Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 września 2020 r., imieniny Cypriana, Justyny

Cenne inicjatywy w Adelinie

(Zam: 13.09.2020 r., godz. 15.34)

Żłobek, kuchnia, spółdzielnia socjalna działające w Adelinie (gmina Zabrodzie) to placówki, które 11 września doczekały się oficjalnego otwarcia. W ceremonii uczestniczył wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

Dzięki dofinansowaniu z projektu Maluch+ w dawnej szkole został utworzony żłobek samorządowy, który rozpoczął działalność w marcu. Tam, również z dofinansowaniem wojewody mazowieckiego ,powstała kuchnia, zapewniająca posiłki m.in. placówkom oświatowym na terenie gminy Zabrodzie. Z uwagi na pandemię uroczyste otwarcie tego miejsca opóźniło się. Spotkanie, które odbyło się w miniony piątek było jednocześnie okazją do zaprezentowania działalności Spółdzielni Socjalnej „Integracja”, którą powołał powiat wyszkowski i gmina Zabrodzie. Przygotowuje ona posiłki m.in. dla dla żłobka, przedszkoli i szkół.
Prócz wicewojewody w spotkaniu, które odbyło się 11 września, wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego, radni powiatowi z Zabrodzia, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie, przedstawiciele Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, radni gminy Zabrodzie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy.
Zrealizowane przedsięwzięcia omówił wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.
- Pierwsze rozmowy rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Przeprowadziliśmy skomplikowaną administracyjnie procedurę przeniesienia nauczania z tego budynku do szkoły znajdującej się nieopodal urzędu gminy. Ważne, że odbyło się to w dobrej atmosferze i w uzgodnieniu z rodzicami. Ten zabieg pozwolił nam skupić się na tworzeniu nowych inicjatyw dla dzieci - zaznaczył.
Gmina otrzymała dofinansowanie w ramach programów Maluch + i „Posiłek w szkole i w domu” (ok. 380 tys. zł).
- Mieliśmy niewiele czasu na realizację inwestycji. Jak to bywa przy remontach starych budynków, w trakcie spotkało nas wiele niespodzianek. Jednak dzięki przychylności rady gminy, starosty, Sanepidu, straży pożarnej, nadzoru budowlanego, wykonawcy udało się zakończyć prace w terminie. Równolegle zaczęliśmy myśleć o powołaniu spółdzielni socjalnej - dodał.
Przedstawiciele samorządu odwiedzili tego typu podmiot działający w gminie Tłuszcz, by zobaczyć jak funkcjonuje w praktyce. 30 grudnia 2019 r. Rada Gminy Zabrodzie oraz Rada Powiatu podjęły uchwały o powołaniu Spółdzielni Socjalnej „Integracja”. Jej misją jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających trudności w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy, w tym niepełnosprawnych.
Spółdzielnia rozpoczęła działalność w marcu, zatrudniając trzy osoby.
- Pierwsze posiłki w użyczonej od gminy Zabrodzie kuchni były przygotowywane dla nowo powstałego żłobka. Następnymi odbiorcami miały być szkoły i przedszkola na terenie gminy, jednak z powodu pandemii wszystkie placówki oświatowe zostały zamknięte. Spółdzielnia musiała zmodyfikować profil działalności i przygotowała ofertę obiadów z dowozem oraz katering świąteczny i weekendowy - tłumaczył wójt.
Obecnie spółdzielnia zatrudnia pięć osób i dostarcza ok. 300 posiłków do placówek oświatowych w gminie Zabrodzie oraz na terenach sąsiednich.
Z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej spółdzielnia otrzymała wsparcie na stworzenie miejsc pracy, zakup wyposażenia.
- Mam nadzieję, że inne gminy wezmą z was przykład i będą składać wnioski do programu Maluch + na tworzenie żłobków - stwierdził wicewojewoda Sylwester Dąbrowski gratulując inicjatywy. - Tereny wiejskie nigdy nie miały żłobków, jednak dziś społeczeństwo zmieniło się. Kiedyś na wsiach były domy wielopokoleniowe, babcie opiekowały się dziećmi. Teraz osoby starsze chcą być aktywne zawodowo, dlatego wsparcie żłobków jest nieocenione.
- Uważamy, że trzeba wspierać tego typu inicjatywy, bo służą mieszkańcom - mówił o powstałej spółdzielni socjalnej starosta Jerzy Żukowski gratulując pozyskanych środków.
- Jest mnóstwo rządowych programów, z których można korzystać, Dziękuję wójtowi, że zechciał w ramach dobrych, konstruktywnych rozmów, wsłuchania się w potrzeby mieszkańców, stworzyć to miejsce - mówiła o powstałym przedszkolu dyrektor Oddziału KRUS w Warszawie w Warszawie Joanna Bala.
- Gratuluję determinacji towarzyszącej zakładaniu tej spółdzielni. Często państwa działania wyprzedzały nasze procedury - zaznaczył Łukasz Wachowski z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. - Widziałem u państwa zainteresowanie ideą ekonomii społecznej, dzięki czemu mogliśmy udzielić wsparcia, które dajemy samorządom, instytucjom chętnym z nami współpracować. To spółdzielnia o tyle wyjątkowa, że utworzyły ją dwa samorządy - zaznaczył.
Obiekt poświecił ks. Janusz Grygier. Spotkanie było okazją do zwiedzenia wyremontowanych i na nowo urządzonych wnętrz.
J.P.
Komentarze

Przykre
Dodane przez CCCP, w dniu 14.09.2020 r., godz. 09.25
i ludzie bez honoru :(
Dodane przez Anonim, w dniu 14.09.2020 r., godz. 11.42
"Nowym burmistrzem Miasta i Gminy Drobin został Grzegorz Szykulski, który dotychczas pełnił obowiązki włodarza gminy. Swój głos oddało na niego 1460 uprawnionych do głosowania osób. Do urn wyborczych poszło 2960. Ważnych głosów oddano 2918. Oznacza to, że różnica pomiędzy kandydatami wyniosła tylko dwa głosy. Frekwencja wyniosła 47,65%." Wniosek prosty, PiS w coraz większym odwrocie. Ludzie przecierają oczy!
Do aninima
Dodane przez Martez, w dniu 14.09.2020 r., godz. 17.50
Nie anonim ludzie nie przecierają oczu ale taka jest tendencja na całym świecie. Ludzie zło widzą jako dobre a dobro widzą jako zło. Sędzia Wagner zakazuje pisać o Bońku a wyborcza mu przytakuje. A gdzie wolność słowa o której tyle się mówi ? Takie czasy. Mniejszość LGBT rządzi światem a ty głupku się cieszysz. Żyj jak świnia i umieraj jak świnia. Powiedział jeden z czerwonych przywódców.
Dodane przez Popelina, w dniu 14.09.2020 r., godz. 22.29
Miłość, miłość w Zakopanem. Łóżko zarwane nad ranem.
Dodane przez Ania, w dniu 15.09.2020 r., godz. 12.48
Piękne inicjatywy i realizacje. Oby inne gminy wzięły przykład do działania.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.09.2020 r., godz. 23.01
Powrót do kuchni w szkołach? Kiedyś już to było. Nic nowego. Kto zlikwidował wcześniej te kuchnie? Kto jest szefem tego biznesu? Jak został wybrany? Każdy mógł wystartować w konkursie? Inne gminy są daleko z przodu. Jak wezmą przykład to się cofną jak nasza. Nie ma więc obawy. Nic się nie robi oprócz tej szopki.
Dodane przez js, w dniu 15.09.2020 r., godz. 23.08
Do Martez - daj już spokój z tą hodowlą świń! Są dużo lepsi, którzy nie dadzą sobie wmówić, że "białe jest białe, a czarne to czarne" . Jak powiedział jeden z przywódców...
Po czynach ich poznamy
Dodane przez CCCP, w dniu 16.09.2020 r., godz. 08.52
SP5 w Wyszkowie. Wpakowano milion w modernizację kuchni i zaraz ją zlikwidowano. Co dyrektor zrobił z nowiutkim wyposażeniem? Zadanie do wyjaśnienia dla Adama Szczerby z Masz Wybór. To jego okręg wyborczy. Trzymam kciuki
Dodane przez Kaczyński jak Spurek., w dniu 17.09.2020 r., godz. 14.04
Po co KRUS jak likwidujecie rolnictwo i hodowle zwierząt. Zamiast uboju i rozbioru zwierząt hodowlanych będziemy mieli wyroby mięsopodobne z supermarketów, szczaw i mirabelki po pisowsku czy program śpię z swoim kochanym (nowym) Yorkiem. Żenada. Jedyny sensowny podczas debaty to Marek Sawicki z PSL. PiS stracił reputacje i nie dostanie ode mnie już głosu. Najpierw afera z Krzysztofem (a tak walczą z pedofilią, LGBT i chronią dzieci) a teraz wychodzi na światło dzienne lewackość PiS i jego fanaberie. Kaczyński i Suski odlecieli ale czy to tylko awaria. Liczyłem na Konfederację ale po raz wtóry okazali się banda chamów i prostaków, z JKM na czele..
Dodane przez Anonim, w dniu 17.09.2020 r., godz. 14.56
Po ustawach o zakazie uboju zwierząt PiS niczym się nie różni od Platformy, nie dziwna współpraca Sobczaka z Nowosem. Czy są normalni politycy w Polsce, może ziobryści. PiS sprzedał Polaków, jedynie Górski i Siarkowska z naszego okręgu zachowali się jak trzeba, gwardia Kaczora, czas w odstawkę.
Bezkarność plus.
Dodane przez Ochrona zwierząt., w dniu 17.09.2020 r., godz. 15.08
PiS przestała być polska partią. Czas na nowe wybory i usunięcie PiS od władzy. Jakie branże gospodarki chce PiS jeszcze zlikwidować z opozycją w trakcie kryzysu ?
CCCP
Dodane przez Martez, w dniu 17.09.2020 r., godz. 18.09
Jeśli cepie oskarżasz kogoś bez dowodów stawiając tylko znak zapytania na końcu to musisz być straszna świnia. Jeśli wiesz coś co obciąża dyrektora to dzwoń na policję a nie pier...l głupot . Troll ruski. Żeby nie było że jestem stronniczy to nie lubię całej dyrektorskiej rodziny ale nie krzywdź człowieka bydlaku.
SP 5
Dodane przez Anonim, w dniu 18.09.2020 r., godz. 12.24
A przepraszam, co się z tą inwestycją stało?
Dodane przez Wanda, w dniu 18.09.2020 r., godz. 15.48
To jest po prostu jakaś aberacja w PiS, Prezes stracił kompletnie rozsądek. W domu moim były wszystkie zwierzęta nie żadni bracia, tylko szanowane zwierzęta, hodowlane i domowe. Jak słyszę moralizowanie Suskiego i innych nawiedzeńców z PiS to mnie skręca. Nigdy już PiS nie ma mojego głosu. Przechodzę do młodych odważnych z Solidarnej Polski. Chwała tym wszystkim zawieszonym że postawili veto tracącemu kontakt z rzeczywistością Jarosławowi Kaczyńskiemu. My chcemy Prawicy prawdziwej, a nie lewactwa pid szyldem PiS, tym bardziej wtedy gdy rozsądek stracił Prezes. Wystawić Polskę na żer lewactwa i założyć embargo na rolnictwo, to spektakularny koniec na moralizowania i kariery J. Kaczyńskiego. Michniki wyją z radości.
Dodane przez prawicowiec, w dniu 18.09.2020 r., godz. 21.41
Jarosław Łukaszenka wzbudził moją złość po wielokroć. Powycinał z PiS polityków, którzy mieli coś do powiedzenia i widzimy takich starych jak Terlecki, Suski, Lipiński, którego zrobiono wiceprezesem NBP, Tchórzewskiego itd, których widok w TV ....ściska, podobni w Wyszkowie, Sobczak i jego stare funfle, co się nie znają i niewiele potrafią. Te liczenie na wiernopoddaństwo w PiS i poparcie bez zająknięcie lewackiej ustawy, bo to konik prezesa miłość do zwierzątek. Dobrze, że prawie 20 posłów PiS wyłamało się z dyscypliny, w tym minister Kowalczyk czy Ardanowski albo Anna Siarkowska z formacji ojca Morawieckiego, inaczej byłoby skandalicznie, Na kogo głosujemy, na podlizuchów i ludzi bez swojego zdania, spełniających zachcianki prezesa bez zmrużenia oka, w innych formacjach jest podobnie. Też ta nowelizacja ustawy dotycząca ochrony zwierząt, bije w rolników, którzy licznie poparli PiS, w czasie kryzysu, zmniejsza ich zyski z chowu zwierząt. Rolnictwo to wolność działalności, nawet komuniści tego nie zabili w chłopach, ograniczenie pracy w rolnictwie itp., tak z dnia na dzień, za nieokreślone rekompensaty i zmianę profilu produkcji w krótkim czasie. Ile to przeznaczyli pieniędzy na rekompensaty dla górników a tu, śmiech na sali. W Francji czy Niemczech to nie do pomyślenia. Inna sprawa to sprawowanie władzy przez kolejne kryzysy polityczne i wycinanie konkurencji na prawicy przez Jarosława i jego starych zaufanych kompanów . Teraz celem jest osłabienie Ziobry i jego posłów, którzy urośli, trochę myślą i ręcznie a boleję, że nie systemowo, reagują na problemy. Jeśli Jarosław chce umocować Morawieckiego, do którego nic nie mam, ale pogrążyć prawicę w bratobójczej wojnie to mojej zgody nie ma. Nie poprę też ekipy Jarosława Łukaszenki w nowych wyborach bo ta kolejna wojenka na prawicy i "piątka dla zwierząt" uchwalona z lewakami, bardzo osłabiła mój zapał.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.09.2020 r., godz. 09.57
PiS to partia Kaczyńskiego i teraz ją zatapia odchodząc powoli na emeryturę. Szkoda tylko, że zatapia polską wieś i produkcję rolną w trakcie kryzysu pandemicznego, w ramach swojej fanaberii lewackiej. Tu jedyna szansa tylko na prezydenta Dudę, że rzuci tą ustawę do TK i utknie to na wiele lat, bo weto tu nie wystarczy. Wstydzę się, że głosowałem za PiS, jednym głupim ruchem to zniszczyli, w ramach swoich rozgrywek partyjnych z Ziobro i jego Solidarną Polska. Nie wiem kto jest bardziej obciachowy i niebezpieczny dla Polaków, Kaczyński czy Korwin Mikke.
Dodane przez Jarek rządzi., w dniu 20.09.2020 r., godz. 14.02
Dożynki prezydenckie a występujący minister rolnictwa Ardanowski zawieszony. Jak tak fajnie poszło z "piątką dla zwierząt" to może jeszcze fajniej będzie z " piątką dla LGBT" w tym TAK dla małżeństw i adopcji dzieci przez pary jednej płci. Opozycja na pewno poprze.
Dodane przez pisior, w dniu 21.09.2020 r., godz. 15.00
Dzięki Zbyszek Ziobro i Solidarna Polska. Jak Kaczyński wyrzuci to będę głosował na waszego przedstawiciela. PiS dostał ode mnie głos i go nie wykorzystał, nie będę marnował drugi raz.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 21.09.2020 r., godz. 18.39
No i usr...a się bida i płacze. Żal tylko Polski i zmarnowanych 5-ciu lat dla jej rozwoju.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl