Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2021 r., imieniny Bogusława, Bogumiły

Możliwa zmiana w opłatach za śmieci

(Zam: 01.04.2021 r., godz. 15.07)

Nie jest wykluczone, że samorząd wprowadzi nowy sposób naliczania opłat od mieszkańców za wywóz śmieci.

Obecnie w gminie Wyszków stawkę mnoży się przez liczbę mieszkańców danej nieruchomości (25,90 zł/os. w przypadku odpadów segregowanych). Nowy naczelnik w Urzędzie Miejskim Mirosław Wysocki niedawno zapowiadał, że metoda obliczania opłaty może się zmienić. W tej kwestii na sesji Rady Miejskiej wypowiedział się też naczelnik Robert Garbarczyk zapytany przez radnego Radosława Biernackiego.
- Nie wybraliśmy metody, którą moglibyśmy teraz państwu przedstawić. Pracujemy nad tym rozwiązaniem - podkreślił. - Wszystkie gminy mają problem z uszczelnieniem systemu, ustaleniem stawki opłat za odpady. Są różne mechanizmy możliwe do zastosowania. W Polsce pojawia się coraz więcej opłat obliczanych na podstawie ilości zużytej wody. My na dziś nie mamy wypracowanego rozwiązania - podkreślił.
Do końca tego roku będzie obowiazywać umowa, jaką gmina podpisała z firmą odbierającą śmieci. Do tego czasu musi ogłosić i rozstrzygnąć kolejny przetarg.
- Obecnie płacimy za śmieci ryczałtowo bez względu na to, ile ich oddamy. Po przetargu będziemy wiedzieć, jaki będzie koszt za śmieci w przeliczeniu na mieszkańca - poinformował naczelnik.
Koszty obsługi systemu gospodarowania odpadami rosną. Ze względu na wysokie ceny uzyskane w przetargu w tym roku gmina Wyszków podpisała umowę na prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tylko do maja. Liczy, że w kolejnym postępowaniu ceny będą niższe.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 02.04.2021 r., godz. 10.32
Biernacki to tylko pyta pod publiczkę a potem zagłosuje tak jak każe burmistrz nie patrząc na interes mieszkańców.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.04.2021 r., godz. 11.31
Nowy naczelnik jest chyba wielkim specjalistą w tej dziedzinie...? Przecież to jawne podnoszenie opłat, a nie uszczelnianie systemu! Proszę zwrócić uwagę jak tzw. uszczelnienie działa w Warszawie przy naliczaniu opłaty na podstawie ilości zużytej wody. Mieszkańcy płacą nawet kilka razy więcej niż wcześniej. Za ścieki płacimy według zużytej wody, za śmieci prawdopodobnie też, ciekawe jakie następne opłaty będą się z tym wiązały, może opłata za nieruchomości też na podstawie wody... Proponuję jeszcze opłatę za oddychanie wprowadzić.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.04.2021 r., godz. 15.27
W Warszawie dzięki powiązaniu śmieci ze zużyciem wody jedni płacą więcej a inni mniej. Jest to sprawiedliwszy wariant. Im więcej ludzi mieszka w mieszkaniu tym zużywają wody więcej a tym samym produkują więcej śmieci.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.04.2021 r., godz. 09.30
Powiązanie śmieci ze zużyciem wody nie jest sprawiedliwym wariantem. Dla przykładu mogę powiedzieć, że trzyosobowa rodzina zapłaci minimum dwukrotnie więcej niż przy normalnym systemie naliczania, więc o jakiej sprawiedliwości mówimy? Oczywiście nie bronię ludzi, którzy wynajmują dom dla kilku, a nawet kilkunastu osób i płacą grosze w porównaniu do generowanych kosztów. Powinni płacić więcej i nic w tym złego, ale dlaczego mają dokładać normalne rodziny, które uczciwie płacą podatki i nie wynajmują swoich mieszkań/domów?
Dodane przez Anonim, w dniu 03.04.2021 r., godz. 12.19
No więc właśnie dla tego system powiązany ze zużyciem wody jest o wiele sprawiedliwszy. Ten co wynajmuje mieszkanie i mieszka w nim większa ilość osób będzie teraz płacił więcej. Proste? Proste.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.04.2021 r., godz. 13.03
Skoda czasu na dyskusję, bo mamy inne zdanie na ten temat. Opłaty za śmieci dla uczciwych rodzin będą większe. Dla przykładu w Warszawie wynoszą 12,73zł za m3 zużytej wody, gdzie średnia na jedną osobę wynosi około 3 m3 na miesiąc. Po przeliczeniu tym systemem wychodzi około 38,39 zł za jedną osobę na miesiąc. Teraz pomóżmy to przez 3 (dla trzyosobowej rodziny) i otrzymamy około 114,57 zł opłaty miesięcznej. Porównajcie to z obecnym systemem płacenia. Jest różnica w naliczaniu? Proste? Proste.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.04.2021 r., godz. 17.53
Trzeba tylko i wyłącznie pomyśleć, ale do tego jak powiedział klasyk, trzeba mieć mózg. Większość rodzin w Wyszkowie korzysta z 500+, żaden problem aby zestawić dane z deklaracji śmieciowych z oświadczeniami składanymi do programu. Uszczelnienie pojawi się momentalnie. Nasza gmina ma problem z wieloma takimi sprawami.
Dodane przez Zwolennik lewiczki...., w dniu 04.04.2021 r., godz. 12.53
To jest wbrew konstytucji.
OBECNA FIRMA ma MONOPOL
Dodane przez WŁASNY PSZOK, w dniu 06.04.2021 r., godz. 10.38
Ciekawe, dlaczego Pan Naczelnik nie wspomina o tym aby gminny PSZOK obsługiwać we własnym zakresie. Firma obecnie obsługująca Wyszków ma MONOPOL, powtarzam MONOPOL na nasz rejon. Ona Sama ustala CENY a my jako gmina się temu w stu procentach poddajemy! Bo tak ŁATWIEJ, o nic się nie martwić, a mieszkańcy i tak zapłacą. Inne gminy mają własne place, PSZOK, na których przyjmują odpady, następnie zlecają firmie zewnętrzne odbiór tych śmieci (rozliczane za Mg czyli za każdą tonę). Przy zleceniu okresowego odbioru śmieci, konkurencja jes już znacznie większa, więc i ceny są konkurencyjne. Wystarczy zapewnić plac i zatrudnić dwie osoby do pilnowania porządku!!! Panie Garbarczyk, powinien Pan się nad tematem pochylić!
Dodane przez anonim, w dniu 08.04.2021 r., godz. 09.00
W Wyszkowie rządzą miernoty, dlatego coraz drożej kosztują wszelkie opłaty za usługi komunalne, podatki gminne coraz większe a budowa dróg to już tragedia. Zamiast zmniejszenia ilości śmieci, rozwój recyklingu czy rozmowy z handlowcami, żeby przechodzili na opakowania ekologiczne, papierowe lub szklane całkowity bezruch. Covid-19 niszczy także myślenie wśród władz samorządowych w Wyszkowie, ekipy Nowosa i PiSu Sobczakowego. Opozycja też marnieje i skończyła im się energia.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl