Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 grudnia 2020 r., imieniny Franciszka, Ksawerego

Ich poświęcenie jest fundamentem dzisiejszej Polski

(Zam: 01.08.2020 r., godz. 19.54)

Odpalone race, ryk motocykli, powiewające flagi, licznie zgromadzeni wyszkowianie - tak 1 sierpnia o godz. 17.00 wyglądało centrum miasta.

Hołd powstańcom warszawskim jak co roku oddano u zbiegu ul. Pułtuskiej i Sowińskiego, przy znajdujących się tam pomnikach. Jak co roku przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, partii politycznych, mieszkańcy, kibice, harcerze. Członkowie klubu Free Horses Wyszków na rondzie rykiem silników upamiętnili godzinę W. Licznie zgromadzeni wyszkowianie podnieśli flagi, organizacje pochyliły sztandary, kibice odpalili race. Odegrano hymn państwowy.
- Przy ocenach, nawet surowych, powstania, nie zapominajmy o prawdzie tamtego czasu. Warto pamiętać o ofierze krwi, którą złożyły masowo setki tysięcy warszawiaków - zabrał głos poseł Maciej Górski.
- W Powstaniu Warszawskim do okupanta strzelali najlepsi synowie polskiej ziemi, w imię honoru, godności. W walce o wolność swojej ojczyzny nie wahali się oddać najcenniejszego - własnego życia. Walczyli nie tylko o Warszawę, ale też o Polskę, cały świat, w którym prawo do życia i godność drugiego człowieka jest prawem najwyższym - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Budujemy każdego dnia na fundamencie, który dostaliśmy od powstańców - mądrą, dzielną i wspólną Polskę. Aby żadna kropelka ich przelanej krwi nie poszła na marne.
- Każde powstanie ma swoich bohaterów, to ich czyn jest esencją patriotyzmu. Ich poświęcenie jest fundamentem dzisiejszej Polski - zaznaczył starosta Jerzy Żukowski. - Myśląc o powstaniu warszawskim widzę młodych, bohaterskich ludzi stawiających opór wrogom na szańcach i barykadach. Bohaterów, których i dziś bardzo potrzebujemy. Takim bohaterem był zmarły przed paroma dniami, oddany Polsce i kochający ją kpt. Marian Czajkowski ps. Dym. Wolna Polska, która powstała po 1989 r. jest dziełem takich właśnie bohaterów - i powstańców warszawskich, i żołnierzy niezłomnych, i kolejnych pokoleń ludzi, którzy nie wstydzą się kochać swojej ojczyny - dodał.
Delegacje, mieszkańcy złożyli wieńce, kwiaty i znicze pod pomnikiem Gloria Victis.
Dalsza część uroczystość odbyła się na placu Miejskim. Tam przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, którą dyrygował Franciszek Józef Bieganowski, zaśpiewano patriotyczne pieśni m.in. „Hymn Szarych Szeregów”, „Warszawiankę”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Marsz Żoliborza”.
J.P.
Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 03.08.2020 r., godz. 11.59
Brawo burmistrz, pana mina patrzącego na Sobczaka mówi wiele. Tak trzymać ;)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl