Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Słowne gry i zabawy

(Zam: 26.06.2020 r., godz. 08.50)

W Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie odbył się konkurs „Gry i zabawy językowe”. 18 czerwca laureaci otrzymali książki i dyplomy od Rady Rodziców oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Laureatami konkursu zostali: I miejsce - klasa II LOP w składzie: Olga Liśkiewicz, Aleksandra Gnatkowska, Natalia Sędziak, Natalia Podgórska, II miejsce – klasa I TBg
Krystian Kostrzewa, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Kurpiewski, Marcin Garbarczyk; III miejsce – kasa II LOL Aleksandra Solmińska, Martyna Smaga, Marta Pazik, Maciej Kacprzyński, wyróżnienie – klasa I BSg Emilia Cyran, Kacper Sobierański, Marek Brejnak; grupa: Klaudia Chełchowska, Aleksandra Wróbel, Amelia Kasińska, Szymon Wierzchoń.
Nagrody rzeczowe ufundowali: Robert Wrzesiński - właściciel firmy Skup Złomu Boss Metal z Wyszkowa oraz Aneta Nowicka z Salonu Sprzedaży Play w Wyszkowie.
Najważniejszym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Podobnie jak w latach ubiegłych nauczyciele języka polskiego i uczniowie ze Skłodowskiej aktywnie włączyli się w działania propagujące piękno języka ojczystego. W zmaganiach konkursowych, które odbyły się w lutym, uczestniczyły 24 czteroosobowe zespoły z klas I i II Liceum, Technikum i Szkoły Branżowej I Stopnia. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności językowe. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki dotyczące mitologii, frazeologii i przysłów, wyszukiwali słowa w ortograficznych i mitologicznych wykreślankach oraz budowali zdania z rozsypanek wyrazowych. Dużo zabawy i radości przysporzyło rozwiązywanie rebusów językowych, układanie puzzli słownych i rozpoznawanie na fotografiach znanych Polaków – pisarzy, poetów, noblistów, postaci historycznych oraz wybitnych sportowców.
Na szkolnych korytarzach i drzwiach do klas pojawiły się łamańce językowe, ciekawostki polonistyczne, których odczytywanie sprawiało radość nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Podczas przerw młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchać piosenek podkreślających wartość języka ojczystego. Społeczność ze Skłodowskiej mogła również obejrzeć prezentacje dotyczące różnych zagadnień z zakresu języka polskiego.
Nauczycielki języka polskiego są przekonane, że dbałość o poprawność językową towarzyszyć będzie wszystkim nie tylko z okazji dnia języka polskiego, ale również każdego dnia. Organizatorzy konkursu dziękują sponsorom.
Marzanna Siemienowska,
Karina Gnatkowska
Katarzyna Ostrowska

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta