Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

Są pieniądze na rozwój parku

(Zam: 07.05.2021 r., godz. 10.05)

Ponad 800 tys. zł dofinansowania pozyskała gmina Wyszków na realizację kolejnych działań w parku. Za 1,2 mln zł zamierza m.in. postawić figurki wiewiórek z brązu, zbudować tężnię solankową, wyremontować alejki, pokazać, jak wyglądał kiedyś przemysł w Wyszkowie.


Projekt nosi nazwę „Wzrost potencjału turystycznego gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytkowych – etap II”. W parku powstaną w parku trzy strefy tematyczne dotyczące gospodarczego Wyszkowa, Jerzego Różyckiego oraz zdrowia.

Strefa gospodarcza
Projekt zakłada odrestaurowanie i przywrócenie dawnej świetności murkowi, na którym niegdyś usytuowane były tablice z ogłoszeniami z wyszkowskich fabryk. Tu rozpocznie się strefa gospodarczego Wyszkowa. Na murku powstaną tablice z ciekawostkami na temat historii wyszkowskiego przemysłu oraz z informacjami o hucie szkła, browarze, FSO-ZZN Wyszków, Wyszkowskiej Fabryce Mebli. Dostępne będą QR kody, które będą kierowały do zakładki na stronie internetowej gminy ze szczegółowymi informacjami.
Gmina ma też zamiar zachęcić mieszkańców do przekazania dotychczas nieznanych materiałów, pamiątek związanych z wyszkowskimi zakładami pracy. Chce je utrwalić w formie cyfrowej.
Wzdłuż alejek usytuowane zostaną nieduże rzeźby wiewiórek z brązu. Każda z nich będzie posiadała charakterystyczny element związany z historycznymi przedsiębiorstwami np. wiewiórka siedząca na meblach z wyszkowskiej fabryki mebli. Według gminy, wiewiórki to swego rodzaju znak rozpoznawczy parku.
Firmy Ardagh Glass (huta szkła) i Quad Graphics (drukarnia) będą uczestniczyły w realizacji projektu. Firma Ardagh Glass wykona elementy małej architektury nawiązujące do jej przedmiotu działalności. Quad Graphics odpowiedzialny będzie za opracowanie materiałów informacyjnych na tablice i do infokiosku.
Jeśli uda się zgromadzić ciekawe materiały dotyczące historii wyszkowskiego przemysłu, planowana jest wystawa w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” oraz konferencja prasowa.

Strefa Jerzego Różyckiego
Zlokalizowana będzie przy istniejącej ławeczce Jerzego Różyckiego (kryptolog pracujący przy złamaniu szyfru niemieckiej maszyny Enigma), który uczęszczał do szkoły zlokalizowanej przed wojną w parku. W ramach tej strefy powstanie makieta z brązu przedstawiająca budynek placówki. Dodatkowo projekt budynku zostanie odtworzony w wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu przy użyciu telefonu każdy będzie mógł zobaczyć, jak obiekt wyglądałby w dzisiejszym otoczeniu.

Strefa zdrowia
Zaplanowana została budowa tężni solankowej wraz z elementami małej architektury parkowej.

Zaplanowano przebudowę zniszczonych alejek, montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery.
Ponadto, przy zabytkowej kordegardzie usytuowany zostanie infokiosk, w którym dostępne będą wszystkie informacje dotyczące poszczególnych stref oraz fauny i flory zabytkowego parku. Gmina zaplanowała w parku budowę toalety publicznej i montaż kamer monitoringu.
Termin realizacji projektu obejmuje lata 2021-2022. Całkowita wartość zadań to blisko 1,2 mln zł.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 07.05.2021 r., godz. 12.57
przygotowanie terenu pod ekskluzywne apartamentowce???
Dodane przez Anonim, w dniu 07.05.2021 r., godz. 15.23
hahahahahahaaaaaaa, mebelki z rozkradzionej fabryki mebli! Nie róbcie z parku PRL-landu komuniści.
Dodane przez WWY, w dniu 08.05.2021 r., godz. 01.17
A jeszcze kilka lat temu park był zielony. Teraz co raz bardziej "łyso", jakieś kwiatki, wiewiórki z brązu...
Świetny pomysł.
Dodane przez Tadeusz, w dniu 08.05.2021 r., godz. 10.05
To naprawdę bardzo dobry pomysł z upiększeniem i tak pięknego parku. Na pewno budowa tężni solankowej zwiększy atrakcyjność parku i wpłynie na jego urodę. Remont alejek i montaż ławeczek oraz miejskiego szaletu spowoduje że chętniej będziemy ten park odwiedzać. Życzę wszystkiego dobrego.
Dodane przez Adam Warpas, w dniu 08.05.2021 r., godz. 11.25
Ten park zasługuje na każde wsparcie. Jest wizytówką miasta. To, co jest niezbędne, to porządne oświetlenie, wycięcie zbyt niskich gałęzi drzew (musi być przejrzysty) i remont (wymagających tego) alejek.
Dodane przez js, w dniu 08.05.2021 r., godz. 15.35
Dlaczego park "musi być przejrzysty" !? Będzie lepiej widać otaczające go brudne budynki i płoty i łatwiej przeciągi przyniosą zapach ruchliwej ulicy? Ja oprócz ciągle wycinanych (dla przejrzystości ?) starych drzew chciałbym w parku spotykać oprócz tych z brązu - prawdziwe wiewiórki, a jakoś ich ostatnio trudno znaleźć. Zgadzam się, że park jest warty każdego wsparcia, ale chciałbym, żeby jego zieloną strukturą zajął się naprawdę dobry architekt zieleni. Wygodnie poruszać się równymi alejkami, ale ... Jakoś nie pasuje mi, i aż zgrzyta ta "strefa gospodarcza" w parku - na takie prezentacje, ważne dla niektórych, powinny znaleźć się w zupełnie innym miejscu np. na placu miejskim. Ciągle jednak liczę, że ten "Wzrost potencjału turystycznego..." nie przegoni ostatecznie żywych, rudych wiewiórek z parku - tak jak się to stało ze słowikami, które kiedyś koncertowały w maju dla zakochanych! :)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl