Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 czerwca 2021 r., imieniny Jana, Onufrego

Oszuści wyczyścili jej konto

(Zam: 09.06.2021 r., godz. 09.27)

Przestępcy w internecie wyłudzają dane i kradną pieniądze. Tym sposobem mieszkanka Wyszkowa straciła ponad 3 tys. złotych.

Kobieta, która straciła oszczędności, zgłosiła się na Policję 8 czerwca. Za pomocą platformy sprzedażowej wyszkowianka chciała sprzedać dziecięce buty. Poprzez aplikację WhatsApp skontaktowała się z nią osoba, która rzekomo była zainteresowana kupnem towaru. Pieniądze miały być przesłane za pośrednictwem platformy transakcyjnej. Oszukana kobieta otrzymała link, który przekierował ją do strony internetowej łudząco podobnej do prawdziwej witryny sprzedażowej. Następnie została proszona o podanie numeru swojej karty płatniczej, na którą miały wpłynąć środki za zakupiony towar. Wyszkowianka wpisała nie tylko numer podany na awersie karty, ale również datę ważności i, co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję. Tym samym oszuści weszli w posiadanie informacji, które były wykorzystywane do płatności internetowych lub innych transakcji. Straty kobiety osiągnęły ponad 3 tys. złotych.

Policja ostrzega, że oszuści przekazują linki przypominające odnośniki do prawdziwych stron (różnice są prawie niedostrzegalne). By być bardziej wiarygodnymi wykorzystują także znaki firmowe platform sprzedażowych, ale też firm świadczących usługi pocztowe i kurierskie. „Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie jest nie tylko trudne, ale też bardzo stresujące.” - podkreśla wyszkowska Policja.

Jak informuje komenda, funkcjonariusze prowadzą obecnie czynności mające na celu zatrzymanie osób odpowiedzialnych za oszustwo. „Nie jest to sprawa prosta, ale jak najbardziej wykonalna, mimo tego, że przestępcy chcąc uniknąć odpowiedzialności, korzystają z zagranicznych serwerów. Jednak dzięki międzynarodowej współpracy Policji możliwe jest namierzenie i pociągnięcie do odpowiedzialności przestępców, którzy okradają niczego nieświadome osoby.” - podaje jednostka.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji z KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl