Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 kwietnia 2020 r., imieniny Marceli, Marii

Spór o filozofię planowania

(Zam: 02.12.2019 r., godz. 14.50)

Rada Miejska po raz kolejny przystąpiła do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. I po raz kolejny padły zarzuty opozycji o wybiórczość i nieprzewidywalność dokonywanych zmian w przestrzeni miejskiej.

Uchwała dotyczy przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów położonych przy ulicach. Centralnej, Stefana Okrzei, Dworcowej, Jana Matejki, Świętojańskiej, Kościuszki, Bankowej, 3 Maja. To procedura wszczęta na wniosek właścicieli nieruchomości. Chodzi m.in. o Centrum Kształcenia Ustawicznego, które planuje rozbudowę, Powiatowy Urząd Pracy, który chce stworzyć parkingi przy swojej siedzibie i tereny wokół dworca PKP/PKS. Procedurą objęte zostaną też działki prywatne.
- Stało się to niestety regułą, że praktycznie co sesja przystępujemy do nowych zmian, które są wybiórcze, obejmują różne obszary, dotyczą zupełnie różnych tematów – skomentował Adam Szczerba. – Od rozbudowy szkoły, przez działki miejskie, po prywatne – wrzucane są do projektu uchwały różne tematy. Mieszkańcom coraz trudniej jest się zorientować w tych planach. Nie wiedzą, czy i co może się za chwilę zmienić na sąsiednich działkach. Nie mogę się zgodzić z tak wybiórczym procedowaniem. Zmiany powinny obejmować tereny całościowo. Będę przeciwny tej uchwale. Proszę radnych o przemyślenie sprawy, bo za moment może się okazać, że któraś z działek podlegających zmianom może sąsiadować z waszymi –dodał. – Ta uchwała to kolejne otwieranie furtki dla zmiany wszystkiego jak popadnie na życzenia pojedynczych inwestorów.
- Czy prawo pozwala na dokonywanie tych zmian? – przewodnicząca Elżbieta Piórkowska szukała potwierdzenia u naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego Iwony Kozon.
Zdaniem naczelnik, tego typu zmiany to normalna procedura w samorządach, gdzie funkcjonują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
- Jeśli do zmiany jest pojedyncza nieruchomość lub kilka nie ma uzasadnienia branie do opracowania większego obszaru – stwierdziła powołując się przy tym na raport Najwyższej Izby Kontroli, która nie znalazła uchybień w gospodarce przestrzennej wyszkowskiego samorządu.
Iwona Kozon zacytowała też opinie naukowców potwierdzające słuszność polityki gminy Wyszków.
- Pani naczelnik ma przygotowane cytaty, więc pewnie spodziewała się mojego pytania i że coś jest nie tak w temacie – odparł Adam Szczerba. – Ja mógłbym również przygotować cytaty potwierdzające moje racje. Plany przestrzenne zmieniamy non stop, rada podejmuje decyzje o planach, nie zważając, że nie można do jednego worka wkładać terenów oświatowych, czy miejskich z prywatnymi inwestycjami, na które niekoniecznie musimy się zgodzić. Jak mamy zagłosować, skoro z jednym z załączników do uchwały się zgadzamy, z innym nie?
- Proszę nie robić zarzutów, że pracownicy urzędu dobrze przygotowują się do sesji, tylko wziąć z nich przykład – zabrał głos burmistrz Grzegorz Nowosielski odpowiadając Adamowi Szczerbie. – Mówimy tu o pewnej o filozofii planowania. Nie widzę różnicy między terenami publicznymi i prywatnymi. Oba pełnią ważne funkcje. Ważny jest Powiatowy urząd Pracy, szkoły, ale też ważne są przedsiębiorstwa dające miejsca pracy i płacące podatki, a także świadczące usługi na rzecz mieszkańców. Pan mówi o strachu przed tym, co powstanie za płotem. Czy ma pan badania na temat powszechności tej opinii? Do nas od mieszkańców spływają wnioski o zmiany w planach umożliwiające im realizację inwestycji i tym samym pełnienie ważnej roli gospodarczej, czy społecznej. Z kolei racjonalność finansowa i organizacyjna powoduje, że zbiorczo traktujemy zmiany planów. To jest standard. Burmistrz powołał się też na opinię panującą w Związku Miast Polskich, dającym Wyszków za przykład dobrze realizowanej gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.
- Ze względu na obowiązki zawodowe nie jestem w stanie korzystać ze wszystkich zaproszeń, by jeździć po Polsce i tłumaczyć innym, jak to robimy – podkreślił Grzegorz Nowosielski. – Ta filozofia planowania i gospodarki nieruchomościami odnosi skutek w postaci koniunktury gospodarczej w Wyszkowie. Nie jest naszą filozofią, by deweloperzy zarabiali więcej, ale by budowało się więcej. Ludzie wciąż czekają w kolejce na mieszkania, więc jeśli będą lepsze plany i będzie się więcej budowało, mieszkania nie będą drożały.
- Jak patrzę, ilu radnych zabiera głos, to myślę, że jestem dobrze przygotowany do sesji – ciągnął wątek Adam Szczerba. – Nie mam badań odnośnie tego, ile osób boi się zmian, ale mogę przytoczyć kwestię płaskich dachów na Osiedlu Bajkowym, gdzie był sprzeciw ludzi – zaznaczył. – Ludzie nie są w stanie kontrolować tego, co się może zdarzyć na sąsiedniej działce.
- Nie oceniam, czy pan się dobrze przygotował, ale zarzut dobrego przygotowania urzędnika jest chybiony – zauważył burmistrz. – Pan sugeruje, że jak pan dużo mówi, to jest lepiej przygotowany. To świadczy raczej o wysokiej samoocenie. Jest przysłowie, które mówi o milczeniu, które jest złotem – odparł burmistrz.
Ożywiona dyskusja nie zmieniła faktu, że większość opowiedziała się za uchwałą i przystąpieniem do zmiany planu, przeciw byli: Monika Bieżuńska, Bogdan Osik, Adam Szczerba, Paweł Turek, wstrzymali się Dariusz Glinka i Piotr Pokraśniewicz.
J.P.

Komentarze

takie miasto
Dodane przez obserwator, w dniu 02.12.2019 r., godz. 16.17
Odbierać to można jako arogancja burmistrza i jego zachowanie jest nie na miejscu.
Dodane przez Wyszkowianka, w dniu 03.12.2019 r., godz. 08.36
Pan burmistrz chciałby mieć radnych, którzy jak te pieski w tylnej szybie samochodu kiwają tylko głowami i nie odzywają się wcale.... i część z nich rzeczywiście taka jest. Dziękuję opozycji i zawsze dobrze przygotowanemu radnemu Szczerbie. Zachowanie burmistrza bardzo aroganckie.
taki burmistrz
Dodane przez xxx, w dniu 03.12.2019 r., godz. 10.27
Takiego mamy burmistrza jakiego ludzie wybrali. Robi się coraz bardziej arogancki. Broni swoich radnych-bezradnych i nieprzygotowanych urzędników .... tylko dlaczego obrażając innych (opozycję). Brawa dla Pana Szczerby, niech Pan nadal punktuje nieudolność naszej władzy, aby sił starczyło.
Dodane przez obserwator z Wawy, w dniu 05.12.2019 r., godz. 16.40
Jeżeli pan burmistrz twierdzi,że Wyszków jest wzorem planowania przestrzennego to niech zobaczy na Serock lub Legionowo.Wyszków w stosunku do tych co najbliżej nas to nic innego tylko normalna wiocha bez ładu,aż przykro na to patrzeć.Pewnie rządzi prywata.
Dodane przez ~(), w dniu 06.12.2019 r., godz. 06.43
Polecam wycieczkę do Płocka, tam można zobaczyć jak można zagospodarować brzeg rzeki

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl