Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 maja 2021 r., imieniny Antonina, Izydora

Stąpał po tej ziemi

(Zam: 30.04.2021 r., godz. 09.32)

Strachówka, Głuchy, Dębinki, Rybienko, Łochów - o miejscowościach, z którymi związany był Cyprian Norwid w miejskiej bibliotece opowiadała prof. Zofia Dambek-Giallelis. Wykładowczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gościła w Wyszkowie na zaproszenie Starostwa Powiatowego.

Transmisja ze spotkania odbyła się 29 kwietnia o godz. 18.00, ale nagranie cały czas można oglądać na Facebooku (link znajduje się m.in. na profilu „Wyszkowiaka”). Spotkanie współorganizowali: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie oraz Fundacja Museion Norwid.
Widzów witał wicestarosta Leszek Marszał, który zaprezentował logo lokalnych obchodów rocznicy urodzin Norwida. Zaprojektowała je Irena Filipowicz. Rozmowę z prof. Dambek-Giallelis poprowadziła nauczycielka z I LO Marzena Deluga.
Prof. Dambek-Giallelis mówiła m.in. o pochodzeniu rodziców poety - Ludwiki Zdzieborskiej i Jana Norwida, którzy poznali się w Strachówce, miejscu związanym z rodziną Ludwiki od czasów Księstwa Warszawskiego. Ślub wzięli w pobliskim Sulejowie (kościół parafialny Strachówki). W Strachówce urodził się Ludwik i Paulina Norwidowie. Rodzina przeniosła się do Głuch w lipcu 1821 r., dwa miesiące przed narodzinami Cypriana. Prof. Dambek-Giallelis część swojej wypowiedzi poświęciła rodowi Sobieskich, z którego wywodziła się matka poety.
- Norwid traktował szlachectwo w kategoriach zobowiązania, a nie powodu do chwały. O swoim pokrewieństwie pisze w listach prywatnych, nie wspomina o nim publicznie. - zaznaczyła.
W Głuchach Cyprian wychowywał się krótko, po śmierci matki prababka Hilaria Sobieska zabrała dzieci do Strachówki, częściowo Warszawy. Według profesor, Głuchy wtedy zapewne zostały oddane w dzierżawę. Jan Norwid do nich nie wracał.
Po śmierci Jana Norwida opiekę nad dziećmi przejął Ksawery Dybowski.
- Rozpoczął się etap życia poety łączący się z Dębinkami. Dybowski miał dwie córki Brygidę i Krystynę… - przypomniała Marzena Deluga.
- Istnieje przypuszczenie, że Brygida mogła być pierwszą miłością Cypriana. Nie mam na to dowodów. To zapewne bardziej legenda, dopełnienie obrazu Norwida niż prawda - zaznaczyła prof. Zofia Dambek-Giallelis. - Na pewno dziewczęta z Norwidem łączyły silne wspomnienia z chwil spędzanych nad Bugiem, w Dębinkach.
Spotkanie zakończyło się opowieścią o Rybienku (pojawiającym się często także we wspomnieniach osób związanych z cyganerią warszawską) i Łochowie, w których również bywał Cyprian Norwid.
Czwartkowy wykład zatytułowany „Rodzinne Mazowsze Norwida” był inauguracją obchodów 200 rocznicy urodzin Norwida, które przygotował komitet organizacyjny powołany przez starostę.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl