Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Prawie 6 mln zł na zieleń, oświetlenie i edukację

(Zam: 22.07.2021 r., godz. 14.08)

Energooszczędne oświetlenie uliczne, parki kieszonkowe, zielony przystanek, montaż pojemników na wodę opadową i edukacja - to niektóre elementy projektu, na który gmina Wyszków dostanie blisko 6 mln z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, tzw. środków norweskich.

Projekt gminy Wyszków jest jednym z 19 (na kilkuset złożonych), który został wybrany do dofinansowania. „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie” - pod takim tytułem samorząd będzie realizować kolejne działania, których głównym celem jest ograniczanie zanieczyszczania powietrza i adaptacji do zmian klimatu.

Projekt kierowany był do obszarów miejskich. Zaplanowano:
- Nowe, energooszczędne oświetlenie uliczne na terenie całego miasta (wymiana ponad 3 000 istniejących opraw oświetlenia ulicznego)
- Nowe formy zieleni w mieście:
parki kieszonkowe (przy ul. Sowińskiego, przy SP 3, przy SP 5 – z ogrodem deszczowym)
zielony przystanek przy Parku Karola Ferdynanda Wazy
zielone ściany na terenie cmentarza komunalnego i na os. przy ul. 1 Maja
- Zagospodarowanie kolejnych 8 terenów zieleni (zieleń przyuliczna przy ul. H. Sienkiewicza, na os. przy ul. 1 Maja, na os. przy ul. Prostej, przy WOK Hutnik, na os. przy ul. Kościuszki, na os. przy ul. Łącznej, na cmentarzu komunalnym, na terenie Przedszkola Integracyjnego nr 4)
- Montaż przy budynkach gminnych szkół pojemników na wodę opadową,
- Pasy ruchu dla rowerów na ul. Warszawskiej (Wyszków – Tumanek), na ul. Sowińskiego,
- Infrastrukturę rowerową – parking dla rowerów, wiaty i stojaki rowerowe.

Podstawą projektu są jednak działania edukacyjne związane ze zmianami klimatu, ich skutkami i przeciwdziałaniem im. Projekt poza rozbudowaną kampanią merytoryczną w mediach tradycyjnych i w internecie (opartą na czterech blokach tematycznych: zielona infrastruktura, błękitna infrastruktura, niska emisja, efektywność energetyczna) przewiduje szereg różnorodnych działań edukacyjnych:
- strona internetowa, na której mieszkańcy znajdą nie tylko informacje o samym projekcie, ale wiele przydatnych informacji związanych ze zmianami klimatu,
- pakiet konkursów tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych,
- warsztaty i szkolenia,
- opracowanie materiałów edukacyjnych, dzięki którym np. mieszkańcy będą mogli sprawdzić, jakie gleby występują w ich miejscu zamieszkania i co najlepiej w nich sadzić
- zapoznanie się z dobrymi praktykami Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- możliwość skorzystania z porad specjalistów.

W realizację działań zaangażowanych zostanie wiele podmiotów. PWiK Sp. z o.o. przedszkola i szkoły, Urząd Miejski, Rada Miejska, Rada Seniorów i Sołtysów (wezmą udział w szkoleniach). „To pierwszy projekt Gminy Wyszków z tak obszerną kampanią edukacyjną, skierowaną do wszystkich mieszkańców. Podsumowaniem półtorarocznej realizacji projektu będzie szereg ogólnodostępnych dla naszych mieszkańców publikacji i wydawnictw, w których znajdą się nie tylko efekty zrealizowanych działań infrastrukturalnych, ale przede wszystkim parce naszych mieszkańców, którzy w różnej formie wezmą udział w projekcie.” - informuje Urząd Miejski. „Natomiast podsumowaniem współpracy z naszymi Partnerami będzie przygotowanie pakietu propozycji i możliwych do wdrożenia w Wyszkowie działań, które w jeszcze większym stopniu pozwolą nam, jako miastu, adaptować się do zachodzących zmian klimatu.”.
Oprac. J.P.

Komentarze

Deptak
Dodane przez Randap, w dniu 24.07.2021 r., godz. 15.18
Ciekawe jak się Norwedzy dowiedzą się ze wzdłuż alejki w parku nad samym Bugiem spryskanio trawę jakaś substancja trujaca po której wyschła trawa. Po opadach deszczu spłynie to do rzeki taka ekologia

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta