Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Tu przyszła na świat matka Prymasa Tysiąclecia

(Zam: 06.10.2020 r., godz. 08.53)

W Fideście 4 października, przy przepięknym leśnym dukcie na terenie Nadleśnictwa Drewnica, odsłonięto głaz upamiętniający miejsce narodzin Julianny Wyszyńskiej zd. Karp – matki Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy mieszkańców Fidestu i rodziny prymasa mieszkającej wciąż na naszym terenie zorganizowano wzruszającą uroczystość.

Do postawienia głazu przyczynili się przede wszystkim mieszkańcy Fidestu na czele z sołtysem Zdzisławem Karpiem. Uroczystość odbyła się także dzięki zaangażowaniu przodków matki Prymasa. Obecny na uroczystości Adam Karp (jego dziadek był bratem Julianny) opowiedział historię i dzieje rodziny oraz podkreślił, że rodzina kardynała z Fidestem jest związana od dawien dawna, bowiem nieopodal miejsca, gdzie umiejscowiono głaz, 134 lata temu urodziła się matka Prymasa Wyszyskiego. Adam Karp nie krył wzruszenia dziękując wszystkim, dzięki którym doszło do upamiętnienia tego wyjątkowego miejsca na mapie naszego powiatu.
Julianna Wyszyńska, zd. Karp przyszła na świat 15 września 1877 w Fideście, leżącym w parafii Kamieńczyk. Była córką Adama i Anieli z Giziewiczów. Julianna zmarła w wieku 33 lat, kiedy przyszły prymas miał zaledwie 9 lat. Matka Wyszyńskiego została pochowana na cmentarzu w Andrzejewie. Ojciec Prymasa przyszedł na świat w oddalonej nieopodal Fidestu wsi Gać (dzisiejsze sołectwo Podgać) w marcu 1874 roku. Związki rodziny Wyszyńskich z ziemią wyszkowską są więc nierozerwalne.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że patrząc na dorobek duchowo-materialny Stefana Wyszyńskiego nie można zapominać o jego rodzicach i przodkach, bowiem to oni dali prymasowi fundamenty wiary, życia i stworzyli swego rodzaju gniazdo, z którego przyszły Prymas Tysiąclecia wyniósł najlepsze wartości. Uroczystego odsłonięcia głazu dokonali biskup Romuald Kamiński, przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica i Nadleśnictwa Wyszków oraz przodkowie Julianny Wyszyńskiej. Ponad 2,5-tonowy głaz ustawiono u stóp drewnianego krzyża. Na monumencie widnieje wizerunek pięcioletniego Prymasa z matką, informacje o dacie narodzin Julianny i miejscu, gdzie znajdował się jej rodzinny dom.
Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców powiatu wyszkowskiego, poczty sztandarowe, młodzież z okolicznych szkół, przedstawicieli lokalnych samorządów, członków rodziny i Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz środowiska patriotyczne. Wśród zgromadzonych nie zabrakło także przedstawicieli Powiatu Wyszkowskiego, w imieniu którego kwiaty pod pamiątkowym głazem złożyła delegacja radnych powiatowych w składzie: przewodniczący Waldemar Sobczak, Teresa Hanna Czajkowska, Ewa Bartosiewicz, Iwona Wyszyńska, Justyna Garbarczyk i Bogusław Frąckiewicz. Wydarzenie to bez wątpienia wpisze się w historię naszego powiatu, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Miejscem pamięci będzie opiekować się Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Głaz znajduje się w miejscowości Fidest, na terenie nadleśnictwa Drewnica, Leśnictwo Fidest (oddział 24b).
Starostwo Powiatowe w Wyszkowie




































Komentarze

Dodane przez Marek Eychler, w dniu 06.10.2020 r., godz. 19.26
"Uroczystego odsłonięcia głazu dokonali biskup Romuald Kamiński, przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica i Nadleśnictwa Wyszków oraz przodkowie Julianny Wyszyńskiej." Czyli kto? Jej dziadkowie czy pradziadkowie? Długowieczni tam ludzie żyją.
Rodacy, Polacy!
Dodane przez Sanctus, w dniu 06.10.2020 r., godz. 22.25
PiS zabija naszą wiarę w Boga. PiS zlikwidował Wielkanoc. PiS to ludzie jak Sobczak, PiS to ZŁO.
Dodane przez wwl, w dniu 07.10.2020 r., godz. 16.23
A tych trzech panów w niebieskich kubraczkach to co za formacja? Czyżyby kolejni rycerze lub krucjata?
Dodane przez ~(), w dniu 08.10.2020 r., godz. 09.16
nawet przybyli ci którzy zabijają dziko żyjące zwierzęta dla przyjemności
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 08.10.2020 r., godz. 17.48
Bardzo ładna inicjatywa i ciekawa informacja w sprawie rodziców Prymasa Tysiąclecia. Trzeba będzie odnaleźć to miejsce i odwiedzać przy okazji różnych wypadów w teren. Ale ta uroczystość to przede wszystkim inspiracja do zapoznania się z życiem i działalnością wielkiego prymasa. Możliwości jest bardzo wiele. Bardzo dużo można znaleźć w internecie. Jest to więc bardzo proste. Ale są też książki, filmy. Trzeba tylko chcieć. Wypada, żeby każdy Polak i katolik zapoznał się z sylwetką tego niezwykłego człowieka i kapłana. Osobiście zetknąłem się z „Zapiskami więziennymi”, a tym samym bliżej poznałem sylwetkę kardynała Wyszyńskiego w latach 80tych. Bardzo polecam lekturę tych wspomnień prymasa z czasu uwięzienia Go przez komunę. Sam z pewnością do nich wrócę w najbliższym czasie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta