Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Wsparcie dla wybranych branż

(Zam: 27.10.2020 r., godz. 10.06)

Firmy z branży gastronomicznej, fitness, zajmujące się rozrywką (m.in. targi, fotografia, film, estrada) oraz osoby handlujące na bazarach i targowiskach będą mogły liczyć na wsparcie - zapowiedział 27 października premier Mateusz Morawiecki. Będzie to m.in. zwolenienie z ZUS za listopad oraz bezzwrotne dotacje wynoszące 5 tys. zł.

Chodzi o firmy, których działalność jest utrudniona lub zawieszona w związku z jesienną falą epidemii koronawirusa i nałożonymi przez rząd restrykcjami. Premier zapowiedział zwolnienie tych podmiotów ze składek ZUS za listopad, wypłatę tzw. postojowego (dopłata do utrzymania zatrudnienia), bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla małych i mikrofirm, a także zwolenienie z opłaty targowej za 2021 r. połączone z rekompensatą dla samorządów, które są beneficjentem tej opłaty. Dostępne mają być też długoterminowe pożyczki i gwarancje kredytowe.
Warunkiem uzyskania pomocy będzie spadek o 40 proc. przychodu w październiku/listopadzie w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.
Premier zaznaczył, że jeśli konieczne będzie przedłużenie obostrzeń związanych z epidemią, pomoc wybranym branżom będzie udzielana także w kolejnych miesiącach.
Wartość pomocy premier ocenił na 1,8 mld zł, a będzie z niej mogło skorzystać ok.130 tys. firm.
Mateusz Morawiecki poinformował też, że rząd nie bierze na razie pod uwagę okresowego zniesienia zakazu handlu w niedziele.
Z kolei wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że pod konsultacje poddany zostanie postulat firm dotyczący ułatwień w zapłacie czynszów za wynajem lokali.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl