Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2021 r., imieniny Bogusława, Bogumiły

Apel o uczciwe wybory
Komitet Masz Wybór skierował go do członków komisji wyborczych, mężów zaufania i wyborców

(Zam: 05.11.2014 r., godz. 23.04)
Kandydat na burmistrza Marek Głowacki przedstawił treść apelu podczas konferencji prasowej, którą zorganizował 5 listopada w miejskiej bibliotece. Powołał się na raport prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego. Według niego, w okręgu siedlecko-ostrołęckim doszło do największej liczby nieprawidłowości podczas przeprowadzania wyborów, bowiem odsetek nieważnych głosów był w tym regionie bardzo wysoki, sięgający 19 proc., podczas gdy w innych rejonach kraju było to ok. 2-3 proc.
- Jako komitet podejmujemy apel do wszystkich członków komisji wyborczych, mężów zaufania i wyborców o włączenie się do akcji „Uczciwe wybory” – oświadczył Marek Głowacki. – Proponujemy kilka zasad, które w naszej ocenie powinny znacznie ograniczyć problemy związane z fałszowaniem wyborów. Dotyczą one w znacznej mierze „produkcji” głosów nieważnych przez dostawienie krzyżyka, podarcie karty konkurencyjnego komitetu – powiedział. – Będziemy w kontakcie z innymi komitetami wyborczymi, będziemy chcieli wspólnie zapobiec tym problemom. Chcemy też monitorować wybory i sami podejmować działania, które uniemożliwią te negatywne zjawiska.
Marek Głowacki poświęcił również swoją konferencję kwestiom dotyczącym zarządzania miastem. Więcej szczegółów na ten temat opublikujemy w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”.
W najbliższą sobotę 8 listopada w miejskiej bibliotece komitet Masz Wybór organizuje konferencję poświęconą energii geotermalnej „Czy w Wyszkowie uda się geotermia?”. Gościem spotkania będzie inżynier, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych, autor licznych prac z zakresu geotermii i materiałoznawstwa, główny autor jedenastu patentów prof. Ryszard Henryk Kozłowski. Początek konferencji o godz. 16.00.
J.P.
***

Apel komitetu Masz Wybór
„Jak wskazują raporty i analizy, m.in. prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego, w ubiegłych wyborach samorządowych doszło do poważnych nieprawidłowości.
W 2010 r. do sejmiku województwa na Mazowszu odnotowano najwyższy odsetek głosów nieważnych, wyniósł on aż 14,03%. W ok. 90% przypadków przyczyną nieważności głosów było postawienie krzyżyków na dwóch kandydatów.
Liczba głosów nieważnych była zdecydowanie większa na Mazowszu niż w innych województwach Polski. Odsetek głosów nieważnych poza Warszawą był bardzo wysoki: w okręgu około warszawskim 15,88% , radomskim 17,08%, płockim 19%, siedlecko-ostrołęckim 19,06% (to właśnie nasz region!!!). Te liczby są bardzo niepokojące.
Dlatego KWW „Masz Wybór” apeluje do wszystkich członków komisji wyborczych i mężów zaufania oraz wyborców o włączenie się do akcji UCZCIWE WYBORY.
Proponujemy kilka zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka fałszowania wyborów:
- urna wyborcza musi być umieszczona przez cały czas w miejscu widocznym dla wszystkich członków komisji,
- wszyscy członkowie komisji muszą odłożyć długopisy przed rozpoczęciem liczenia kart do głosowania, liczenia podpisów w spisach wyborczych oraz przed otwarciem urny wyborczej; w razie potrzeby wolno używać wyłącznie ołówków,
- po zamknięciu lokalu wyborczego należy zestawić stoły w jeden duży na środku sali, by wszyscy członkowie komisji siedzieli twarzami do siebie – na tak przygotowanym stole powinno odbywać się przeglądanie kart, dzielenie na ważne i nieważne oraz wszystkie inne czynności związane zliczeniem głosów i określaniem wyników wyborów;
- wszelkie zdarzenia, zarówno w lokalu wyborczym jak i poza nim, które mogą świadczyć o niezgodnym z prawem przebiegu wyborów, należy dokumentować.
KWW „Nasz Wybór” będzie monitorował te wybory i zaprasza do współpracy wszystkie komitety, które podzielają nasze obawy o prawidłowy przebieg wyborów.”

Komentarze

Dodane przez Srebrne volvo na pekinie, w dniu 06.11.2014 r., godz. 08.27
Należy także zwrócić uwagę na wynoszenie pustych kart poza lokal wyborczy. Działa to tak, że mieszkanieć np. Pekinu odbiera kartę do głosowania i zamiast do kabiny wychodzi z nią poza lokal. Tam czeka już na niego delikwent, który w zamian za nią oferuje mu tanie wino dostarczone na Pekin srebrnym volvo.
Dodane przez ola, w dniu 06.11.2014 r., godz. 09.25
nie wyobrażam sobie takiego tekstu w prasie np. norweskiej - zgroza!!! no, ale kraje skandynawskie są protestanckie...
Dodane przez chińczyk pekińczyk, w dniu 06.11.2014 r., godz. 10.10
Na Pekinie byłem wino z volvo piłem. A czy ten pan uczciwie kryształowy przypadkiem nie kandyduje z ramienia PO?
Dodane przez wyborca, w dniu 06.11.2014 r., godz. 10.12
Byli posłowie PO mówili, że Polska to dziki kraj. Lepiej dmuchać na zimne.Skoro komitety Nowosielaka wystosowywały różne apele o elegancję w wyborach to ten apel o uczciwe wybory jest sensowny. Jeśli w naszych okręgach prawie jedna piąta głosów była nieważna to coś jest nie tak.
Pamiętamy!
Dodane przez Pamiętamy, w dniu 06.11.2014 r., godz. 10.41
Miło się znaleźć w takim gronie, gdzie zapanowała zgoda, gdzie tak wiele rzeczy nas łączy. Z Grzegorzem Nowosielskim rozmawialiśmy o programie, znaleźliśmy tam wiele punktów wspólnych, między innymi w moim haśle wyborczym, które brzmiało: "Zróbmy porządek”. Zrobiliśmy w nim pewną modyfikację i uznaliśmy, że "Razem zrobimy porządek” - stwierdził Marek Głowacki
Człowiek z zasadami
Dodane przez O tym też pamiętamy, w dniu 06.11.2014 r., godz. 18.30
OŚWIADCZENIE MARKA GŁOWACKIEGO Dnia 10.03.2009 odbyło się z mojej inicjatywy spotkanie radnych koalicji gminnej oraz burmistrza i jego zastępców z udziałem przedstawicieli partii politycznych współtworzących koalicję - przewodniczącego Platformy Obywatelskiej pana Janusza Jastrzębskiego oraz członka zarządu powiatowego Prawa i Sprawiedliwości pana Jerzego Żukowskiego. Po dyskusji dotyczącej trzech tematów: sprawy ukształtowania centrum Wyszkowa, zagospodarowania nabrzeża Bugu i udziału Wyszkowa w Euro 2012 oświadczyłem, że rezygnuję z udziału w koalicji i następnego dnia złożyłem rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej Wyszkowa. Funkcję tę będę jednak pełnił do czasu wyboru następnego przewodniczącego, co prawdopodobnie odbędzie się na następnej sesji Rady Miejskiej. Od ponad roku bezskutecznie domagam się realizacji niektórych punktów „Planu na kadencję” uzgodnionego w naszej gminnej koalicji przez 13 radnych (Józefa Biernackiego, Grzegorza Wyszyńskiego, Zygmunta Końskiego, Mieczysława Karpińskiego, Wojciecha Łysika, Karola Pękula, Adama Mickiewicza, Andrzeja Pokraśniewicza, Marka Kamińskiego, Wojciecha Pakiełę, Stanisława Nasiadko, Wojciecha Kluczyńskiego, Marka Głowackiego) i trójkę burmistrzów (Grzegorza Nowosielskiego, Teresę Trzaskę i Piotra Adlera). Burmistrzowie uzgadniali konkretne punkty tego planu z kadrą zarządzającą Urzędu Miejskiego. Radni należący do klubów partyjnych konsultowali go z zarządami PiS i PO. Plan został zaprezentowany publicznie na konferencji prasowej latem 2007. Przyczyną mojej rezygnacji jest nierealizowanie przez burmistrza Nowosielskiego działań uzgodnionych w koalicji. Uważam, że praca Urzędu Miejskiego jest źle zorganizowana, a działania burmistrza nieskuteczne w kilku ważnych obszarach: 1. Czystość i wygląd miasta i gminy Wyszków. Gmina jest zaśmiecona, w mieście brak jest koszy na śmieci. Wielokrotnie problem był poruszany na spotkaniach radnych koalicyjnych z burmistrzami, na sesjach Rady Miejskiej, a także w prasie. Po kolejnej burzy na spotkaniu koalicyjnym burmistrz Nowosielski oświadczył, że powołuje zespół do wypracowania rozwiązań w tym obszarze. Zespół pracuje już pół roku. Czas płynie, gmina jest nadal zaśmiecona, nadal brak koszy na śmieci. 2. Stworzenie centrum Wyszkowa z ratuszem miało być priorytetowym celem koalicji. Działania w tym zakresie są natomiast bardzo powolne i duża część spraw z tym związanych nie jest do dziś załatwiona. Nie opracowano 2-3 koncepcji ratusza i rynku miejskiego, do dziś nie przeniesiono tzw. rubelplacu. 3. Zagospodarowanie nabrzeża Bugu od kościoła św. Idziego do pałacu Skarżyńskich. Padają obietnice działań. Zrobiono jedynie przystań i to z rocznym poślizgiem. Nie ma nawet planu działań, nie mówiąc już o projekcie. 4. Promocja Wyszkowa nie istnieje. Jest jedynie promocja burmistrza w Wyszkowie. A to nie to samo.
do P. Głowackiego
Dodane przez handlujący, w dniu 06.11.2014 r., godz. 20.56
Uczciwość to cecha wrodzona a panu na targowisku tego zabrakło. Przypomieć...............
Dodane przez Anonim, w dniu 06.11.2014 r., godz. 21.15
Sąd Śądem a Uczciwośc po naszej stronie czyli masz wybór do P. Głowackiego
przewodniczącego Platformy Obywatelskiej pana Janusza Jastrzębskiego
Dodane przez Hołota, w dniu 06.11.2014 r., godz. 22.01
Wszyscy już zapomnieli o twórcy wyszkowskiej PO Januszu Jastrzębskim. POdobno Adam Mróz wygryzł go z tej funkcji kiedy on ciężko zachorował, a kiedy umarł nie POjawił się nawet na jego POgrzebie. POkazał straznik klasę... Pokazał
Dodane przez H., w dniu 06.11.2014 r., godz. 22.06
Ten handlujący, to chłop z Tulewa??? Przypomnieć ci chłopie jak nie wiedziałeś jak się nazywasz?... Wstyd na całą wieś!
Dodane przez wyborca1, w dniu 07.11.2014 r., godz. 08.45
Dobry apel Głowackiego. Na 140 kandydatów tylko 21 zostanie radnymi miejskimi, na ok 200 kandydatów do powiatu w gminie Wyszków zostanie tylko 10 radnych powiatowych. Niech wygrają dobrzy kandydaci, który coś dla naszej gminy i powiatu zrobią a nie banda cwaniaków, którzy upijają a następnie podwożą takich do lokalu wyborczego, żeby głosowali na nich albo jeszcze na kandydatów na burmistrza. Też ludzie powinni w komisjach patrzeć czy ich kolega cwaniak nie dostawia dodatkowego krzyżyka.
Dodane przez obserwator, w dniu 07.11.2014 r., godz. 13.03
A co się czepiacie Głowackiego. Nie słyszałem o aferach lub przekrętach z jego udziałem.
nie ma to jak osęka... na ryby...
Dodane przez Czytacz wyszkowski, w dniu 07.11.2014 r., godz. 14.45
Głowa, co oprócz odwołania Nowosa chcesz zrobić dla Wyszkowa? Nic nie proponujesz? Bo Bociek to chociaż mówi, że nic nie widzi. Park chce wyciąć i zabudować budynkiem na kształt sejmu przy Wiejskiej i port będzie budował. To nic, że w Bugu wody do pół łydki ale Wyszków rząda dostępu do morza! Kiedyś chociaż chciałeś zaanektować plebanię... Co do bałaganu architektonicznego to masz trochę racji, ale bajzel z reklamami na elewacjach i reklamami wolnostojącymi powinien załatwić Twój kolo z komitetu Waldemar "Brodaty".
idący PO śladach oPOn
Dodane przez detektyw, w dniu 07.11.2014 r., godz. 14.55
srebrne volvo? Zaraz, zaraz, czy ja się dobrze domyślam?
POgnać tę ekipę
Dodane przez Kibic, w dniu 07.11.2014 r., godz. 14.59
Tak cały pekin i komunały już zacierają ręce... Będzie bibka, bedzie zabawa, bedzie się działo...
nomalnie niewyróbka
Dodane przez do czytacza wyszkowskiego, w dniu 07.11.2014 r., godz. 15.29
Ale POjechałeś grypsem, stary. Siedziałeś POd przetakiem, POd opałką, czy w dole PO kartoflach? No, weż się przypucuj, kolo!
mały przykład wyborczy
Dodane przez Anonim, w dniu 07.11.2014 r., godz. 20.16
Około 20 lat temu moja siostra była członkiem jednej z wiejskiej komisji wyborczej w gminie Długosiodło.Komisja liczyła 10 osób - 5 na rano i 5 po południu. Jakie było jej zdziwienie kiedy przyjeżdzając na 2 zmianę na godz 13.00 przewodniczący komisji kazał jej podpisać protokół wyborczy. Póżniej okazało się że tylko dwie z pięciu osób na pierwszej zmianie nie było pod wpływem alkoholu , na drugiej zmianie z pięciu osób w komisji było tylko trzy. Po zakończeniu wyborów głosy liczyło tylko dwoje z 10 osób komisji. Przewodniczący i siedmioro członków komisji nie liczyło głosów bo nie widzieli już nic na oczy. Takie to były czasy ...
Dodane przez Mąż zaufania (bardzo drobiazgowy), w dniu 07.11.2014 r., godz. 23.34
Jako mąż zaufania jednej z komisji oświadczyłem, że zabieram ze sobą alkomat. Wszystkim podejrzanym, którzy nie podstosują się do dobrowolnej kontroli będę zmuszony zafundować tę przyjemność za sprawa zgłoszenia do odpowiednich organów. Jako były członek jednej z komisji wiem o wielu nieprawidłowościach. Strzeżcie się kanalie, bo ze mną nie ma juz żartów!
Dodane przez ola, w dniu 09.11.2014 r., godz. 08.57
nie pójdę na wybory - nie popieram rozkradania bezkarnie państwowych pieniędzy!
do ola
Dodane przez ela, w dniu 09.11.2014 r., godz. 10.46
To nie chodź na wybory, a nawet nie pisz o swoim poparciu, czy nie. Ja pójdę i wszystkich namawiam, inaczej nic się tu nie zmieni.
Dodane przez ola, w dniu 09.11.2014 r., godz. 12.07
do ela - to idź, a nawet nie pisz o tym, czy pójdziesz czy nie; jak się podoba, i namawiaj innych lub nie - jak Ci się podoba taki dyktat? zapomiałaś, że już od jakiegoś czasu mamy demokrację i każdy ma swój wybór
Dodane przez wyborca, w dniu 09.11.2014 r., godz. 13.54
Ela ma racje, trzeba pójść na wybory i odwołać tą ekipę. Powodów jest wiele. 12 lat obecnemu burmistrzowi Nowosielskiego starczy. Pamiętamy jak opłaty na śmieci zmniejszył dopiero pod groźbą referendum za odwołaniem go ze stołka. Wcześniej mówił że nie może zmniejszyć ale jednak pod wpływem referendum zmniejszył z 10.46 zł na 8 złotych czyli można było i to o jedną piątą. Od 2013 roku chce zamiast stadionu przy Kościuszki postawić bloki mieszkalne a stadion przenieść. Kiedy to zrobi, powiedział w jednym z wywiadów, że po wygranych wyborach. Co z targowicą, czy będzie budował centrum sportowe przy Pułtuskiej za kilkadziesiąt miliomów złotych czym spowoduje spowolnienie gospodarcze w Wyszkowie, czy nadal będzie budować się w Wyszkowie brzydko i bez parkingów, czy nadal w centrum będzie rosła trawa. czy nadal często będą awarie wodociągów. Dużo tu pytań i obaw o przyszłość. Ta władza się zgrała i trzeba ją odwołać w demokratyczny sposób.
Dodane przez nn, w dniu 09.11.2014 r., godz. 21.21
problemem nie jest odwołanie tej ekipy, tylko wybranie niezawodnej, są takie osoby wśród kandydatów? im bliżej wyborów tym ciekawsze niusy nt. kandydatów
Dodane przez młody, w dniu 09.11.2014 r., godz. 23.02
Nowosielski i jego ekipa tak mówi o wyszkowianach jako wyborcach, że jedna szósta wyborców oddała głosy nieważne: ".... Podnoszący przez komitet Marka Głowackiego argument dużej ilości głosów nieważnych Grzegorz Nowosielski skomentował jasno: to nie wynik nieuczciwości członków komisji wyborczych, tylko brak wystarczającej wiedzy niektórych obywateli, jak głosować, bo to jedne z najtrudniejszych wyborów, gdy oddajemy aż cztery głosy......" Nie wiem czy najtrudniejsze ale to kolejny powód, aby dać obecnemu burmistrzowi czerwoną kartkę i niech spada.
Dodane przez >>>, w dniu 10.11.2014 r., godz. 15.44
Na temat nieważnych głosów w województwie mazowieckim, szczególnie w wyborach do sejmiku jakieś 2 tygodnie temu pisała Gazeta wyborcza powołując się na tego samego naukowca.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 11.11.2014 r., godz. 20.05
Z jednej strony mamy jednoznaczne informacje wynikajace z analizy wyników wyborczych z poprzednich wyborów - było coś dziwnego w tych wynikach. Skoro po granicy województwa mazowieckiego i podlaskiego były tak potężne różnice w ilosci głosów niewaznych to znaczy, że działy się jakieś machloje. W naszym okręgu siedlecko-ostrołęckim mielismy szczególnie krytyczną sytuację. Ale "nasza"władza nie widzi problemu. Co to znaczy ?
Dodane przez Mieszkaniec/wyborca, w dniu 11.11.2014 r., godz. 20.35
Znaczy to, że obsadzenie komisji przez urzędników od Nowosielskiego, może mieć ukryty cel. Trzeba patrzeć się wszystkim na ręce, a nawet najmniejsze nieprawidłowości zgłaszać do prokuratury.
Dodane przez nn, w dniu 13.11.2014 r., godz. 18.58
jak można apelować o uczciwe wybory, jak nawet są przekłamania lub niepełne informacje w autoprezentacji podawanej przez samych kandydatów
oddano głosy nieważne ale zwycięzył PSL
Dodane przez fifi, w dniu 13.11.2014 r., godz. 19.21
Znamienne, że na Mazowszu, tam gdzie oddano tak dużo głosów nieważnych zwycięzył PSL!
Dodane przez izka, w dniu 13.11.2014 r., godz. 20.08
drodzy kandydaci, proszę nie kłamcie tak w żywe oczy, Wyszków to za małe miasto, aby mieszkańcy Was nie znali

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl