Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 maja 2024 r., imieniny Dominika, Pankracego



Musimy dbać o naszą wspólnotę

(Zam: 30.08.2020 r., godz. 19.42)

Przedstawiciele wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego 30 sierpnia uczcili zakończenie żniw. Uroczystość, z powodu epidemii, miała skromny charakter.

Co roku rolnicy hucznie świętowali podczas zabaw dożynkowych organizowanych przez samorządy. Odbywały się koncerty, konkursy, liczne spotkania przy stoiskach itp. W tym roku wiele imprez odwołano - także dożynki powiatowe, które były planowane w Zabrodziu. Włodarze gmin i powiatu zdecydowali się na symboliczną uroczystość, która pierwotnie miała się odbyć na Skwerze Jana Pawła II. Z powodu deszczowej i chłodnej pogody przeniesiono ją do Sanktuarium św. Idziego. Mszy przewodniczył ks. Zdzisław Golan. Uczestniczyli w niej samorządowcy, przedstawiciele gmin, organizacji, rolnicy. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Darmanista z Brańszczyka. Funkcję starostów dożynek pełnili mieszkańcy Nowych Wypych Anna Kowalska i Ireneusz Król. Funkcję starosty bartnego - Jacek Gajewski. Przekazali oni chleb i miód na ręce starosty Jerzego Żukowskiego, a ten symbolicznie podzielił się nim z przedstawicielami władz poszczególnych gmin.
- Dzięki wam, ludziom wsi, rolnikom udało się przetrwać zagrożenie, zminimalizować gospodarcze konsekwencje kryzysu determinowanego koronawirusem - stwierdził Jerzy Żukowski.
W swoim przemówieniu odwołał się do istoty wsi jako kolebki tradycji i wartości rodzinnych, w której poczucie wspólnoty było zawsze silne.
- Mimo kolejnych przeciwności, suszy, zachorowań musimy dbać o naszą wspólnotę - tę dużą, ojczyznę i tę małą, powiat, gminę, rodzinną miejscowość - zaznaczył. - Życzę, byście już za rok spotkali się na dożynkach w zawsze gościnnej gminie Zabrodzie, gdzie wspólnie, wolni od trosk, pełni nadziei, radości razem będziemy mogli cieszyć się z udanych żniw.
W imieniu gmin głos zabrał wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.
- Zdecydowaliśmy o organizacji pierwszych w historii symbolicznych dożynek chcąc podziękować rolnikom za pracę, która, tak jak od wieków, nie była symboliczna, ale ciężka i obarczona zagrożeniami pogodowymi i gospodarczymi - stwierdził. - Obecne czasy są trudne nie tylko z powodu pandemii. Wszyscy powinniśmy bardziej starać się wzmocnić poczucie wspólnoty. Kiedy rozmawiam z rolnikami często mówią z nostalgią o czasach, kiedy wiele prac na wsi wykonywano razem. Ciężko pracowano, ale na koniec dnia dzięki temu, że odbywało się to w grupie, zmęczenie było mniejsze, a satysfakcja z rezultatów większa. Chciałbym, abyśmy korzystali z doświadczeń przodków i uczyli młodsze pokolenia szacunku do pracy rolników i do chleba, który jest symbolem tej pracy.
Po podczas uroczystości z krótkim występem gościł działający na co dzień w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z kapelą grającą pod kierunkiem Stanisława Kadłubowskiego.
J.P.








































Komentarze

Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 31.08.2020 r., godz. 18.08
Jak czują się mieszkańcy gminy Brańszczyk, rolnicy, których reprezentuje na dożynkach kobieta z Zabrodzia? Czy nie zasługujecie ludzie na swoich przedstawicieli?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta