Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 kwietnia 2024 r., imieniny Hugona, Roberta



Potrzeba skuteczniejszego wsparcia

(Zam: 29.05.2019 r., godz. 11.05)

„System wsparcia osób z niepełnosprawnościami - dobre praktyki” - tak zatytułowana konferencja odbyła się 28 maja w filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Zorganizowało ją koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które obchodzi 25-lecie działalności.

Zebranych witała przewodnicząca koła Urszula Mikołajczyk. Jak podkreśliła, organizacja zaprosiła na konferencję przedstawicieli różnych środowisk.
- Tylko współpraca samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, osób z niepełnosprawnościami daje tym ostatnim szansę na godne życie w środowisku, w którym zamieszkują - stwierdziła. - Patrząc z perspektywy rodziców, opiekunów, osób z niepełnosprawnościami dotychczasowy system nie do końca sprawdza się, nie odpowiada na indywidualne potrzeby, które są różnorodne. Nie wykorzystuje aktywności i możliwości niepełnosprawnych, jest fragmentaryczny niespójny, co może powodować niewłaściwe wykorzystanie środków finansowych. My od 25 lat zauważamy, że sytuacja niepełnosprawnych i i ich rodzin powoli poprawia się, ale nadal nie jest to to, czego oczekujemy. Zmiany zachodzą zbyt wolno i czasami mają charakter doraźnego rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Nie tylko na poziomie kraju, ale miast gmin, powiatów potrzebujemy przedefiniowania polityki społecznej dla stworzenia kompleksowych rozwiązań wsparcia niepełnosprawnych od urodzenia do później starości, wsparcia ich rodzin. Potrzebna jest współpraca organizacji pozarządowych i sektora instytucjonalnego. Musimy zająć się opieką zdrowotną, edukacją, rehabilitacją medyczną. Edukacja jest na dobrym poziomie, ale w pozostałych ogniwach widzimy duże braki.
Uczestnicy konferencji poruszyli wiele ważnych kwestii dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych. Mieli możliwość dowiedzieć się m.in. o planowanych do realizacji bądź już realizowanych programach finansowanych w ramach nowego Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (ustawa weszła w życie 1 stycznia tego roku). Ma on na celu wsparcie społeczne, zawodowe i zdrowotne niepełnosprawnych.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy (placówki koła PSOUU).
Z okazji 25-lecia koła PSOUU 3 czerwca o godz. 10.00 w kościele parafii pw. św. Wojciecha odbędzie się msza jubileuszowa z oprawą liturgiczną osób z niepełnosprawnością intelektualną, członków rodzin, pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy.
Gala jubileuszowa „Tu jest nasz dom” odbędzie się 4 czerwca o godz. 10.00 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. W programie: prezentacja dorobku wyszkowskiego koła PSOUU, występy artystyczne, wystąpienia gości, tort jubileuszowy, wystawa fotograficzna „Nasze pasje – nasz świat”.
J.P.












Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta