Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 sierpnia 2020 r., imieniny Alfreda, Euzebiusza

Program stu obwodnic nie dla Wyszkowa

(Zam: 10.09.2019 r., godz. 19.54)

Zapowiedziany przez premiera program budowy obwodnic nie obejmie Wyszkowa - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk, który w poniedziałek 9 września odbył spotkanie z wyszkowianami w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Nie uznał też za dobre rozwiązanie planowanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wykorzystania biomasy drzewnej.

Lokalne tematy nie były może dominującymi kwestiami w dyskusji, niemniej ze strony ministra padły podczas spotkania ważne informacje. Henryk Kowalczyk odpowiedział m.in. na pytanie, czy powstanie obwodnica okalająca Wyszków.
- Jest przygotowany program stu obwodnic. Wyszków najważniejszą obwodnicę, czyli S8, już ma. Na pewno nie jest on w setce wymienionej przez Morawieckiego - stwierdził gość. - Chodzi chociażby o Pułtusk, bo tam droga krajowa totalnie korkuje miasto. Najważniejsza droga, która korkowała Wyszków, ma już obwodnicę. Setka obwodnic nie oznacza jednak końca tego programu. Po realizacji być może będą zaplanowane następne inwestycje. Tak samo jak w programie retencji - przewidzianych jest 200 zbiorników, co nie znaczy, że nie będzie następnych.
Grzegorz Gajewski z kolei zagadnął ministra o plany Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które chce zainwestować w technologię przetwarzania biomasy leśnej w energię.
- Czy na takie inwestycje są dofinansowania, czy to taki bajer prezesa PEC-u? - zastanawiał się.
- Czy biomasa z drewna jest sensowna ekonomicznie? Uważam, że tak sobie, jeśli chodzi o ciepłownie. Można by zaproponować blok do spalania kalorycznej frakcji odpadowej. To by było korzystne ekonomicznie i ekologicznie. W tym kierunku bym wszedł. W przemyśle drzewnym masy do spalenia zostaje niewiele - uznał minister.
Sołtys Krąg Nowych Mirosław Piątek zwrócił uwagę na problem wielu miejscowości - przy drogach krajowych brak chodników i ścieżek rowerowych (jak przy drodze nr 62 do Serocka). Wspomniał też, że w gminie Wyszków brak projektów umożliwiających mieszkańcom budowanie instalacji fotowoltaicznych z zewnętrznym dofinansowaniem.
- Obowiązują przepisy dotyczące budowy chodników w przypadku terenów zabudowanych. W przypadku istniejących dróg, są programy na poprawę bezpieczeństwa i można się ubiegać o wsparcie na budowę chodników - stwierdził minister. - Dlaczego gmina Wyszków nie dostaje na fotowoltaikę, nie potrafię powiedzieć, bo to są programy marszałka województwa, więc ja bym w tej kwestii zapytał burmistrza i marszałka. My realizując rządowe programy nie odróżniamy czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi, w jakiej gminie.
Na pytanie dotyczące sensowności przebudowy drogi powiatowej do Brańszczyka odpowiadał starosta Jerzy Żukowski.
- Wyremontowano odcinek drogi w Brańszczyku, który był w najlepszej kondycji. Można było zrobić najgorszy odcinek drogi, wykonać chodniki. 2 km dobrego odcinka zostało poprawione na troszkę lepsze, a stary odcinek między Zakręziem a początkiem Brańszczyka nadal jak był kałużach tak jest, a ludzie rowerem nie mogą przejechać - stwierdził mieszkaniec.
- Wniosek o dofinansowanie był złożony przez poprzednią władzę powiatu. Ale potrzeba przebudowy była. Chodnik był w złym stanie. Teraz jakość tej drogi jest dużo lepsza - stwierdził Jerzy Żukowski.
Zaznaczył, że władze powiatu przygotowują się także do przebudowy odcinka, o którym wspomniał mieszkaniec.
- Tylko okazało się, że przygotowany poprzednio projekt był wadliwy i musimy go poprawiać. Myślę, że w ciągu pół roku będzie gotowy i złożymy wniosek o dofinansowanie - zadeklarował.

O programie „Mój prąd”
Poniedziałkowe spotkanie z ministrem poprowadziła prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król. Henryk Kowalczyk dużo mówił o polityce rządowej. Dość szczegółowo wspomniał o nowym programie „Mój prąd”, skierowanym na wspieranie produkcji prądu. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.
- Pozostałe koszty inwestycji można odliczyć od podatku - podkreślił minister.
Celem programu jest też promocja prosumenckiego wytwarzania energii.
- Trzeba stać się prosumentem, który wymienia się energią z zakładem energetycznym, jeśli jej nie zużyje. Jeśli będzie potrzebował jej więcej - pobierze ją z sieci - zaznaczył gość. - Program „Mój prąd” już ruszył i już zrealizowaliśmy pierwsze wypłaty. Zaliczane są koszty poniesione po 23 lipca.
Na ten rok państwo ma miliard złotych na realizację 200 tys. instalacji.
- W przyszłym roku też będą na to pieniądze, które pochodzą z handlu emisjami dwutlenku węgla - poinformował Henryk Kowalczyk.
Dodał, że istnieje podobny program skierowany do rolników - „Agro energia”.
- Dla przedsiębiorców też jest wsparcie kredytowe z możliwością umorzenia jego części. W tym przypadku jednak jesteśmy ograniczeni prawami dotyczącymi pomocy publicznej, więc dla przedsiębiorców aż tak dobrych wieści nie ma, jak w przypadku osób indywidualnych - zaznaczył gość.

To nie jest cud, ani hochsztaplerka
Minister, kandydujący po raz kolejny w wyborach parlamentarnych, zachęcał do oddania głosu na listę Prawa i Sprawiedliwości.
- To wszystko, czego dokonaliśmy, było możliwe dzięki temu, że rządowi udało się uszczelnić system podatkowy. Trzeba po prostu ograniczyć złodziejstwo - zaznaczył. - Mamy pieniądze na 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego i inne programy, a mówili, że będziemy drugą Grecją. Pieniądze są, a budżet ma się coraz lepiej.
Wspomniał o przewidzianym na 2020 r. zrównoważonym budżecie.
- Będzie tyle wydatków, ile dochodów, czego nie doświadczyliśmy od 1990 r. To nie jest cud, ani hochsztaplerka, kreatywna księgowość. Uszczelnienie podatków i przekazanie tych środków polskim rodzinom spowodowało wzrost gospodarczy. Wcześniej podatki wyciekały do mafii watowskich. Teraz te pieniądze nie wyjeżdżają za granicę, Polacy korzystają z nich przeznaczając je na zakupy, usługi. N przykład wyśmiewany przez niektórych „najazd Hunów” nad Morze Bałtyckie to efekt naszego wsparcia, bo wielu może sobie w końcu pozwolić na taki wyjazd. To jest gospodarka - danie pieniędzy ludziom powoduje, że je wydają, kupują, gospodarka rośnie i wzrost gospodarczy w Polsce jest nawiększy w Europie. Mamy najmniejsze bezrobocie od lat 90., od tej tragedii balcerowiczowskiej.
Henryk Kowalczyk zaznaczył, że polityka rządu pozwala na godniejsze życie rodzinom, emerytom.
- Trzeba przyspieszać te wzrosty, byśmy doganiali Europę Zachodnią. Przez ostatnie lata ją i tak podgoniliśmy. Jeśli porównać zarobki do wydatków jesteśmy na trzecim miejscu w Europie po Holandii i Niemczech. Teraz w Wielkiej Brytanii nie opłaca się żyć na stałe. W Polsce już jest lepiej. Mam nadzieję, że to do ludzi będzie docierać i będą do Polski wracać - stwierdził minister. - Jesteśmy przed decyzją mającą się dokonać 13 października, która da odpowiedź, czy będzie kontynuowana dobra zmiana, ten dobry czas. Apeluję, byście dali sobie państwo szansę na zachowanie tej ścieżki rozwoju.
Kandydat Jerzy Żukowski także zachęcał do poparcia PiS-u.
- Jeśli wyborcy zdecydują o moim wyborze, mogę obiecać swoją ciężką pracę - stwierdził. - W powiecie wyszkowskim inwestycje w latach poprzednich średnio wynosiły 8-10 mln zł rocznie, a w tym roku przewidujemy, że będzie to 35 mln zł. Teraz dostaliśmy dofinansowanie 80 proc. na drogę w Wielęcinie. Pracujemy ciężko. Proszę o oddanie głosu na listę PiS, bo dla samorządu i państwa jest najważniejsze, by te dobre zmiany były kontynuowane.
- Byłam na konwencji w Lublinie - stwierdziła Ewa Runo. - Jak powiedział tam prezes, dla nas ważne są sprawy światopoglądowe, to jak powinna wyglądać rodzina. Te wartości gwarantuje PiS, inni nie. Uważam, że podstawą przy wyborze rządzących jest rozważenie, jak będą podchodzić do spraw rodziny, edukacji - dodała.
J.P.


Komentarze

aaa
Dodane przez andy100, w dniu 10.09.2019 r., godz. 20.46
Coś słabo z publiką, w dużej części to aktyw PIS.....
Dodane przez Adi, w dniu 10.09.2019 r., godz. 21.05
Nie wnikam w to co mówił pan Kowalczyk bo nie było mnie tam ale na widowni widać ciągle te same osoby. Są to osoby które mają synekury z zaprzedania się systemowi PiSowemu, chociażby pani Rębała.
do aaa
Dodane przez bb, w dniu 10.09.2019 r., godz. 21.17
ale jakie grubasy za to!
Dodane przez andy, w dniu 10.09.2019 r., godz. 23.24
Liczyłeś na aktyw SLD i PO?
Dodane przez Żenada, w dniu 11.09.2019 r., godz. 10.44
Bajdurzenie prezesa PEC Mroczka o biomasie leśnej powinno się skończyć jego odwołaniem tak jak i pozostałych nowosielskich pseudomenadżerów w WTBS czy PWiK.
Dodane przez roms, w dniu 11.09.2019 r., godz. 11.16
Byłem, ale cztery pierwsze komentarze mnie nie dotyczą.
Jest na kogo z PiS głosować
Dodane przez GODNE to i sprawiedliwe?, w dniu 11.09.2019 r., godz. 13.31
Dodane przez GODNE to i sprawiedliwe?, w dniu 06.09.2019 r., godz. 20.36 Nie sądzę żeby z własnej nieprzymuszonej woli Bala powołała na to stanowisko (KRUS) Żukowskiego! Oczywiście, że zielone światło musiał dać wcześniej Kowalczyk, pod którym dziś kopie się dołki. Dlatego mając wybór między Żukowskim a Kowalczykiem wybieram naszego posła Kowalczyka, bo wiem, że nie będzie to głos stracony. Kiedy panowie z wyszkowskiego PiS usadzili swoje tyłki na intratnych synekurach (rady nadzorcze Sobczaka, stołek starosty Żukowskiego) przestali myśleć o miejscowym zapleczu. Kolejne lokalne podstołki, zamiast powierzyć swoim, oddali ludziom z Obrytego, Makowa Maz. Tłuszcza, Wołomina, Legionowa itd. Dziś szukają wsparcia w kampanii. Niech poszukają frajerów w Tłuszczu, Wołominie czy Legionowie.
Dodane przez Gratulejszyn, w dniu 11.09.2019 r., godz. 14.24
Są Ci, którzy nie przyszli na wcześniejsze spotkanie Sobczaka z Koc. To cieszy. A nie ma na spotkaniu Sobczaka, co od razu pozytywnie rzuca się w oczy i co również cieszy. To jakościowa i wizerunkowa zmiana. Dobra atmosfera spotkania buduje, czy to się spodoba sędzinie od "GODNOŚCI CZŁOWIEKA" czy się nie spodoba. Fajnie było i bomba, a kto nie był ten trąba (nie dotyczy Sobczaka).
PiS PO jedno zło!
Dodane przez Konfederata, w dniu 11.09.2019 r., godz. 21.52
Jedni klęczeli przed Niemcem drudzy klęczą przed USIzraelem. Jedni łupili nas podatkami, drudzy robią to samo. Podatki rosną, składki rosną, biurokracja rośnie i jeszcze roszczenia Żydom wypłacą. Tylko ci co z socjału żyją o nic się nie martwią, bo PiS im da. Z czego? Z naszych pieniędzy, bo innych nie mają.
Dodane przez WWY, w dniu 11.09.2019 r., godz. 21.57
Jak na pisowskie spotkanie, to bardzo mało ludzi, ale nie byli to sami aktywiści PiS. Natomiast na spotkaniach PO (które organizowane są raz na rok albo dwa lata bo i kto i po co ma przyjeżdżać) ciężko dostrzec "zwykłych" ludzi. Z nielicznych, którzy na nie przychodzą niemal wszyscy to albo członkowie Platformy albo tak czy inaczej w jakiś sposób z nią związani, np. ekipa burmistrza.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2019 r., godz. 23.17
A kiedy było niby więcej? Na spotkanie z Pawłowicz większość publiki stanowili członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej i Komitetu Masz Wybór. Ostatnie Waldkowe spotkanie PiS z Marią Koc zgromadziło 23 osoby i 4 przedstawicielki prasy. Spotkanie z ministrem Kowalczykiem, pomimo, że zbojkotowane zostało przez tzw. prawicowców z MW, należy uznać za udane. Czuć było powiew pewnej świeżości.
Dodane przez Buhaha, w dniu 12.09.2019 r., godz. 06.41
Członkowie Platformy lub ekipa Burmistrza, przecież to waszkoalicjant w Wyszkowie.
Dodane przez :))), w dniu 12.09.2019 r., godz. 12.31
POstkomuna Nowosielskiego i PO Mroza, co świeczki w antyrządowych palili protestach przed sądem, to kumple i koalicjanci Sobczaka i Żukowskiego, którzy z organizacją spotkania niewiele mieli wspólnego.
Dodane przez Koalicja, w dniu 12.09.2019 r., godz. 22.08
To mamy koalicję która nie popiera PIS. Starosta jest a gdzie gmina? Pan Sobczak nie skierował sił tam gdzie powinien.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl