Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



Biomasa zamiast węgla

(Zam: 25.07.2019 r., godz. 15.22)

Wyszkowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowuje się do wielomilionowej inwestycji, która pozwoli na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej z biomasy leśnej. Spółka chce w ten sposób poryć zapotrzebowanie znacznej części klientów i ograniczyć emitowanie do atmosfery szkodliwych substancji.

Obecnie spółka działa w oparciu o paliwo węglowe (w poprzednich latach polskie i rosyjskie, w tym roku wyłącznie sprowadzane z Rosji). W informacji, jaką PEC przedstawił Radzie Miejskiej czytamy m.in. „Od 2016 roku Spółka prowadziła intensywne prace nad wypracowaniem nowego modelu technologicznego wytwarzania ciepła. W 2017 roku zakończono etap prac koncepcyjnych oraz studium wykonalności, co pozwoliło na przyjęcie przez Radę Nadzorczą, a następnie Zgromadzenie Wspólników uchwały zatwierdzającej plany rozwojowe Spółki polegające na wybudowaniu kotła parowego opalanego biomasą wytwarzającego ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Spółka jest w trakcie wdrażania przyjętego przez Zgromadzenie Wspólników planu modernizacji źródeł wytwarzania ciepła. Opracowywane są szczegółowe rozwiązania technologiczne oraz projektowe. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono wnioski o dofinansowanie zadania ze środków unijnych w ramach programu 1.6 „Promowanie wykorzystywania kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”.
Prezes Ireneusz Mroczek podczas sesji Rady Miejskiej 25 lipca szeroko omawiał, odpowiadając też na pytania radnych, nową koncepcję funkcjonowania PEC-u.
- Podjęliśmy decyzję o tym, jak spółka będzie działała w perspektywie kilkunastu lat - podkreślił. - Pojęliśmy decyzję, że będzie dokonywała zmniejszenia mocy zainstalowanej. To pierwszy krok w kierunku realizacji koncepcji zakładającej, że spółka przejdzie z grona przedsiębiorstw dużych do średnich, dzięki czemu będzie objęta innymi rygorami norm środowiskowych. Działanie to ma umożliwić przedsiębiorstwu na realizowanie usług w konkurencyjnej cenie, jak równie pozwoli wykonać w optymalnej ścieżce proces przeobrażeń technicznych - zaznaczył. - Drugim elementem planu rozwojowego jest wykonanie nowej inwestycji. Jesteśmy w trakcie przygotowań do budowy kogeneracji i produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, gdzie podstawowym paliwem używanym w procesie wytwarzania będzie biomasa leśna. Budujemy drugą nogę paliwową. Jestem przekonany, że to decyzja trafiona.
PEC-owi będzie łatwiej spełnić normy emisji szkodliwych substancji, która wiąże się z opłatami ponoszonymi przez spółkę.
- Teraz spółka oparta jest na paliwie węglowym, które ma najwyższy wskaźnik emisyjności CO 2 - podkreślił prezes.
PEC liczy, że z WFOŚ dostanie ok. 18 mln zł dofinansowania. Inwestycja szacunkowo mogłaby kosztować ok. 35 mln zł (ostateczna cena wyniknie z przetargu).
- Czy inwestycja nie spowoduje podwyżek dla odbiorców - zastanawiał się Bogdan Osik.
- W każdej spółce koszt inwestycji musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w taryfie. Staramy się wybrać wariant zapewniający jak najmniejsze podwyżki. Jest to w interesie klientów i przedsiębiorstwa. Mamy ambicje pozostać firmą pierwszego wyboru dla podmiotów budujących obiekty w Wyszkowie - zapewnił prezes.
PEC planuje korzystać z biomasy produkowanej przez okoliczne nadleśnictwa.
- Jesteśmy położeni w rejonie dużych nadleśnictw Pułtusk, Drewnica, Ostrów Mazowiecka, Wyszków i ten element naszej lokalizacji ma stać się naszym atutem. Nadleśnictwa mają nadwyżki biomasy leśnej. Będziemy podejmować z nimi współpracę - zapewniał Ireneusz Mroczek. - To ma być wartość dodana do naszej inwestycji - będziemy mieć biomasę stosunkowo tańszą, bo pozyskiwaną z bliskiej odległości.
Według prezesa, koszt transportu biomasy jest porównywalny z kosztem przewozu innych paliw. Energia z nowego paliwa ma pokrywać ok. 60-70 proc. Zapotrzebowania klientów spółki.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 25.07.2019 r., godz. 17.45
Ciekawe czy w swoich rozważaniach uwzględnił turbinę gazową, która stoi nieuzywana.
Ciepłownia na pelet
Dodane przez Wyszkowscy geniusze., w dniu 25.07.2019 r., godz. 17.48
Przesłuchałem sobie wideo z ostatniej sesji i szczena mi opadła. Mroczka to powinni pogonić a on bryluje na salonach elyty. Wybudował im za ponad 300 tysięcy linię z ciepłem do bloków na Pułtuskiej przy cmentarzu i jest ok. Słucham a tu Mroczek mówi, że do spalania w PECu używa w 100 % ROSYJSKIEGO MIAŁU WĘGLOWEGO. Najgorsze, że nikt nie reaguje z obecnych. W okresie ciepłowniczym mamy bardzo duży smog w Wyszkowie a on pali najgorszym badziewiem w piecach. Mało tego w połowie będzie nas pewnie truł pyłem z palenia rosyjskiego miału a 60 % będzie z biomasy leśnej czyli będą "czyścić" nasze okoliczne lasy na "paliwo" dla ciepłowni. "...Jesteśmy położeni w rejonie dużych nadleśnictw Pułtusk, Drewnica, Ostrów Mazowiecka, Wyszków i ten element naszej lokalizacji ma stać się naszym atutem. Nadleśnictwa mają nadwyżki biomasy leśnej...", sobie wymyślił. Do tego jeszcze brakuje prawie 20 milionów jeśli dostanie dofinansowanie. Powinien wylecieć jak nic ale jako swojak będzie realizował swoje miraże a my głupi będziemy płacić. Nie należy zapominać, że w Ostrołęce inny geniusz rozbudowuje elektrownię na węgiel. Tykająca bombka w Naturze 2000.
Mądrych to i warto posłuchać.
Dodane przez Wyszkowscy geniusze., w dniu 25.07.2019 r., godz. 18.20
Inny geniusz z PWiK, wymyślił, że w Kamieńczyku to oni nie będą budować wodociągu bo tam nie wiadomo kto będzie chciał wodę. Mają za wszystko zapłacić mieszkańcy i tyle, żeby się opłaciło. Nie będzie cywilizacji bo tam mieszka gorszy sort naszej gminy. Koniec kropka będą płacić więcej, żeby sie opłaciło i wszystkich w Kamieńczyku zatkało i rozeszli się niepyszni. Niech mieszkańcy i letnicy, kręcą głębinówki lub piją zaskórną a kąpią się w Liwcu albo Bugu. Sołtys z Kamieńczyka na sesji ani mru mru. Najlepszy numer to jednak był z pytaniem radnego dlaczego nie ma w tym roku plaży miejskiej. Mądra główka z urzędu (Rodo) wymyśliła , że nie będzie bo drogo, 100 tysięcy za miesiąc to koszt i nie ma ratowników na plażę. Mądrala burmistrz wymyślił, że będą baseny otwarte na Polonezie. Radny Szczerba zauważył, że nie ma ratowników na plażę a będą na otwartych basenach i na pływalni i że też nie jest za darmo na Polonezie. Mądrala burmistrz się oburzył ,że jak to za darmo ma być na otwartych basenach i na pływalni a mądra główka wymyśliła, że ratowników to oni sobie wyuczą i będzie odpowiednia liczba. Powiem, że mądra główka na poziomie swojego poprzednika. Całość podsumowała wiceburmistrz, że jest fajnie a będzie jeszcze fajniej.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 25.07.2019 r., godz. 18.47
dobra decyzja - jeszcze pogonić prywatnych na Świetojańskiej i jakoś da się przeżyć zimą
Dodane przez Anonim, w dniu 25.07.2019 r., godz. 22.26
Prezesi i dyrektorzy podlegający gminie to po prostu porażka. Wystąpienie prezesa TBS i PWiK oceniam miernie . No ale jak dostaje się pracę po znajomości...
Dodane przez Anonim, w dniu 25.07.2019 r., godz. 22.34
Zamiast biomasy leśnej i dodatkowo niszczenia lasów lepiej postawić na geotermię. Tańsza i odnawialna.Każdy dobrze wie ile idzie drewna jak palimy tylko nim w piecu.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.07.2019 r., godz. 09.01
Powiem szczerze , że nie rozumiem włodarzy naszego miasta ; nie stać nas na plażę za ok 200 tys , a będzie nas stać na baseny zewnętrzne? No tak na plażę ludzie przyjdą za darmo , a na basenach trzeba będzie kupić . I jeszcze jedno ; naczelnik promocji powiedziała, że plaża działałaby tylko miesiąc, to ja się pytam , ile będą działać otwarte baseny ? No chyba tez tylko w sezonie wakacyjnym i też tylko przy dobrej pogodzie. Wysłać tych wszystkich naczelników i prezesów na szkolenie z wystąpień
Dodane przez anonim, w dniu 26.07.2019 r., godz. 11.46
Dziwię się, że minister Kowalczyk w ramach Czystego Powietrza , zakazywał opalaniem w piecach drewnem, szczególnie gdy nie jest bardzo wysuszone.Podczas spalania drewna powstaje znaczna ilość mniej i bardziej niebezpiecznych związków. Podstawowe z nich to tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (CO) oraz pyły (PM), będące główną przyczyną smogu. Pozostałe to fenole, aldehydy oraz węglowodory, które dzielą się na kilkaset odmian. Szczególnie niebezpieczna podgrupa to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Do najbardziej toksycznych zaliczane są benzo(a)pireny. Są to substancje rakotwórcze, mające właściwości zaburzające procesy genetyczne komórek. A tu chcą palić na skalę przemysłową. Znowu pewnie lobby ma układ z władzą i chcą zrobić kasę na odpadach drzewnych. Ciekawi mnie ile droższe będą opłaty za ciepło, o 60% czy ponad 100 % ? Wszystkie te odnawialne to nie łudźmy się są dużo droższe. Droższa energia elektryczna a teraz ciepło. Z tartaków to odpady przywiozą (cena pewnie wzrośnie, na poziomie normalnego drewna) ale jak myślą dostać biomasę od nadleśnictw, co oni to produkują i jeszcze dowożą? Niektóre nadleśnictwa to drogi nie pozwolili zbudować na terenie lasu jak np. w Młynarzach a będą PECowi biomasę ( co to jest) dostarczać. Może słomę od rolników spalać ?
Władza powinna zareagować.
Dodane przez Sławek, w dniu 27.07.2019 r., godz. 10.52
Co najmniej dwa lata będzie palił rosyjskim miałem węglowym a później nie wiadomo, zmieni na biomasę a ludzie dostaną po kieszeni, że gazem zacznie się bardziej opłacać ogrzewać. Strasznie dużo pobiera ciepła WOSiR, niech zaczną ocieplać budynki. Jedno gwarantowane, smog w mieście gdzie nie ma zbytnio przemysłu. Może geotermia byłaby lepsza i tańsza.
Dodane przez ~(), w dniu 29.07.2019 r., godz. 08.47
kiedy będzie ogłoszony konkurs na tak ważne stanowisko?
Dodane przez Anonim, w dniu 29.07.2019 r., godz. 19.37
Pewny siebie gościu ten prezes. Zresztą cała reszta też. Przemawia przez nich arogancja , bo wiedzą , że mają wsparcie burmistrza.
Dodane przez podsłuchane, w dniu 30.07.2019 r., godz. 23.33
A co ma być niepewny, truje pyłami z spalania ruskiego miału węglowego i poklepują go po plecach. Mało tego będą spalać biomasę leśną z naszych lasów czyli pewnie wycinać drzewa i likwidować nasze płuca Mazowsza. Ludzie powinni przyjeżdżać do Wyszkowa i okolic i odpoczywać a dostają smog. Rządzi w Wyszkowie progresywne towarzycho a powietrze trują na potęgę.
biomasa...
Dodane przez jasio małolat, w dniu 01.08.2019 r., godz. 09.45
a jaka jest wielkość podaży biomasy ze wszystkich wymienionych nadleśnictw? Na jaki okres będą zawarte umowy na dostawę biomasy z nadleśnictwami? i czy gwarantowana będzie cena jej zakupu? Chętnie zapoznał bym się z badaniem rynku dostawców biomasy, które jak się domyślam przeprowadził PEC. Widziałem badanie rynku PGNiG Termika w tym zakresie i różowo to nie wygląda. Mam nadzieję, że cała ta inwestycja nie ma drugiego dna;)
Dodane przez ~(), w dniu 02.08.2019 r., godz. 07.51
teraz już wiadomo dlaczego komin taki czarny, ruski miał i kto tu truje mieszkańców? truje prezes turbina Ireneusz gazowa.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta