Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 maja 2024 r., imieniny Marii, Marioli



Interwencja u premiera w sprawie wyszkowskiej huty

(Zam: 26.03.2020 r., godz. 17.44)
  • Bogdan Osik
    Bogdan Osik fot. Justyna Pochmara
Poseł Daniel Milewski skierował pismo do Mateusza Morawieckiego przedstawiając argumenty branży hutniczej broniące ciągłości produkcji w okresie stanu epidemii w Polsce. Interweniował w reakcji na pismo zastępcy przewodniczącego organizacji zakładowej nr 877 NSZZ „Solidarność” w wyszkowskiej hucie Bogdana Osika.

Bogdan Osik podkreśla w swoim piśmie, że członkowie związków zawodowych działających w Ardagh Glass są zainteresowani sytuacją pracowników spółki. Obawy mają związek z stanem epidemii w Polsce, który daje rządzącym możliwość zamykania zakładów pracy (do tej pory została ograniczona lub wstrzymana działalność niektórych firm m.in. z branży gastronomicznej, działających w galeriach handlowych). Bogdan Osik podkreśla, że Ardagh Glass podjęło wszelkie możliwe działania na rzecz zabezpieczenia pracowników stosując się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, władz krajowych, służb sanitarnych i ochrony zdrowia. „Nikt, kto by zachorował na koronawirusa COVID-19 lub miał objawy wirusa (takie jak gorączka, suchy kaszel lub duszność) nie może wejść na teren naszych zakładów. Ponadto nie wpuszczamy na teren zakładów nikogo, kto przebywał na terenie o podwyższonym ryzyku zachorowania”. Bogdan Osik przedstawiał długą listę działań podjętych przez firmę mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Huty działają 24 godziny na dobę 365 dni w roku bez możliwości wyłączenia pieców (ze względu na duże koszty takiej operacji i ryzyko budowlane), zaspokajając zapotrzebowanie na opakowania szklane (m.in. dla żywności). „Uważamy, że Ardagh Glass SA działa bardzo rozważnie w obecnej trudnej sytuacji, podejmuje szereg działań w celu ochrony Pracowników przed zagrożeniem koronawirusem jak również w celu utrzymania produkcji i gwarancji dostaw do odbiorców z przemysłu spożywczego. Naszym zdaniem zakład jest bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu zaopatrzenia społeczeństwa w żywność szczególnie w obecnej sytuacji. W związku z tym prosimy o uwzględnienie szczególnych warunków w jakich działa branża produkcji opakowań szklanych dla żywności i niepodejmowanie działań, które mogłyby utrudnić działanie hut szkła lub uniemożliwić ich funkcjonowanie.”.
Pismo to za pośrednictwem posła PiS z naszego okręgu Daniela Milewskiego otrzymali premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Poseł pisze m.in. „Pomimo pełnego zrozumienia dla podejmowanych przez rząd działań, również tych w sferze gospodarczej, duże zaniepokojenie branży hutniczej budzą możliwe konsekwencje ogłoszenia na obszarze Polski stanu zagrożenia epidemicznego, które mogłyby wymusić konieczność czasowego wstrzymania produkcji. Już wdrożone przez zarząd Spółki działania zapobiegawcze, takie jak codzienne telekonferencje Zespołu Kryzysowego, przygotowanie na produkcji stanowisk do zdalnego sterowania ciągami produkcyjnymi i opracowanie listy kluczowych stanowisk i osób niezbędnych do obsługi urządzeń na trenie zakładu, wskazują na ogromną odpowiedzialność Spółki. Wszystkie te działania, podejmowane są, by zminimalizować zagrożenia spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa, chroniąc pracowników, miejsca pracy i ciągłość produkcji. Huty szkła takie jak Ardagh Glass, nie mogą sobie pozwolić na choćby czasowe wstrzymanie produkcji z uwagi na skomplikowany, bardzo niebezpieczny proces wygaszania pieców, który niesie ryzyko katastrofy budowlanej, uniemożliwiającej ponowne uruchomienie pieca.
Z uwagi na znaczenie tego typu zakładów produkujących opakowania szklane dla żywności, będę zobowiązany, jeśli Pan Premier zapozna się z załączonym pismem i uwzględni argumenty w nim podniesione przy ewentualnym podejmowaniu decyzji w sprawie działań wprowadzanych w trudnym dla Polski okresie.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2020 r., godz. 19.33
Opakowania szklane dla żywności, czy chodzi o butelki do piwa?
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2020 r., godz. 19.43
Opakowania szklane do zupy chmielowej.
Anonim 19,33
Dodane przez Bogdan Osik, w dniu 26.03.2020 r., godz. 19.53
Polskie zakłady Ardagh Glass produkują wyroby szklane: słoiki oraz butelki w kolorach białym, zielonym oraz brązowym.
Dodane przez Igor, w dniu 26.03.2020 r., godz. 20.44
W dobie epidemii ludzie spędzający całe dnie w domach szukają wszelakiego typu rozrywki i odskoczni od monotonni która spotyka ich w domach/mieszkaniach, produkcja butelek do piwa jak najbardziej znajduje swój cel i zaprzestanie jakiej kolwiek produkcji w ten czas nas jako pracowników Huty stawia pod ogromnym wyzwaniem. Ja jako pracownik Huty podpisuje się pod artykułem, potwierdzam pełne i zaawansowane wsparcie od pracodawcy w celach ochrony zdrowia. Zaznaczyć trzeba fakt iż Wyszkowska huta jest gotowa produkować nie tylko butelki do wspomnianego przez wyżej autora komentarza do piwa ale również sloiki do żywnośći oraz butelki do wody. Zatrzymywanie takich zakładów wiąże się z ogromnymi kosztami, narażaniem pracowników na straty ale również producentów żywnośći w ciągłej ich produkcji. Proszę nie szufladkować Wyszkowskiej Huty jako producenta butelek do piwa ponieważ jest to zakład elastyczny i w każdej chwili jesteśmy wstanie produkować butelki do wody jak równiez sloiki do żywności, które w tym momencie są najważniejszym towarem w naszym życiu.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2020 r., godz. 21.08
Nie ma nic złego w produkcji butelek do piwa bo piją je prawie wszyscy. W dobie szeroko pojętej ekologii opakowania szklane są jak najbardziej wskazane. Firmie można tylko pozazdrościć związków zawodowych i działań mających na celu ochronę bytu pracowników.Takie rzeczy teraz się w firmach nie zdarzają.
Dodane przez AKacjowa, w dniu 26.03.2020 r., godz. 23.58
Panie Osik, np. Ciechanów i Płock zawiesiły pobieranie opłat za parkowanie, o co wasz Komitet Masz Wybór wnioskował. W Wyszkowie pan Sobczak z Nowosielskim są temu przeciwni i jak gdyby nigdy nic dalej zawijają g...a w sreberka. Taki mamy w Wyszkowie g...ny PiS.
Dodane przez !, w dniu 27.03.2020 r., godz. 11.35
Zwolnienie z opłat parkingowych to przecież dla Sobczaka strata, wyzbywanie się należnego im majątku.
Dodane przez Sołtys, w dniu 27.03.2020 r., godz. 14.39
Oj ujadają "turyści"! Znów chcecie parkować swoje passaty 1,9 TDI w centrum i do Warsiawy na arbajt jechać?
Dodane przez Hot, w dniu 27.03.2020 r., godz. 14.41
A czy nie jest to zwyczajna nadgorliwość? Ktoś mówił o zamykaniu hut?
Dodane przez Bart, w dniu 27.03.2020 r., godz. 15.18
Jest to lekko mówiąc nadgorliwość... Huty we Włoszech nie były i nie są zamykane więc nie widzę powodów do obaw na tym etapie
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2020 r., godz. 15.46
Gdyby wyszkowscy włodarze gminni i powiatowi przejawiali choć trochę takiej " nadgorliwosci " to może teraz nie mielibyśmy takiej sytuacji jak zamknięcie szpitala.
Dodane przez AKacjowa, w dniu 27.03.2020 r., godz. 16.52
Oj, a kto tak teraz tymi bombami jeździ do tej Warszawy do pracy, ale skąd masz o tym wiedzieć. Jesteś jak wyszkowska władza oderwana od rzeczywistości. Dalej z Nowosielskim i Sobczakiem zawijaj te wasze g...a. w sreberka.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2020 r., godz. 17.02
Sołtys pozostało Ci tylko sołtysowanie. Funkcja radnego umknęła ci sprzed nosa.
Masz Wybór
Dodane przez Anonim, w dniu 13.04.2020 r., godz. 11.22
Dreptuś pierdzistołek zajmie się anonimowym zgłoszeniem do CBA na burmistrza?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta