiceprezes ds. administracji Quad Graphics Tomasz Kędziora.
- Wielu wyszkowian wskazuje park jako ulubione miejsce w naszym mieście. Tu nie chodzi się tylko po to, by korzystać z pięknej zieleni, dotlenić się, ale też by korzystać z placu zabaw, siłowni, strefy workout, czy uczestniczyć w organizowanej tu ofercie kulturalnej. Park ma również działać edukacyjnie, jest zabytkiem związanym z naszą historią - stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Poprzez nasadzenia, odnawianie alejek od lat waloryzujemy park z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Jesteśmy w stanie zaproponować wiele nowych elementów, by było to miejsce bardziej dostępne, spełniało oczekiwania naszych mieszkańców. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy cieszyli się nowymi atrakcjami w naszym historycznym, ale ciagle nowoczesnym parku.

W strefie Jerzego Różyckiegoprzy istniejącej ławeczce kryptologa powstanie makieta z brązu przedstawiająca budynek dawnego gimnazjum. To przedsięwzięcie ma być realizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół I LO, stąd obecność przedstawicielki tej organizacji Elżbiety Borzymek, która wraz z Tomaszem Kędziorą, Jerzym Żołyniakiem i Grzegorzem Nowosielskim podpisała list intencyjny o współpracy przy realizacji projektu.

- Wyszków od zawsze kojarzył się z dobrze działającymi przedsiębiorstwami, dlatego chcemy przybliżyć mieszkańcom bogatą historię gospodarczego Wyszkowa. Chcemy to zrobić nawiązując współpracę z przedsiębiorstwami, które, chociaż w zmienionej formie, przetrwały i funkcjonują na naszym terenie - podkreśliła naczelnik wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego Żaneta Kozak.
Gmina ma zamiar zachęcić mieszkańców do przekazania dotychczas nieznanych materiałów, pamiątek związanych z wyszkowskimi zakładami pracy. Chce je utrwalić w formie cyfrowej.

W parku utworzona zostanie strefa zdrowia, w ramach której powstanie tężnia solankowa (od strony ul. Strażackiej) wraz z elementami małej architektury parkowej.
Jak dziś rekreacyjnie można wykorzystać park pokazali tego dnia uczestnicy zajęć zorganizowanych pod hasłem „Projekt park”. Na boisku odbył się turniej streetballa, obok zajęcia Zumba Kids oraz gimnastyka dla seniorów. Przy pomniku Cypriana Norwida młodzież uczestniczyła w plenerze malarskim.
J.P.


  • fot. gmina Wyszków


  • fot. gmina Wyszków

Komentarze

Ech
Dodane przez Witia, w dniu 16.09.2021 r., godz. 10.20
Wyremontować alejki, ściągnąć ten stary asfalt i zrobić chodnik, postawić latarnie, żeby nocą dało się tam w spokoju spacerować. Tężnie, srężnie - na co to komu?
Dodane przez roms, w dniu 16.09.2021 r., godz. 11.09
A co będzie z niechlubnej pamięci fundamentem przygotowanym w 1992r dla planowanego wówczas przeniesienia obelisku Wazów? Proponuję zostawić i wykorzystać jako pomnik woluntaryzmu i arogancji samorządowych organizatorów życia publicznego.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl