Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Jubileusz Bożej Nuty

(Zam: 25.11.2019 r., godz. 14.13)

Odwiedzili ponad trzydzieści parafii w sześciu diecezjach dając wiele koncertów i zapewniając oprawę mszy. Zespół Boża Nuta podsumował swoją działalność podczas obchodów 11. rocznicy powstania grupy.

Katolicki Zespół Wokalno-Instrumentalny Boża Nuta działa w parafii w Brańszczyku, ale koncertuje w wielu miejscowościach prezentując pieśni dziękczynne, błagalne, radosne i nostalgiczne. Muzycy działają zgodnie z maksymą św. Augustyna „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. 22 listopada w Kościele Katolickim wspominano św. Cecylię - patronkę śpiewu kościelnego, muzyków, organistów, chórzystów. M.in. za jej wstawiennictwem modlono się w sobotę 23 listopada podczas mszy odprawionej w kościele w Brańszczyku. Była ona elementem jubileuszowego spotkania, na które zaprosił zespół Boża Nuta. Grupa zapewniła oprawę muzyczną mszy. Przewodniczył jej ks. Robert Ratomski, który w kazaniu odniósł się do szerokiego kontekstu muzyki w życiu Kościoła oraz do obchodzonego jubileuszu.
- W dobie pluralizmu kulturowego, indywidualizmu i wszechobecnej postmodernistycznej kultury niełatwo jest mówić o pięknie w wydaniu sakralnym, o powadze liturgii, o przeżywaniu i wykonywaniu muzyki w liturgii, które nie koncentruje się na człowieku i jego doznaniach, ale podnosi dusze i umysły ku nieskończonemu majestatowi Boga - stwierdził. - Jeszcze trudniej o to w praktyce życia codziennego, gdy nierzadko doskwiera nam brak środków, możliwości. W świecie zacierania się różnic między sakrum a profanum coraz trudniej o zrozumienie, że przestrzeń świątyni nie może być otwarta dla każdej inicjatywy, dla każdego rodzaju muzyki, dla wszystkich przedsięwzięć, nawet tych na wysokim poziomie artystycznym. Świątynia jest bowiem miejscem konsekrowanym, co znaczy uświęconym całkowicie na własność Bogu, wyłączonym z użytku świeckiego. Nie może mieć w niej miejsca nic co nie odnosi się do uwielbienia Pana Boga i duchowej strony człowieka - stwierdził kapłan kierując swoje słowa także do muzyków Bożej Nuty. - Niech ta troska o świętość, wzniosłość sprawowania liturgii, zachowanie sakralności świątyni będzie podstawowym waszym staraniem, jak było do tej pory. Żadna ze sztuk, z zachowaniem najwyższego szacunku dla każdej z nich, nie ma tak bezpośredniego, głębokiego wpływu na duszę człowieka jak muzyka - dodał. - Życzę szczerej radości i satysfakcji z posługi muzyczno-liturgicznej, życzę bożego zapału i siły do pracy, często ofiarnej i żmudnej, a nie zawsze docenianej.
Po mszy odbył się koncert Bożej Nuty. W jego trakcie lider zespołu Zbigniew Drobot dzielił się refleksją dotyczącą działalności grupy. Zachęcał zebranych do aktywnego udziału w święcie zespołu.
- Proszę, byśmy związali wspólnotę, wstańmy, wyjdźmy z ławek, weźmy się za ręce - zachęcał w ten sposób do wspólnego śpiewu, kołysania się w rytm muzyki.
W tle prezentowano zdjęcia z występów i wizyt Bożej Nuty w różnych diecezjach. Zespół zaprezentował piosenki traktując je jako dziękczynienie Bogu za lata działalności, ludzką życzliwość, liczne koncerty, możliwość świętowania jubileuszu itp.
- Dzisiejszy świat wydaje się atrakcyjny i zabawny, a konsumpcjonizm jest w nim na pierwszym miejscu, ale kiedy dopadnie kogoś nieszczęście - zaczyna zwracać się do Boga miłosiernego. On zawsze czeka na ludzi - stwierdził prowadzący koncert zapowiadając z jedną z pieśni.
Jak podkreślił, przez zespół przewinęło się przez ostatnie 11 lat 20 osób.
- Zostawiły w nim cząstkę siebie. Każdy był ważny. Zawsze pamiętamy o tych osobach. Bez nich zespół by się nie rozwinął - stwierdził Zbigniew Drobot.
W koncercie uczestniczyli byli członkowie grupy, a także inne osoby, którym lider zespołu dziękował za wsparcie. Szczególnie wymienił proboszcza parafii ks. Pawła Stacheckiego, który życzliwie odniósł się do pomysłu założenia zespołu.
Wśród gości spotkania byli członkowie zaprzyjaźnionego z zespołem Bractwa Kurkowego z Ciechanowca, którzy jubileusz Bożej Nuty uczcili salwą armatnią. Zespół zaprosił też uczestników uroczystości na urodzinowy poczęstunek.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl