Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 sierpnia 2020 r., imieniny Alfreda, Euzebiusza

Docelowo bez funduszu sołeckiego

(Zam: 30.06.2020 r., godz. 13.38)

  • fot. archiwalne
Zapowiada się szersza dyskusja na temat funduszu sołeckiego, który być może zniknie z budżetu gminy - jego likwidację burmistrz chce rekomendować radnym. Nie będzie też budżetu obywatelskiego, choć samorząd wcześniej planował jego powołanie.

W czasie czerwcowej sesji Rady Miejskiej Bogdan Osik pytał, dlaczego gmina Wyszków nie skorzystała z budżetu obywatelskiego. Przypomniał zapewnienia burmistrza o wyodrębnieniu go.
- Ten budżet to bardzo ważna rzecz, która powinna być wprowadzona - dodał Adam Szczerba.
- W ubiegłym roku wraz z radnymi braliśmy udział w szkoleniu dotyczącym budżetu obywatelskiego i wiecie państwo, że jest to bardzo skomplikowany proces. Radni też przyznali, że będzie on trudny do przeprowadzenia - poinformowała naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Edyta Wittich. - Planujemy budżet obywatelski w przypadku Młodzieżowej Rady Miejskiej i Rady Seniorów Gminy Wyszków. Te dwie grupy będą miały do wykorzystania określoną kwotę i będą decydować, na co ma być przeznaczona. Planujemy wprowadzić też inicjatywę lokalną, która, moim zdaniem, jest lepszym rozwiązaniem, bo mieszkańcy muszą mieć wkład własny, choć niekoniecznie finansowy. Będą brali udział w realizacji przedsięwzięć, co pobudzi ich aktywność i zintegruje - zaznaczyła naczelnik Edyta Wittich.

Zdaniem zastępcy burmistrza Anety Kowalewskiej, z powodu trudnej sytuacji finansowej inne samorządy zawieszają budżety partycypacyjne. W gminie Wyszków nie będzie więc można na jego stworzenie liczyć.
Burmistrz docelowo chce też rekomendować radnym wycofanie się z funduszu sołeckiego.
- Długo analizowaliśmy tę sprawę. Myślę, że fundusz przez lata w wielu miejscowościach spełnił swoje zadania, którymi miało być zaspokojenie podstawowych, najbardziej pilnych potrzeb. W pewnym momencie skręcił w w drogę inną niż cel jego powołania - zaznaczył Grzegorz Nowosielski. - Pieniądze szły m.in. na projekty dróg, których z powodów finansowych nie jesteśmy w tanie budować. W wielu miejscowościach sołtysi mówią wprost, że muszą już wymyślać, co jeszcze z tego funduszu zrobić.
W związku z realizacją innych potrzeb w kolejnych latach mieszkańcy decydowali o przeznaczeniu pieniędzy z funduszu na takie cele jak zakup sprzętu do koszenia, namiotów, organizacja lokalnych wydarzeń.
- Nie po to fundusz był tworzony. Był raczej po to, by można było zamontować potrzebną lampę, wykonać przepust, dożwirowanie drogi itp. - stwierdził burmistrz.

Przypomniał, że fundusz, to pieniądze z budżetu gminy, który jedynie w 20 proc. jest dotowany przez państwo.
- Dzielimy 500 tys. na 27 sołectw. Ta kwota mogłaby wystarczyć na jedną większą inwestycję - zaznaczył.
Burmistrz podkreślił, że wiele samorządów do tej pory nie wyodrębniło w swoich budżetach funduszu sołeckiego (nie jest on obowiązkowy, jest stworzenie wymaga decyzji radnych).
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 30.06.2020 r., godz. 13.55
Trup w szafie byłej sekretarz Gożdzieskiej,a taki zachwyt uprzdniej rady i władzy.
Dodane przez ~(), w dniu 30.06.2020 r., godz. 14.24
coś mi się widzi że to nie żaden wirus tylko inwestycje takie jak plac miejski zaczynają ciągnąć w dół
Dodane przez Wieslawa S., w dniu 30.06.2020 r., godz. 16.03
Jak się nieoficjalnie dowiedziałam, PIS Waldemara Sobczaka już się zgodził na propozycję burmistrza zabrać ludziom na wsiach ten fundusz. Przypomnę, że z inicjatywy Sobczaka a głosem radnego PIS Paradowskiego postanowiono nie ograniczać sobie swoich diet radnych. Całe to zachowanie Sobczaka woła o pomstę do nieba.
Dodane przez Anonim, w dniu 01.07.2020 r., godz. 10.43
Oj mszczą się teraz zbędne inwestycje robione na kredyt parking z drogami dla Borka i plac miejski, oj przepraszam "salon jak to ujęła Pani przewodnicząca Piórkowska".
Dodane przez Kalibabka, w dniu 01.07.2020 r., godz. 23.31
Salomon nie salon pani resortowa córka zakapiornego komunisty. Z pustego i Salomon nie naleje. Ale ta pani się przy korycie wyżywi.
Dodane przez 123, w dniu 02.07.2020 r., godz. 11.39
GBurmistrz zabiera fundusz sołecki, żeby kasa była na premie dla urzędników, diety radnych no i nowe plany zagospodarowania dla wybranych kolegów. Burmistrz ze swoimi złymi rządami ciągnie nas na dno.
Bieżuńska, Szczerba, Osik radni bezradni?
Dodane przez Entliczek pentliczek co zrobi guziczek, w dniu 02.07.2020 r., godz. 11.45
Nadchodzą czasy, że społeczność coraz częściej mówi sprawdzam. Dziś są to nauczyciele, a za chwilę będą to zwolennicy szeroko rozumianej, ale podzielonej na dwa wrogie obozy, prawicy. Ale też PO i lewicy. Mówiąc sprawdzam pytamy, czy starczy pierdzistołkom z Masz Wybór odwagi, aby skutecznie podjąć sprawę wniesioną przez anonima do CBA? Sygnał o możliwości popełnienia przestępstwa wyszedł od ludu. W prosty sposób, pomijając CBA, można skutecznie podjąć tę sprawę zgłaszając problem we własnym, pierdzistołków imieniu. Cyrk zrobiony przez Szczerbę z zapytaniem o tę kwestję prawnika gminy, przypomina działanie ku temu i po to, żeby tak zadziałać, by z "czystym" sumieniem nie musieć już nic więcej robić. Czy jest zatem wola wśród pierdzistołków z Masz Wybór, aby skutecznie zająć się powyższą sprawą, czy dalej będzie udawanie i mydlenie oczu mieszkańcom, że sie niby jest opozycją. Sprawdzamy.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.07.2020 r., godz. 12.52
Żeby tak się stało najpierw Głowacki musiałby dać tej opozycji zielone światło naciskając odkażony na światłach guziczek na skrzyżowaniu Sowińskiego z Prostą.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.07.2020 r., godz. 14.44
Towarzyszu sprawdz lepiej swoje zdrowie psychiczne bo rozmowa sam że sobą jest chorobą.
Składam interpelację!
Dodane przez Towarzyszu miły, w dniu 02.07.2020 r., godz. 15.19
Czy burmistrz zamierza i z jaką częstotliwością odkażać miejskie przyciski, naciski i guziczki? I od kogo chce zacząć?
Dodane przez Anonim, w dniu 02.07.2020 r., godz. 15.45
Od Pani Edyty.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.07.2020 r., godz. 12.21
Odkażanie łącznie ze szczepionką na wściekliznę dla tej pani i SBeka.
Guziczki i ich tematy zastępcze.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.07.2020 r., godz. 11.00
A co z podejrzanymi planami na KEN Panie Adamie? }
Dodane przez CCCP, w dniu 04.07.2020 r., godz. 18.20
Zapytał pan Adam pani prawnik, czy może tę sprawę osobiście zgłosić do CBA, no to mu odpowiedziała (śmiech na sali) . Panie Adamie, wystarczy jak osobiście zgłosi pan to do prokuratury. I na radę gminy również, po co wam prawicowcy to CBA?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl