Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2021 r., imieniny Mateusza, Miry

Miał być pracownikiem platformy naftowej, okazał się oszustem

(Zam: 12.07.2021 r., godz. 12.10)

Uwierzyła, że koresponduje z pracownikiem platformy naftowej z okolic Włoch i przelała mu na konto 5 tys. euro. Mieszkanka powiatu wyszkowskiego padła ofiarą oszustwa w internecie.

Zgłoszenie o przestępstwie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie przyjęli w niedzielę 11 lipca. Mieszkanka naszego powiatu w kwietniu tego roku zawarła znajomość z mężczyzną na jednym z portali społecznościowych. On pisał, że pracuje na platformie naftowej w okolicach Włoch i pochodzi ze Szwecji. W korespondencji opowiadał o swojej rodzinie i projekcie, który przynosi mu duże zyski. Po miesiącu poprosił o pożyczkę rzekomo pozwalającą kontynuować projekt. Kobieta przelała mu 5 tys. euro. 
W lipcu rzekomy projekt miał się zakończyć. Mężczyzna informował, że nie może odebrać wynagrodzenia, bo nie przebywa na stałym lądzie. Upoważnił wyszkowiankę do dostępu do własnego konta, na którym miało być ponad 15 000 000 euro. Był tylko jeden problem... Aby mieć dostęp do pieniędzy, kobieta musiała wykupić kod za 15 tys. dolarów. Wtedy zorientowała się, że jest ofiarą oszusta i zgłosiła się do policjantów

Funkcjonariusze gromadzą teraz informacje i dowody w sprawie. Ostrzegają, że oszuści podają się za lekarzy pracujących w Syrii lub Iraku, żołnierzy będących na misji, inżynierów na platformie wiertniczej itp. Ten schemat oszustwa wykorzystywany jest od lat. „W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze. Jeśli zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym Policję!” - podkreśla wyszkowska komenda. „Oszuści grają na ludzkich uczuciach. Opowiadane przez nich historie są starannie przemyślane i nakierowane na budzenie emocji. W ten sposób zdobywają zaufanie osób, zaprzyjaźniają się z nimi, poznają ich codzienne życie i ich słabości, a kiedy przyjdzie odpowiedni moment… proszą o pieniądze. Nieświadome podstępu ofiary, przekazują gotówkę na rachunki bankowe przestępców, niejednokrotnie tracąc swoje oszczędności. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom!”.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji z KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl