Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2021 r., imieniny Bogusława, Bogumiły

W Wyszkowie ruszyły badania kliniczne amantadyny

(Zam: 08.04.2021 r., godz. 09.11)

Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem leczenia z jej pomocą COVID-19 – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Prowadzi je m.in. wyszkowski szpital.

Wojciech Andrusiewicz mówiąc w Radiu Plus o leczeniu COVID-19 amantadyną stwierdził, że minister zdrowia zlecił badania kliniczne pod kuratelą Agencji Badań Medycznych.
- Te badania klinicznie właśnie się rozpoczęły – potwierdził.
Pytany, czy nie stało się to za późno, odpowiedział, że nie ma na świecie żadnych wiarygodnych danych dotyczących amantadyny i jej oddziaływania na COVID-19.
- To nie jest kwestia li tylko Polski, że nie prowadziła badań nad amantadyną w przypadku COVID-19. Nie ma na świecie żadnych potwierdzonych danych z badań klinicznych dotyczących używania amantadyny. To w naszym kraju panuje takie przekonanie, że na siłę powinniśmy jak najszybciej z początkiem COVID-u wdrażać badania nad amantadyną – mówił rzecznik. - My nie możemy eksperymentować na ludziach. Mówienie teraz, że w ciągu tygodnia, dwóch powinniśmy przeprowadzić badania kliniczne jest rzeczą skrajnie nieodpowiedzialną – zaznaczył.
Pod koniec marca kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Konrad Rejdak mówił, że w badaniach klinicznych weźmie udział około 200 osób powyżej 18 lat.
Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana m.in. pacjentom z chorobą Parkinsona. Badania kliniczne mają na celu sprawdzenie, czy lek może być przydatny w leczeniu COVID-19. Prowadzi je m.in. szpital w Wyszkowie. O ich rozpoczęciu pod koniec marca poinformował dyrektor placówki Tomasz Boroński. W badaniach biorą udział także: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Pracownia Medycyny Rodzinnej Kolegium Nauk Medycznych - Uniwersytet Rzeszowski, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu(PAP), J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 10.04.2021 r., godz. 23.00
Najwięcej przypadków śmiertelnych na świecie. Więcej niż w Brazylii. To wy ich wybraliście. Takie były wasze oczekiwania? Oni cały czas mówią, że tak.
Dodane przez ~(), w dniu 11.04.2021 r., godz. 18.43
ruszyły ale pewnie nikomu nie podają bo jeszcze by pomogło i co?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl