Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Potrzebne mierniki smogu

(Zam: 30.10.2020 r., godz. 11.19)

Obecnie w gminie Wyszków nie ma urządzenia do sprawdzania stanu powietrza. Samorząd być może je wypożyczy.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego w wielu rejonach Wyszkowa to smród, dym wydobywający się z kominów.
- Czy są u nas mierniki smogu, a jeśli nie, czy czy urząd planuje je zamontować? - poruszył temat na sesji Rady Miejskiej 29 października Radosław Biernacki. - Mierniki mogą nam pokazać nie tylko, jaki jest aktualnie stan powietrza, ale pomogą stwierdzić, czy działania gminy na rzecz poprawy jego jakości mają efekt.
- Rozmawiamy z kilkoma firmami na temat wypożyczenia takich stacji monitorowania na dłuższy czas. Być może będą one w przyszłości montowane - poinformował burmistrz Grzegorz Nowosielski. - W minionym roku w okresie zimowym przez kilka tygodni działało kilka mierników, z których mamy dane. Było to działanie pilotażowe - poinformował burmistrz. - Wyniki pomiarów są bardzo ciekawe. Na przykład pokazują, że przed świętami mieszkańcy bardzo intensywnie spalają śmieci, wiemy w jakich godzinach, na jakich osiedlach.
Gmina Wyszków starała się w Urzędzie Marszałkowskim o dofinansowanie zakupu mierników, ale nie otrzymała go.
- Pandemia bardzo groźna. Ale okres grzewczy, gdzie wszystko jest spalane na osiedlach, również jest dla nas niebezpieczny, zanieczyszczenie powietrza powoduje bardzo poważne zachorowania - podkreśliła przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
Gmina za pośrednictwem ankieterów prowadzi obecnie wśród mieszkańców inwentaryzację źródeł ciepła. Dane te umożliwią samorządowi m.in. ubieganie się o dofinansowanie wymiany pieców.
J.P

Komentarze

Narzędzia
Dodane przez Monter, w dniu 30.10.2020 r., godz. 12.25
Miasto i gmina Wyszków pozbywa się właśnie realnego narzędzia kontrolnego i egzekucyjnego (straż miejska je ma, wystarczy doposażyć jednostkę) w sprawie ochrony środowiska w zakresie m. in. smogu. Radny chyba zapomniał jak głosował. Pamięć bywa ulotna.
Urząd Miejski w Wyszkowie skraca życie mieszkańców
Dodane przez Alarm Smogowy, w dniu 30.10.2020 r., godz. 15.17
Na Mazowszu uchwalono zakaz palenia drewnem w kominkach w smogowe dni. Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował 8 września 2020 r. nowy Program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków podczas smogowych dni. Mazowsze jako pierwsze województwo w Polsce wprowadza zakaz w dni smogowe, czyli wtedy, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną – 50 ug/m3 .JAK WIĘC BĘDZIE BURMISTRZ EGZEKWOWAŁ NOWE PRAWO GDY W MIEŚCIE NIE MA CZUJNIKÓW POMIARU ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA?TO JEST DZIAŁANIE NA SZKODĘ MIESZKAŃCÓW - NARAŻA ICH NA UTRATĘ ZDROWIA I ŻYCIA.!!!!!!! . Jest dowiedzione, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną silnego zanieczyszczenia powietrza. Dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i również rakotwórczy węglowodór - benzo(a)piren. Nowa regulacja nie zakazuje palenia w kominku w dniach o czystym powietrzu. Dotyczy ona również tylko tych budynków, w których kominek nie jest jedynym źródłem ciepła. Nowe prawo zakłada, że jeśli za oknem panuje smog, to rezygnacja przyjemności palenia w kominku powinna być podstawą działań antysmogowych. Według postanowień zawartych w POP, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może nałożyć na gminę od 50 do 500 tys. zł kary za brak realizacji przepisów antysmogowych. Z kolei użytkownicy kotłów, które nie są zgodne z nowym prawem, mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł. Podobne kary grożą za palenie śmieciami.Od 2024 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia drewnem na Mazowszu, nie tylko w dni smogowe.Wzywam mieszkańców do składania zawiadomień do inspektora ochrony środowiska - brak pomiarów stanu powietrza w mieście to niebywały skandal i łamanie obowiązującego prawa.
Straż miejska
Dodane przez Marian, w dniu 31.10.2020 r., godz. 12.24
Niby straż miejska kontrolowała smog? Wielokrotnie zgłaszał trucicieli, Pani dyspozytorka z łaską oznajmiała że wyśle patrol. Czekałem godzinę, nikt nie przyjeżdżał. Po co płacić za coś co nie działa.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl