Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 września 2020 r., imieniny Damiana, Sabiny

Wyjątkowy jubileusz Rybienka Leśnego

(Zam: 08.09.2020 r., godz. 07.59)

Rejsy po rzece tradycyjną drewnianą łodzią, zwiedzanie tratwy „Pielgrzym”, wystawa fotografii, pieszy rajd, bieg „Rybienkowska pętla”, zlot pojazdów zabytkowych, historyczny spacer, koncert to atrakcje zaplanowanego na 18, 19 i 20 września jubileuszu 90-lecia Rybienka Leśnego. Organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic oraz Obie Strony Miasta.

„W 1930 roku Kazimierz Skarżyński, właściciel majątku Rybienko, rozparcelował należący do niego las leżący po drugiej stronie Bugu, z przeznaczeniem na nowe osiedle letniskowe. Aż do wybuchu wojny letnisko rozwijało się znakomicie, do czego przyczyniło się także powstałe w 1934 roku „Stowarzyszenie Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne”, którego tradycje kontynuuje nasze „Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic”. W tym roku mija 90 lat istnienia Rybienka Leśnego, dziś części Wyszkowa. Zapraszamy więc wszystkich do świętowania z nami tej rocznicy!” - piszą organizatorzy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic oraz Obie Strony Miasta przygotowali bogaty i ciekawy program jubileuszu. Tak go opisują:

REJSY PO BUGU TRADYCYJNĄ ŁODZIĄ DREWNIANĄ
18, 19 i 20 września będzie można popływać po Bugu w Wyszkowie, ale nie tylko, tradycyjną drewnianą łodzią rzeczną, tzw, bykiem, pod nazwą „Olęder”. Jest to szeroka na 3 metry i długa na 12 metrów drewniana barka, która dawniej służyła do przewozu towarów po rzekach. Dziś jest to łódź pasażerska, która zabiera na pokład 12 pasażerów w bardzo przyjemnych warunkach – dzięki jej płaskodennej konstrukcji, w trakcie rejsu można się bezpiecznie poruszać po łodzi bez obawy wywrotki.

18 września (piątek) - rejs na trasie Warszawa-Wisła-Kanał Żerański-jez. Zegrzyńskie- Bug-Wyszków. Start o godz. 10.00 z Portu Czerniakowskiego w Warszawie (dojazd we własnym zakresie). Dopłynięcie do Wyszkowa przed zachodem słońca. Koszt 100 zł od osoby. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Symbol rejsu „Warszawa-Wyszków”.

19 września (sobota) rejsy wahadłowe po Bugu w Wyszkowie. Start z plaży na Latoszku. Odbędzie się 8 rejsów na przemian w kierunku zachodnim (w dół rzeki) oraz w kierunku wschodnim (w górę rzeki). Każdy z rejsów potrwa ok. 1h +/- 10 min. Koszt 20 zł od osoby za jeden rejs. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Dla zwiększenia wrażeń rejsy można łączyć, np. zapisać się na dwa sąsiadujące rejsy – jeden w kierunku zachodnim, drugi w kierunku wschodnim.
Rozkład kursów (godziny wypłynięcia łodzi) po Bugu w Okolicy Wyszkowa (symbol resku - liczba oznacza nr pary kursów, „z” oznacza kurs w kierunku zachodnim, „w” oznacza kurs w kierunku wschodnim):
Wyszków 1z - 10:00,
Wyszków 1w - 11:20
Wyszków 2z - 12:30,
Wyszków 2w - 13:50
Wyszków 3z - 15:00,
Wyszków 3w - 16:20
Wyszków 4z - 17:30,
Wyszków 4w - 18:50

20 września (niedziela) rejs na trasie Wyszków-Bug-jez. Zegrzyńskie-Narew- Pułtusk. Start o godz. 10.00 z plaży na Latoszku. Dopłynięcie Pułtuska przed zachodem słońca. (powrót we własnym zakresie.). Koszt 100 zł od osoby. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Symbol rejsu: „Wyszków-Pułtusk”.

Aby zapisać się na rejs należy przesłać na email: zapisy@rybienkolesne.pl imiona i nazwiska uczestników i nr telefonu kontaktowego oraz datę i symbol rejsu. Po otrzymaniu mailem zwrotnym potwierdzenia zapisu wraz z instrukcją płatniczą, należy w ciągu 24h opłacić rejs i przesłać potwierdzenie wpłaty na email. Z tą chwilą rezerwacja rejsu jest dokonana.

ZWIEDZANIE TRATWY „PIELGZRYM”
W sobotę 19 września przy plaży na Latoszku przycumuje tratwa „Pielgrzym”, która będzie dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia. Jeśli stan wody na to pozwoli, niewykluczone, że szczęśliwcy będą mieli także okazję odbyć tratwą krótki rejs.

WYSTAWA FOTOGRAFII „RYBIENKO LEŚNE WCZORAJ I DZIŚ”
Na ogrodzeniach przy głównej ulicy Rybienka Leśnego, al. Wolności, będzie można oglądać plenerową wystawę fotograficznej „Rybienko Leśne wczoraj i dziś”. Ekspozycja będzie prezentować historyczne, przedwojenne zdjęcia Rybienka Leśnego zestawione z analogicznymi ujęciami wykonanymi współcześnie.

WYDARZENIA W RAMACH FESTYNU URODZINOWEGO „NAD STAWAMI” W RYBIENKU LEŚNYM - 19 WRZEŚNIA

RAJD PIESZY „WOKÓŁ RYBIENKA LEŚNEGO”
Miłośników pieszych wędrówek stowarzyszenie zaprasza w sobotę 19 września w godz. 12.00-15.00 na rajd pieszy prowadzący nadbużańskimi ścieżkami, leśnymi ostępami i polami wokół Rybienka Leśnego. Start i meta rajdu będą miały miejsce „nad Stawami” w Rybienku Leśnym (ul. Wołowskiego, koło restauracji Baśniowa). Rajd poprowadzi Jurek Sitek wraz z Leśną Szkołą. Szczegóły wkrótce.

BIEG „RYBIENKOWSKA PĘTLA”
Amatorów biegania stowarzyszenie zaprasza na bieg terenowy w sobotę 19 września w godzinach 12.00-15.00. Start i meta biegu będą miały miejsce „nad Stawami” w Rybienku Leśnym (ul. Wołowskiego, koło restauracji Baśniowa). Imprezę współorganizują WOSiR oraz Klub Biegacza Wyszków. Szczegóły wkrótce.

SPACER HISTORYCZNY ULICAMI RYBIENKA LEŚNEGO
Zainteresowanych odkrywaniem śladów historii organizator zaprasza na spacer historyczny uliczkami Rybienka Leśnego w sobotę, 19 września w godzinach 13.00-15.00. Start i meta spaceru miały miejsce „nad Stawami” w Rybienku Leśnym (ul. Wołowskiego, koło restauracji Baśniowa). Przewodnikiem po Rybienku Leśnym i jego historii będzie Piotr Płochocki, znany wyszkowski regionalista i kopalnia wiedzy o dawnych ludziach, miejscach i zdarzeniach.

ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH
W sobotę 19 września o godz.15.00 główna atrakcja festynu, I Zlot Pojazdów Zabytkowych w Rybienku Leśnym. Miejscem zlotu będzie ul. Wołowskiego, „nad Stawami” w Rybienku Leśnym (koło restauracji Baśniowa). Impreza nawiązuje do tradycji przedwojennego gigantycznego parkingu funkcjonującego w tym miejscu. To tu właśnie docierały eleganckie limuzyny warszawskich letników przyjeżdżających tłumnie w letnie weekendy na modną i elitarną wtedy plażę w Rybienku Leśnym nad Bugiem.
Zgłoszenia pojazdów na zlot należy dokonać mailem na adres zapisy@rybienkolesne.pl z podaniem imienia i nazwiska osoby wystawiającej pojazd i krótkiego opisu pojazdu. Pojazdy muszą być co najmniej 30-letnie.

KONCERT PLENEROWY „OLGA PRUSIK BAND”
O godz. 17.00 w sobotę koncert plenerowy w wykonaniu kameralnego zespołu Olga Prusik Band. Zespół zagra covery znanych piosenek polskich artystów w we własnych niebanalnych aranżacjach.

OGNISKO
Po koncercie ok. godz. 19.00 ognisko.

W trakcie festynu będą czynne stoiska gastronomiczne. Będą także atrakcje dla dzieci takie jak dmuchane zjeżdżalnie i zabawy sprawnościowe.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 08.09.2020 r., godz. 19.39
zwiedzanie tratwy musi być zajefajne
90 lat
Dodane przez Andrzej, w dniu 08.09.2020 r., godz. 22.46
Warto wspomnieć, ze Rybienko Lesne powstalo na bazie modnej wówczas idei Miasta-Ogrodu , w tym wypadku Letniska-Ogrodu. Temu zawdzięcza Rybienko swój obecny atrakcyjny charakter, układ ulic, szerokość, wielkość placy, zadrzewienie itd. Warto ta idee kultywować i rozwijać. I trzeba to przypominać.
Dodane przez Nikolas, w dniu 09.09.2020 r., godz. 08.01
tratwa to' wydarzenie' na miarę tego stowarzyszenia!!!ps. szykuje się nowa ekipa do przejęcia władzy!!!
Dodane przez do Nikolas, w dniu 09.09.2020 r., godz. 11.29
Uważasz, że Grześkiewicz jest gorszy niż Nowos?
Dodane przez Nikolas, w dniu 09.09.2020 r., godz. 13.24
Udesz w stół a nożyce się odezwą,Jednak nie uważam ,który z ich jest lepszy obu znam i ...
Dodane przez Sergiusz, w dniu 09.09.2020 r., godz. 14.41
Dwie nowe partie wchodzą na Wyszkowski rynek - OSM i Stowarzyszenie Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic - tylko co będzie po wyborach??? Jak niestety ludzie nie wybiorą?????
Dodane przez Anonim, w dniu 09.09.2020 r., godz. 14.49
Nie można w tym chorym mieście zrobić czegoś dobrego, żeby ktoś zaraz bezpodstawnie nie był skrytykowany. Tak się boicie, że wasza praca blado wypadnie przy pomysłach społeczników urzędasy?
Dodane przez do Nikolas, w dniu 09.09.2020 r., godz. 15.58
Nie trafiłeś z tymi nożycami. Ja nie znam żadnego z nich. Na temat Grzeskiewicza nie mam żadnej opinii, bo cóż można stwierdzić sporadycznie obserwując go w necie. Zaktywizował się ostatnio, komentuje trochę na fb. Mieli niedawno te spotkanie o rzece oglądałem jedynie. Wydaje mi się dość drętwy i bardzo ambitny. Jak otrzyma poparcie lokalnego kleru (bo gorliwy katolik), to kto wie....
Do Anonim
Dodane przez Sergiusz, w dniu 09.09.2020 r., godz. 16.00
Można i to bardzo cieszy. Świetna inicjatywa - tylko oni sami krytykują ale prawda jest taka, że nikt społecznie bezinteresownie nie pracuje. Wspomni Pan/Pani te słowa po wyborach lub przed. Ale jak najbardziej inicjatywa na plus, niech się dzieje jak najwięcej. Życzę dużo uśmiechu i dużo pozytywnej energii dla OSM i SPRLiO - trzymam kciuki za kolejne inicjatywy.
Dodane przez Rodzic, w dniu 09.09.2020 r., godz. 16.33
A Nowosielski to już wysłał swoich urzędników na kurs ortografii czy dalej jego ulubienica od promocji będzie dziękować Gromadzie ZuHowej na dyplomie za występ?
Dodane przez tutejszy, w dniu 09.09.2020 r., godz. 16.55
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że OSM i SPRLiO organizują ekipę na wybory. Zapewne nie oni jedni. Ale to dobrze, na tym polega demokracja. Ciekawe czy w tej ukladance wezmą bracia Turek którzy niedawno odeszli z PSL?
Dodane przez Anonim, w dniu 09.09.2020 r., godz. 17.14
OSM to skrót od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej? a SPRLiO to Stary PRL i Odnowiony?
Miasto- Ogród
Dodane przez Moherstary, w dniu 09.09.2020 r., godz. 22.07
Prawdą jest ,że zamysł Skarżyńskiego opierał się na idei urbanistycznej miasta ogrodu- ten sam styl został zrealizowany w innych podwarszawskich miejscowościach jak Zalesie Górne czy Podkowa Leśna.Dzisiaj z tego niewiele pozostaje w Rybienku Leśnym.Starodrzew tworzący mikroklimat tego miejsca jest wycinany bez opamiętania przez każdego nowego inwestora .Plan zagospodarowania przestrzennego dla Rybienka Leśnego jest fikcją - zarówno projektanci jak i nowi właściciele domów ignorują podstawowe jego zapisy.Nowa zabudowa to są jakieś koszmary architektoniczne kompletnie ignorujące plan zagospodarowania.Inny problem to podziały działek na co raz mniejsze powierzchnie.Spadkobiercy Skarżyńskiego dokonali podziału lasu na działki o powierzchni około 2400 m2 czy tez 1500 m2 zgodnie z ustawą o lasach.Nowi właściciele działek dokonują nowego wydzielenia - ktoś kupił kiedyś działkę o pow 2400 m2 to dzisiaj przy pomocy urzędników magistratu ma dwie po 1200 m2 mimo, że według planu zagospodarowania minimalna powierzchnia wydzielanej działki budowlanej to 2000 m2,. Są też takie przypadki ,że z działki o powierzchni 1600 m2 zostały wydzielone dwie po osiemset metrów.Mniejsze działki to gęstsza zabudowa , a tym samym więcej wyciętych drzew. Tym sposobem z przedwojennej idei miasta- ogrodu nie zostaje nic, a Rybienko staje się coraz bardziej mniej Leśne.To są tematy czym powinni się zająć miejscowi " aktywiści" a nie lansem opartym na organizowaniem festynów, spływów, ognisk i popijaniem piwa.Apel do "aktywu" stowarzyszenia - zajmijcie się programem ratowania Rybienka Leśnego przed kompletną degradacją będącą "dziełem" miejscowych urzędników i nowych mieszkańców , a nie pseudo imprezami rodem z PRLu.
Do anonima godz17.14
Dodane przez Moherstary, w dniu 09.09.2020 r., godz. 23.22
SPRLiO to Stary PRL i Odnowiony?Pięknie i bardzo celnie .Lepiej tego nie można wytłumaczyć.
Dodane przez do Mohera, w dniu 10.09.2020 r., godz. 07.00
Jedno nie wyklucza drugiego, można inicjować rekreację i wykorzystywać położenie nad Bugiem jak również dbać o planowanie. Inicjatywa pozytywna bo jest dla wszystkich, niepolityczna i ideologia nie ma tu miejsca. Dobrze, że są aktywne różne środowiska bo życie w Wyszkowie byłoby nie do zniesienia. Mieszanka nowosielskiego cwaniactwa i pisowskiego prymitywizmu, władza aparatczyków partyjnych i samorządowych, dołuje nasze miasto. Entuzjazm wizyty przedstawicielki Białorusi w Polsce powoduje, że kręci się łezka w oku i jest energią dla wyszkowian, żeby obalić ten chory stan w Wyszkowie.
Rybienko 90 lat
Dodane przez SamochodNowy, w dniu 13.09.2020 r., godz. 14.56
Wtedy, tamte samochody były to nowe limuzyny. Moze i teraz warto zaprosić NOWE LIMUZYNY w wieku np. poniżej 5 lat. Bedzie STARE I NOWE, jak zdjecia budynków??? MOZE WARTO PRZYPOMNIEC ZLOT HARCEREK W RYBIENKU W 1928 Jamboree Zaprosić harcerzy do obsługi ogniska, wystawić choć jeden współczesny namiot harcerski i stare zdjecia z Prezydentem Moscickim???
Jakie jest Rybienko obecnie
Dodane przez Zuza, w dniu 16.09.2020 r., godz. 16.13
Jest urocze, pełne sosen o festyn okazja do odwiedzenia. Malk9ntenci szczególnie proszeni o obecność

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl