Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Janina Jellaczyc po raz pierwszy spojrzy z odnalezionej fotografii

(Zam: 29.11.2019 r., godz. 13.21)

W grudniu minie 59 lat od śmierci Janiny Jellaczyc - wyszkowskiej bibliotekarki i poetki. Ta dzisiejsza patronka Wypożyczalni dla Dorosłych wyszkowskiej biblioteki przez wiele lat, również podczas niemieckiej okupacji, prowadziła prywatną wypożyczalnię książek.

Znała upodobania swoich czytelników, każdemu potrafiła doradzić i wprowadzić do magicznego świata książek. Urodziła się 20 grudnia 1898 r. w Ostrołęce, a zmarła w Wyszkowie 13 grudnia 1960 r., pochowana jest na cmentarzu parafialnym przy ul. Nadgórze.
Postać Janiny Jellaczyc opisywał w swojej książce o Wyszkowie kpt. E. A. Daszkowski, opowiadali też o niej ci spośród naszych czytelników, którzy jeszcze ją pamiętali, m.in. Maria Kosińska, Anna Korycka, Gabriela Stępniewska, Elżbieta Wróbel, ks. Henryk Kietliński, a także Tadeusz Gajska z Wolsztyna.
Niestety, nikt nie miał zdjęcia zasłużonej dla Wyszkowa bibliotekarki, stąd tablica pamiątkowa w Wypożyczalni dla Dorosłych w bibliotece miejskiej w Wyszkowie nie ukazuje twarzy Janiny Jellaczyc, tylko postać kobiecą z książką w ręku. Tablica ta z piękną płaskorzeźbą wykonaną przez artystę rzeźbiarza Arkadiusza Kozona została odsłonięta w 2004 r. podczas uroczystości nadania imienia wypożyczalni. Wydawało się, że już nie dowiemy się jak wyglądała twarz patronki wypożyczalni, aż tu za sprawą internetu zagadka została rozwiązana. Daleki kuzyn Janiny Jellaczyc znalazł w sieci artykuł wyszkowskiej dziennikarki Elżbiety Szczuki zatytułowany „Jej bogactwem były książki…”, z którego dowiedział się o poszukiwaniach i przesłał na adres mailowy Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie dwie cenne fotografie: pani Janiny i jej ojca Ignacego.
11 grudnia w Bibliotece Miejskiej odbędzie się niezwykły wieczór wspomnień. Zapraszamy o godz. 18.30 na III piętro do sali im. prof. Ludwika Maciąga. Tego dnia zostanie zaprezentowany po raz pierwszy publicznie wizerunek zasłużonej bibliotekarki.
M.P.
(fot. arch.)

Komentarze

Pani Jelaczyc
Dodane przez Andrzej F Czerwinski, w dniu 29.11.2019 r., godz. 15.10
Korzystalem z ksiegozbioru Pani Jelaczyc jako mlody chlopak w liceum. Zaczytywalem sie kryminalami i ksiazkami o Dzikim Zachodzie ktorych wtedy nie bylo w ksiegarniach. Niektore zniszczone kartki pani Jelaczyc przepisywala recznie. Wiem, ze zapisla swoja biblioteke po swoiej jednej Wyszkowiance ( nie powiem nazwiska ) Co Ona zrobila z tym ksiegozbiorem nie wiem.
Dodane przez roms, w dniu 29.11.2019 r., godz. 19.33
Andrzeju F.C. nazwisko i imię obdarowanej jest w Wyszkowie znane.
hipokryzja?
Dodane przez ;), w dniu 29.11.2019 r., godz. 23.29
Znane? A co obdarowana z księgozbiorem zrobiła? Proszę opowiedzieć, śmiało.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl