Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2021 r., imieniny Bogusława, Bogumiły

Wyszków pożegnał kapitana Daszkowskiego

(Zam: 07.04.2021 r., godz. 15.37)

27 marca 2021 r., w wieku 91 lat na wieczną wachtę odszedł kapitan żeglugi wielkiej, honorowy obywatel Wyszkowa, pisarz marynista, były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, autor książek o Wyszkowie „Mój Wyszków” oraz „Wyszkowskich wspomnień” Eugeniusz Andrzej Daszkowski.

Kapitan od kilkudziesięciu lat mieszkał w Szczecinie, tam również na Cmentarzu Centralnym odbył się ceremoniał pogrzebowy. Wyszkowska delegacja - burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz wicestarosta Leszek Marszał - w imieniu mieszkańców, samorządów, organizacji pozarządowych (w tym wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej) oddała hołd honorowemu obywatelowi, który spoczął w Alei Zasłużonych Kombatantów. Pożegnalne 5 klangów na dzwonie okrętowym oraz dźwięk trąbki dopełniły tradycji pożegnań ludzi morza.
Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, poczty sztandarowe, uczelnie, w tym licznie reprezentowana Akademia Morska w Szczecinie (wystawiła wartę honorową), stowarzyszenia, kombatanci, marynarze, literaci.
Eugeniusz Andrzej Daszkowski urodził się 4 lutego 1930 roku w Wyszkowie, gdzie skończył szkołę podstawową i średnią. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako siedemnastolatek, na kursach pracy morskiej, organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego. W 1950 r. ukończył Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a 6 lat później Wydział Ekonomiczny Transportu Politechniki Szczecińskiej. Dowodził wieloma statkami, także pod obcą banderą. W latach 1972-1978 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
Jest autorem kilkunastu książek o tematyce morskiej, ale dla wyszkowian najważniejsze są wydane w 1996 r. autobiograficzne wspomnienia „Mój Wyszków”, obejmujące lata 1930-1948, oraz wydane w 2000 r. „Wyszkowskie wspomnienia”, będące kontynuacją „Mojego Wyszkowa”.
Oprac. J.P.
Źródło: gmina Wyszków


Komentarze

Dodane przez roms, w dniu 08.04.2021 r., godz. 13.59
Co by nie mówić to burmistrz potwierdził swoją reprezentatywność dla społeczności Wyszkowa w jej obecnej strukturze. Na półmetku jego przedostatniej kadencji gest nie bez znaczenia. Obawiałem się, że wyekspediuje kogoś "robiącego w kulturze".
Dodane przez Honorowy Obywatel, w dniu 10.04.2021 r., godz. 01.06
A dlaczego w składzie delegacji nie było pocztu i sztandaru Wyszkowa i wieńca z biało czerwonych kwiatów ułożonych w kształcie herbu. Przed wyjazdem wystarczyło zajrzeć do regulaminu używania sztandaru - jest załącznikiem do uchwały.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl