Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 sierpnia 2020 r., imieniny Marii, Magdaleny

Gmina zwolni z podatku

(Zam: 08.07.2020 r., godz. 11.38)

Radni z gminy Rząśnik jednogłośnie przyjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa pogorszyła się w związku z epidemią. Skorzystać będą mogły wybrane kategorie firm, które zostały wskazane w uchwale.

Zwolnienie z podatku dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, usługami hotelarskimi i obiektami zakwaterowania, obiektami noclegowymi, turystycznymi, obiektami krótkotrwałego zakwaterowania, restauracjami i innymi stałymi placówkami gastronomicznymi, sprzedażą detaliczną wyrobów tekstylnych w wyspecjalizowanych sklepach, prowadzeniem transportu lądowego pasażerskiego, konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych.
Zwolnienie obejmie, w zależności od sposobu uiszczania podatku, sierpień, wrzesień, październik lub trzecią ratę. Chcący z niego skorzystać będą musieli złożyć wniosek w Urzędzie Gminy.
- Wpływają podania od przedsiębiorców, nie możemy pozostać na nie obojętni. Pewne ich grupy utraciły dochody - tłumaczył wójt Paweł Kołodziejski podczas sesji Rady Gminy 8 lipca. - Zwolnienie z podatku z nieruchomości ma być refundowane przez Skarb Państwa, chociaż nie wiadomo jeszcze w jakiej formie i kiedy.
Pytania i wątpliwości co do projektu uchwały zgłaszała Marzena Wielgolewska tłumacząc, że nie był on omawiany z powodu braku posiedzenia komisji.
Odpowiadał m.in. nowo zatrudniony na stanowisku audytora Zdzisław Bocian.
- W gminie jest kilku przedsiębiorców, którzy musieli zaprzestać prowadzenia działalności w związku z wirusem. Uchwała ich właśnie dotyczy. Rozwiązanie, które tu stosujemy wynika z tarczy antykryzysowej - stwierdził. - Każdy z mieszkańców, rolników, przedsiębiorców może też zwrócić się o umorzenie podatków. Wójt w tym przypadku rozpatruje sprawę w oparciu o ordynację podatkową - dodał. - Podejmowana dziś uchwała obejmuje 7 grup podatników, przedsiębiorców działających w gminie. Żeby skorzystać muszą złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, pomoc nie jest przyznawana automatycznie.
- Uchwała nie działa wstecz, wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego. Nie możemy umarzać rat podatków już uiszczonych. Możemy brać pod uwagę tylko kolejne miesiące - wyjaśniła skarbnik gminy Bożena Koch. - Zwolenia te mają charakter pomocy publicznej. Jej wysokość oceniamy na ok. 50 tys. zł. Istnieje prawdopodobieństwo, że gmina odzyska te środki, choć dziś nie wiemy kiedy i w jakiej formie. My nie wybraliśmy grupy przedsiębiorców od tak, kierowaliśmy się głównie rozporządzeniem ministra, które przedsiębiorcom zakazywało działalności w epidemii.
- Zakłady tekstylne ucierpiały w wyniku COVID-19? Nie były zamknięte. Czy u nas są hotele? - Marzena Wielgolewska prosiła o kolejne wyjaśnienia.
- Nie chcemy tworzyć pola do spekulacji, które firmy bardziej ucierpiały. Skupiamy się po prostu na tych, które nie mogły prowadzić działalności - zaznaczył wójt.
- Dziwi mnie ujęcie w projekcie zakładów tekstylnych - stwierdziła radna.
- Tu chodzi o sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną - uzupełniła skarbnik gminy.
- Jestem pewien, że wszyscy, którzy powinni dostać pomoc w uchwale zostali ujęci - uciął dyskusję przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Gołębiewski.
Wszyscy radni zagłosowali za uchwałą.
- To trudna decyzja, bo ogranicza nasz budżet, ale mam nadzieję, ze pomoc będzie skutkować w przyszłości pozytywnie - firmy przetrwają - podsumował wójt. - Zdaję sobie sprawę, że pewnie będą też opinie, że to niesprawiedliwe rozwiązanie. Zdaję sobie sprawę, że inne grupy społeczne, zawodowe też straciły. Z kolei inni mówią, że niektórzy dorobili się na koronawirusie. Takie dyskusje można toczyć w nieskończoność - dodał. - Znam też człowieka, który powiedział, że nie przyjdzie do gminy po pomoc, bo ona go nie ratuje. Ludzie różnie podchodzą do tego tematu. My podjęliśmy decyzję, zobaczymy jak przedsiębiorcy się do niej odniosą.
J.P.

Komentarze

Entliczek pentliczek co zrobi guziczek
Dodane przez CCCP, w dniu 09.07.2020 r., godz. 09.51
Zastanawiacie się dlaczego takich propozycji uchwał w Wyszkowie nie zgłaszają pierdzistołki z Masz Wybór?
Dodane przez nikolas, w dniu 09.07.2020 r., godz. 11.26
Paweł Zdzisiek Rada Gminy GRATULACJE.
można legalnie
Dodane przez swojak, w dniu 09.07.2020 r., godz. 12.20
z daleka widać i czuć pod kogo to ustawione, może dlatego burmistytrz się nie odważył zrobić takiej ustawki
Dodane przez Anonim, w dniu 09.07.2020 r., godz. 17.32
No pierdzistołków się pewnie wystraszył burmistrz.
Dodane przez ~(), w dniu 10.07.2020 r., godz. 05.55
a to się przedsiębiorca z pawilonu ucieszy

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl