Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 sierpnia 2020 r., imieniny Alfreda, Euzebiusza

Poparli pomysł uczczenia Bitwy Warszawskiej

(Zam: 31.07.2020 r., godz. 11.41)

  • zdjęcie archiwalne
Radni miejscy jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez nadanie drodze ekspresowej S8 nazwy "aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920".

Podczas sesji Rady Miejskiej 30 lipca sekretarz gminy Anna Gołębiewska poinformowała, że inicjatorem pomysłu uczenia w ten sposób 100-lecia bitwy jest burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
- Prosi on samorządy, przez które przebiega trasa S8, by podjęły stanowisko w zakresie nadania tej drodze nazwy związanej z jubileuszem Bitwy Warszawskiej - poinformowała.
Burmistrz Krzysztof Chaciński w piśmie do wyszkowskiego samorządu podkreśla, że inicjatywa upamiętnienia nie ogranicza się do nadania nazwy drodze ekspresowej. „Ściany jej wiaduktów przecinających drogi lokalne wydają się idealną przestrzenią dla coraz popularniejszej w Polsce sztuki ulicznej. To doskonałe miejsca dla stworzenia murali, które upamiętnią poszczególnych Bohaterów Bitwy Warszawskiej przybliżając ich sylwetki lokalnej społeczności.” - podkreślił.
Z kolei w uzasadnieniu uchwały wyszkowskiej Rady Miejskiej czytamy „Gmina Wyszków jest szczególnie związana z historią wygranej bitwy, która zapisała się w historii Polski jako „Cud nad Wisłą”.
Pierwsze oddziały dywizji sowieckich strzelców wkroczyły do Wyszkowa 11 sierpnia 1920 roku. Armia Czerwona utworzyła w Wyszkowie komitety wojskowo-rewolucyjne, milicję i rozpoczęła aresztowania. Bolszewicy rekwirowali plony rolne, konie, grabili sklepy i majątki. Po informacji o kontrofensywie Grupy Uderzeniowej Józefa Piłsudskiego i klęsce wojsk sowieckich pod Warszawą, 17 sierpnia w Wyszkowie rozpoczęła działalność czerezwyczajka – brutalna sowiecka policja. Z jej rozkazu na lewym brzegu Bugu w barbarzyński sposób zamordowano ppor. Antoniego Wołowskiego, żołnierzy i ludność cywilną. W następnych dniach kpt. Mikołaj Bołtuć z wojsk polskich postanowił toczyć walki o Wyszków. Z polskimi żołnierzami współdziałali mieszkańcy Wyszkowa, którzy rozbrajali bolszewików. Zdobycie Wyszkowa miało duże znaczenie operacyjne i przyspieszyło odwrót sowieckiej armii. Mimo dużych strat, 19 sierpnia polskie natarcie wzdłuż szosy Wyszków – Białystok zakończyło się sukcesem.
W Wyszkowie znajduje się najsłynniejsza plebania w Polsce. To w niej 15 sierpnia 1920 roku zatrzymali się członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Z kolei po wyparciu oddziałów wroga, 20 sierpnia 1920 roku na plebanii ks. Wiktor Mieczkowski gościł generała Józefa Hallera wraz z korespondentami wojennymi, wśród których był Stefan Żeromski. Wrażenia ze swojego pobytu zawarł w opowiadaniu „Na probostwie w Wyszkowie”.
Rada Miejska w Wyszkowie ma zwrócić się do zarządcy drogi – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - z prośbą o wydanie pozytywnej opinii w sprawie nadania nazwy drodze ekspresowej S8 na terenie gminy Wyszków.
Wcześniej podobną uchwałę podjęła m.in. gmina Brańszczyk.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Agnieszka, w dniu 31.07.2020 r., godz. 20.13
Ale Prezydet pamiątkowej tablicy nie przyznał?
Dodane przez anonim, w dniu 31.07.2020 r., godz. 20.15
Rychło w czas się obudzili. Nowos i jego dwór przespali tak ważną dla Wyszkowa 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wstyd ogromny.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl