Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 31 października 2020 r., imieniny Augusta, Saturnina

Plaga oszustw „na policjanta”

(Zam: 15.10.2020 r., godz. 13.48)

  • źródło: policja.pl
W minionym tygodniu oszuści aż 10 razy telefonowali do mieszkańców powiatu wyszkowskiego podając się za „policjantów”. W 9 przypadkach czujność rozmówców nie zawiodła. Niestety jedna osoba – mieszkanka gminy Zabrodzie dała się złapać w pułapkę przestępców i przekazała blisko 50 tys. złotych.


Sposób działania przestępców praktycznie w każdym przypadku był taki sam. Do mieszkanki gminy Zabrodzie zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna. Poinformował ją, że śmiertelnie potrącił kobietę i musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć więzienia. Następnie z kobietą rozmawiał fałszywy policjant, który instruował ją jak mają zostać przekazane pieniądze. Kobieta uwierzyła w przedstawioną historię i godzinę później przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie. W ten sposób straciła prawie 50 000 złotych. Dopiero gdy zadzwoniła do swojego syna zorientowała się, że została oszukana. Wtedy poinformowała Policję o swoich podejrzeniach.
Na szczęście dzięki szybkiej i profesjonalnej międzywojewódzkiej współpracy, śląskim policjantom jeszcze tego samego dnia udało się zatrzymać 20-letniego mężczyznę i odzyskać utracone pieniądze.
Policjanci cały czas apelują o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwoniąc przedstawiają się z członków rodziny, policjantów i żądają pieniędzy. Radzą:
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze lub za policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy pochopnych działań. Podziel się tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
- Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
- Kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać przez telefon podając się za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
- Pamiętajmy, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Było już wiele wariantów oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Każdy kończy się tak - rozmówca twierdzi, że potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na konto bankowe. To sygnały, które powinny zaniepokoić.
- Nigdy nie oddawaj pieniędzy nieznajomym. Policjanci nie angażują osób postronnych do prowokacji.
Policjanci apelują też do osób poszukujących pracy na stronach internetowych. Tam przestępcy zamieszczają ogłoszenia proponując pracę „kuriera”. Zdarzą się, że niczego nieświadoma osoba może zostać wciągnięta do zorganizowanej grupy przestępczej i odebrać pieniądze od wytypowanej ofiary.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji z KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl