Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 czerwca 2020 r., imieniny Aleksandra, Karola

Walczą ze szkodnikiem

(Zam: 20.05.2020 r., godz. 15.12)

  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
Pułapki feromonowe, zawieszone na wysokości ok. 4 metrów, pojawiły się na kasztanowcach rosnących wzdłuż al. Wolności w Rybienku Leśnym. W ten sposób Starostwo Powiatowe, zarządzające drogą, chce chronić drzewa przed szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Jednym z największych zagrożeń dla kasztanowców, zwłaszcza białych, w Polsce 
i Europie jest szrotówek kasztanowcowiaczek. To niewielki owad, który żeruje wewnątrz liści, powodując ich brązowienie, przedwczesne obumieranie i opadanie. Szacuje się, że przy sprzyjających warunkach pogodowych w ciągu roku na drzewie mogą pojawić się nawet 3-4 pokolenia owadów.
Powiat wyszkowski walkę ze szkodnikiem podjął już w 2005 roku. Dzięki współpracy z Instytutem Badania Leśnictwa udało się wówczas objąć badaniami i ochroną 48 kasztanowców w ramach wypracowania zintegrowanej metody zwalczania szkodnika. Od 15 lat co roku stosowano mechaniczne metody niszczenia owada za pomocą pułapek lepowych i kominkowych, które nie zawierają środków toksycznych. W tym roku zastosowano pułapki feromonowe, zawieszone na wysokości ok. 4 metrów, które są najbezpieczniejszą metodą zwalczania szkodnika (osoby postronne nie mają z nimi kontaktu). 19 maja na kasztanowcach w Rybienku Leśnym pojawiły się 53 pułapki. Zabiegi ochronne na drzewach będą prowadzone od maja do października, obejmą 3 pełne generacje szrotówka kasztanowcowiaczka.
Pieniądze na ochronę kasztanowców zapewnia powiat wyszkowski.
Oprac. J.P.


  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie


  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie


  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie


  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie


  • fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Komentarze

Dodane przez anonim, w dniu 20.05.2020 r., godz. 15.23
Dlaczego takimi pułapkami nie zainteresował się Nowos na Kasztanowej ? Taka piękna aleja uratowana przez mieszkanki Rybienka Nowego przed tirami.
Metoda kompletnie nieskuteczna!!!
Dodane przez Mieszkaniec Rybienka Lesnego., w dniu 20.05.2020 r., godz. 16.27
Od lat kilkunastu wieszane są te pułapki kominowe na kasztanowcach w Rybienku Leśnym.Skuteczność tych pułapek w zwalczaniu szkodnika jest żadna- widać to gołym okiem.Pułapki nawet te feromonowe wyłapują tylko samice i to nie wszystkie.Drzewa są w fatalnym stanie i czeka ich niebawem wycinka . Parę lat temu zresztą wycięto już parę sztuk. Według badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Katedra Metod Ochrony Roślin jedynie pułapki typu delta są w miarę skuteczne, natomiast kominowe są kompletnie nieprzydatne. Właśnie kominowe z uporem maniaka są wieszane w Rybienku Leśnym. Najskuteczniejszą metodą walki ze szkodnikiem jest opaska lepowa szerokości około 50 cm. Służy ona min. do odłowu samców jak i samic szrotówka kasztanowcowiaczka odbywających rójkę na pniu zaatakowanego drzewa.Wiesza się je już w marcu. Efektywność opaski można zwiększyć umieszczając na niej dyspenser feromonowy.Tę metodę od ponad dwudziestu lat stosuje się w Markach zarówno w parkach , czy wzdłuż dróg.Efekty są znakomite i koszty bardzo niewielkie.Jedna opaska kosztuje około 12 PLN , natomiast pułapka to koszt 40PLN.Kiedyś zaproponowałem starostwu , że kupię za własne pieniądze te opaski lepowe i sam je zawieszę- - niestety nie byli zainteresowani.Widać ktoś nieżle zarabia na wieszaniu tych pułapek. Tylko drzew jest żal bo, żadne pułapki ich nie uratują.Ale do urzędników to nie dociera.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.05.2020 r., godz. 18.55
I to jest post rozsądku poparty wiedzą a nie chęcią tylko zsistnieja rządzących od 15 lat jak podaje mieszkaniec Rybienka Leśnego

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl